Trwa ładowanie...

Obniżone napięcie mięśniowe. Przyczyny i objawy

 Ewa Rosiecka
06.09.2023 22:54
Obniżone napięcie mięśniowe często występuje u niemowląt
Obniżone napięcie mięśniowe często występuje u niemowląt (Adobe Stock)

Obniżone napięcie mięśniowe jest dość często rozpoznawanym schorzeniem u dzieci. Objawia się między innymi wiotkością mięśni, problemem ze ssaniem piersi lub opóźnionym rozwojem psychomotorycznym malucha. Czasem przyczyną tego stanu jest poważna choroba. Jakie są przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego? Jakie są objawy obniżonego napięcia mieśniowego? Jak leczy się to schorzenie?

spis treści

1. Co to jest obniżone napięcie mięśniowe?

Obniżone napięcie mięśniowe, nazywane również hipotonią, to stan, w którym mięśnie ciała stają się mniej napięte niż normalnie. Jest to spowodowane zaburzeniami w układzie nerwowo - mięśniowym lub mózgowo - rdzeniowym.

Hipotonia może wpływać na zdolność organizmu do utrzymywania stabilności postawy i wykonywania codziennych czynności. Często możemy spotkać obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt, choć występuje w każdej grupie wiekowej.

2. Jakie są przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Istnieje wiele możliwych przyczyn obniżonego napięcia mięśniowego. Mogą to być zaburzenia neurologiczne, genetyczne wady rozwojowe, uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego, dysfunkcje związane z centralnym układem nerwowym lub z układem obwodowym.

Często jednak przyczyna hipotonii pozostaje niewyjaśniona.

3. Czy istnieją czynniki ryzyka związane z występowaniem obniżonego napięcia mięśniowego?

Niektóre czynniki ryzyka związane z występowaniem hipotonii to genetyczne predyspozycje, choroby neurologiczne, urazy mózgu lub rdzenia kręgowego oraz nieprawidłowy rozwój płodu w okresie prenatalnym.

Aktywność fizyczna dziecka
Aktywność fizyczna dziecka

Wiek przedszkolny to czas dużej aktywności fizycznej dzieci. Można zacząć rozwijać preferowane sporty.

zobacz galerię

4. Jakie mogą być objawy obniżonego napięcia mięśniowego?

Objawy obniżonego napięcia mięśniowego mogą obejmować:

Czy obniżone napięcie mięśniowe dotyczy tylko pewnych grup mięśniowych? Może dotyczyć różnych grup mięśni, w zależności od rodzaju i przyczyny hipotonii. Może wpływać na mięśnie kończyn, tułowia, szyi i innych obszarów ciała.

5. Jak diagnozuje się obniżone napięcie mięśniowe?

Diagnoza obniżonego napięcia mięśniowego polega na badaniach neurologicznych, ocenie rozwoju ruchowego u dzieci oraz badaniach obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, które pomagają zidentyfikować ewentualne uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego.

6. Jakie są możliwe konsekwencje zdrowotne obniżonego napięcia mięśniowego?

Obniżone napięcie mięśniowe może prowadzić do trudności w wykonywaniu codziennych czynności, ograniczeń w ruchu, problemów z komunikacją werbalną i niwerbalną i wpływać na jakość życia. W niektórych przypadkach hipotonia może być objawem poważniejszych schorzeń.

7. Czy obniżone napięcie mięśniowe jest trwałe?

Trwałość obniżonego napięcia mięśniowego zależy od jego przyczyny. W niektórych przypadkach hipotonia może być przejściowa i poprawić się z czasem lub w wyniku terapii. Jednak w innych przypadkach może być stanem trwałym, który będzie wymagał stałej opieki i wsparcia.

8. Jakie metody leczenia lub terapii mogą pomóc w przypadku obniżonego napięcia mięśniowego?

Leczenie hipotonii zależy od jej przyczyny. Może obejmować fizjoterapię, terapię zajęciową, leki lub zabiegi chirurgiczne gdy istnieją strukturalne uszkodzenia. Warto również stosować odpowiednią opiekę i wsparcie psychologiczne.

9. Czy obniżone napięcie mięśniowe może wpływać na rozwój fizyczny u dzieci?

Obniżone napięcie mięśniowe może wpływać na rozwój fizyczny dzieci, m.in. opóźniać osiąganie kroków rozwojowych, takich jak siedzenie, chodzenie czy mówienie. Dlatego niezwykle ważna jest wczesna diagnoza i interwencja terapeutyczna.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.