Trwa ładowanie...

Opóźnienie zaciśnięcia pępowiny o zaledwie 3 minuty zmniejsza ryzyko wystąpienia niedokrwistości u dzieci

Naukowcy potwierdzają, że opóźnianie zaciśnięcia pępowiny o zaledwie trzy minuty zmniejsza ryzyko anemii u dzieci.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Badania wykazały, że niewielkie opóźnienie umożliwia dziecku otrzymanie większej ilości krwi zawierającej żelazo. Uważa się, że to zapewnia im zdrową objętość krwi na okres przestawienia się na życie poza macicą.

Schorzenie, które może wpływać na sprawność umysłową, dotyka ponad 40 proc. wszystkich dzieci poniżej piątego roku życia na świecie.

Przy urodzeniu, w przybliżeniu jedna trzecia krwi dziecka jest przechowywana w łożysku.

Jednak eksperci twierdzą, że jeśli pępowina zostaje odcięta natychmiast, krew pozostanie tam i się zmarnuje.

Przesunięcie odcięcia o trzy minuty pozwala na dopływ większej ilości krwi, która zawiera żelazo wypełnione hemoglobiną, aby dotrzeć do dziecka.

Opóźnienie zaciśnięcia pępowiny o 3 minuty zapewnia wyższy poziom żelaza u noworodka
Opóźnienie zaciśnięcia pępowiny o 3 minuty zapewnia wyższy poziom żelaza u noworodka

Uważa się, że ta dodatkowa ilość krwi, około 100 ml, równa się dodatkowym czterem odżywczym miesiącom dla dziecka.

Szwedzcy naukowcy doszli do takich wniosków po losowym przydzieleniu 540 dzieci do grupy wczesnego (w ciągu 60 sekund) lub opóźnionego (po 180 sekundach) odcięcia pępowiny.

Okazało się, że w wieku ośmiu miesięcy, przypadki anemii zostały zmniejszone o 9 proc.

7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu
7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu [7 zdjęć]

Wiele kobiet obawia się porodu, a zwłaszcza cierpienia z nim związanego. Okazuje się jednak, że można...

zobacz galerię

Chociaż korzyści odnotowano, dopiero kiedy dzieci miały roczek, zarejestrowano 8 proc. zmniejszenie liczby chorych.

A kiedy dzieci miały cztery lata, te, którym odcięto pępowinę po upływie trzech minut, miały lepsze umiejętności społeczne.

Jednak badanie, które zostało przeprowadzone w Nepalu i opublikowane w "JAMA Pediatrics", nie stwierdziło, że zapobiegło to niedoborom żelaza lub anemii u starszych dzieci.

ZOBACZ TAKŻE:

Autor badania dr Ola Andersson z Uniwersytetu w Uppsali, w Szwecji, powiedział, że opóźnione odcięcie pępowiny wykazało zwiększenie zapasów żelaza u niemowląt do szóstego miesiąca życia.

"Jednakże opóźnione odcięcie pępowiny nie zapobiegło anemii i niedoborom żelaza po szóstym miesiącu życia" - dodał.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby zaczekać z odcięciem pępowiny co najmniej jedną minutę po urodzeniu dziecka, lub do momentu, gdy nie ma widocznego pulsowania.

W Wielkiej Brytanii, NICE radzi, aby czekać jedną minutę, z przecięciem pępowiny, lecz popiera kobiety, jeśli chce ona, aby odciąć pępowinę później niż po 5 minutach.

5 niesamowitych porodów
5 niesamowitych porodów [6 zdjęć]

Poród zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Są jednak przypadki, gdy narodziny dziecka stają się prawdziwym...

zobacz galerię

Według najnowszej opinii Amerykańskiej Szkoły Położnictwa i Ginekologii, od 2012 roku, stosuje się opóźnione przecięcie pępowiny u wcześniaków, ale mówi, że nie ma wystarczających dowodów na korzyści dla donoszonych niemowląt.

Dawniej pępowina nie była odcinana aż do momentu urodzenia przez kobietę łożyska. Pępowinę zaczęto przecinać dopiero w XVII wieku. Według polskich podręczników położnictwa, zarówno tych starszych z początków XX wieku, jak i współczesnych, sugeruje się docięcie pępowiny po tym, jak przestanie ona pulsować.

Zarówno wczesne, jak i późne odcięcie pępowiny, ma swoje korzyści, ale też ewentualne potencjalne ryzyko. Kobieta powinna być świadoma, konsekwencji swoich decyzji i rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie zdanie się na doświadczenie położnej przyjmującej poród.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.