Biały język – choroby ogólnoustrojowe, zakażenie grzybicze, anemia
Biały język może wskazywać u dziecka na wiele chorób. Warto wiedzieć, iż biały język nie jest zazwyczaj groźny, lecz niekiedy oznacza poważny stan zapalny toczący się w organizmie. Kiedy nalot na języku nie powinien nas zaniepokoić? Niewielka zmiana koloru języka może występować, jako norma fizjologiczna. Skóra na języku jest szorstka i zabarwiona na lekki kolor białoszary. Kiedy jednak biały język wskazuje na istnienie choroby?
1. Biały język - choroby ogólnoustrojowe
Biały język towarzyszy bardzo często chorobom ogólnoustrojowym. Przykładem takiego schorzenia jest płonica. Na samym początku dochodzi do powstania białego osadu, który następnie zaczyna się oddzielać. Pojawia się wówczas charakterystyczny objaw, czyli malinowy język. Biały język pojawia się również w przypadku duru brzusznego. Język pokryty jest wówczas białoszarym osadem. Brzegi i czubek języka są za to intensywnie czerwone.
2. Biały język - zakażenie grzybicze
Patologiczny biały język może wskazywać na zakażenie o charakterze grzybiczym. Przykładowo może to być grzybica jamy ustnej, grzybicze zakażenie języka lub grzybica gardła. Biały nalot wywołują grzyby – Candida albicans.
Należy podkreślić, iż grzybica atakuje najczęściej osoby osłabione, u których wyniszczony jest zwykleukład odpornościowy. Na grzybicę narażone są zwłaszcza małe dzieci, u których układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Dziecko jest podatne na grzybice we wszystkich okresach rozwojowych.
To też warto wiedzieć
W klimacie Polski pojawia się przede wszystkim kandydoza (inna nazwa blastomykoza). Może się rozwijać we wszystkich tkankach oraz narządach. U małych dzieci zakażenie występuje najczęściej przez drogę ustną lub skórę. Szczególnie uciążliwe są dla maluchów tak zwane pleśniawki występujące w obrębie jamy ustnej.
Symptomy pleśniawek to biały język, pod którym rozwijają się zmiany zapalne. Podczas choroby dzieci są płaczliwe i niechętnie przyjmują pokarm. Powikłania kandydozy są dosyć groźne dla małych dzieci. Może wystąpić miejscowy zanik błony śluzowej jamy ustnej i języka, rozrostowa drożdżyca jamy ustnej itp.
Na jakie inne kandydozy wskazywać może jeszcze biały język? Z pewnością będzie to kandydoza zanikowa ostra oraz przewlekła, kandydoza rumieniowa przewlekła, kandydoza rozrostowa przewlekła. Zakażenia grzybicze wymaga podawania leków przeciwgrzybicznych.
3. Biały język - anemia
Biały język w niektórych przypadkach może oznaczać anemię. Anemia u dziecka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych niemowlaka. Typową przyczyną jest niedobór żelaza, które potrzebne jest do prawidłowego funkcjonowania krwinek czerwonych. Kiedy trzeba podejrzewać u dziecka niedokrwistość?
Każdy rodzic widzi, kiedy coś zaczyna dolegać jego maleństwu. Anemia objawia się poprzez brak apetytu, spadek wagi, apatyczność, podatność na infekcje, bladość skóry, spowolnienie wzrostu, łatwe męczenie się, kłopoty ze snem. Jeśli jest podejrzenie istnienia choroby, wówczas lekarz zleca przeprowadzenie badań krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl