Ta grupa dzieci jest najbardziej narażona na PIMS. Na jakie objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?
PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po przechorowaniu COVID-19, jest jednym z powikłań po przebytym zakażeniu. Jego przyczyną jest reakcja immunologiczna (naszego układu odpornościowego) na COVID-19, pojawiająca się po dwóch - czterech tygodniach od zakażenia. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie tego powikłania? Naukowcy mają odpowiedź.
1. Główne objawy PIMS
Jak możemy przeczytać na stronie pacjent.gov.pl, choroba przypomina infekcję, nie jest jednak zakaźna. Objawia się wysoką gorączką oraz następującymi objawami:
bólem brzucha (czasem bardzo silnym)
wymiotami
wysypką - może się pojawić w różnych okolicach ciała i może różnie wyglądać, zazwyczaj są to różowe plamy, czasem przypominają pierścienie
zapaleniem spojówek (białka oczu stają się przekrwione, bez wydzieliny)
czerwonymi, spierzchniętymi ustami (wyglądają jak oblizywane na mrozie)
zmianami na języku - kolor staje się żywoczerwony, a na jego powierzchni pojawiają się drobne krostki (przypominające powierzchnię truskawki)
obrzękiem dłoni i stóp
znacznym osłabieniem
powiększonymi węzłami chłonnymi
bólem karku
2. Niecharakterystyczny przebieg choroby
Rodzice muszą być uważni, gdyż kolejne objawy mogą pojawiać się w kolejnych dniach choroby. Warto wspomnieć, iż nie wszystkie muszą wystąpić. Przebieg choroby może być różnorodny - od łagodnego do ciężkiego. Mogą również pojawiać się dolegliwości w różnych układach:
pokarmowym - silny ból brzucha, biegunka
oddechowym - kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej
krążenia (sercowo-naczyniowym) - zbyt niskie / zbyt wysokie ciśnienie lub tętno, omdlenie, krwawienia bez urazu
moczowym (nerki) - zdecydowanie mniejsza ilość oddawanego moczu
neurologicznym - apatia, nadmierna senność, niechęć do jedzenia, silny ból głowy, nietypowe zachowanie dziecka.
Medycy niestety nie dysponują jeszcze jednoznacznym testem, który mógłby potwierdzić lub wykluczyć PIMS. Jednak, gdy to powikłanie już wystąpi, możemy zauważyć charakterystyczne zaburzenia w badaniach laboratoryjnych, które pomagają w rozpoznaniu. Są to m.in.:
znaczne podwyższenie różnych wykładników stanu zapalnego,
obniżenie stężenia limfocytów w morfologii,
zaburzenia jonów i białek,
wysokie stężenie markerów uszkodzenia serca.
Rodzice powinni mieć świadomość, że o ile COVID-19 o łagodnym przebiegu może być leczony w domu pod opieką lekarza, o tyle każde dziecko, u które istnieje podejrzenie PIMS, powinno być kierowane do szpitala, gdyż:
stan zdrowia dziecka może się gwałtownie pogorszyć (najczęściej około piątego lub szóstego dnia od początku objawów)
mogą pojawić się groźne powikłania - zarówno na początku choroby, jak i po kilku tygodniach.
3. Nastoletni chłopcy chorują częściej
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, po przeprowadzeniu kolejnych badań odkryli, że na PIMS najczęściej chorują nastoletni chłopcy.
Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu:
“Ryzyko wystąpienia u dziecka wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z COVID-19 jest zależne zarówno od płci, jak i wieku.
To immunologiczne powikłanie po przebytym zakażeniu SARS-Cov-2 częściej dotyka nastoletnich chłopców - wynika z badań, prowadzonych przez naukowców z trzech polskich uczelni oraz instytutu PAN, opublikowanych w grudniu br. w prestiżowym czasopiśmie „Scientific Reports".
Publikacja powstała w efekcie projektu badawczego, zainicjowanego m.in. przez specjalistów z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - prof. Leszka Szenborna i dr Kamilę Ludwikowską.
Badania prowadzone są od maja 2020 r., a więc rozpoczęły się wkrótce po tym, gdy po raz pierwszy na świecie opublikowano opis PIMS. Publikacja „Scientific Reports” zawiera opis przebiegu choroby w populacji 274 dzieci z PIMS w Polsce. Jest to największa po USA i Wielkiej Brytanii opisana naukowo baza przypadków, obejmująca jedynie stan na 20 lutego 2021 r.
Od tego czasu liczba dzieci z potwierdzonym PIMS w Polsce wzrosła przynajmniej dwukrotnie”.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl