Trwa ładowanie...

Tomografia komputerowa u dziecka - na czym polega?

 Ewa Rosiecka
19.01.2023 22:36
Tomografia komputerowa u dziecka podobnie jak u dorosłych wykonywana jest jedynie na wyraźnie wskazanie lekarza
Tomografia komputerowa u dziecka podobnie jak u dorosłych wykonywana jest jedynie na wyraźnie wskazanie lekarza (Adobe Stock)

Dzieci, które np. doznały urazu, zwykle badane są w tomografie komputerowym. Metoda ta pozwala szybko określić rodzaj oraz rozległość obrażeń u malucha. Dzięki temu badaniu lekarz najszybciej uzyskuje pełne informacje i może podjąć decyzję o przebiegu leczenia, jednak konieczność wykonania tomografii komputerowej u dziecka napełnia obawami wielu rodziców. Zastanawiają się, czy badanie to jest dla malucha bezpieczne? Jak wygląda takie badanie? Czy kontrast może powodować u dziecka jakieś skutki uboczne? Rozwiewamy wątpliwości.

spis treści

1. Tomografia komputerowa - co to za badanie?

Tomografia komputerowa wykorzystuje technologie komputerowe oraz urządzenia RTG do tworzenia przekrojowych obrazów ciała. Obrazy te dostarczają bardziej szczegółowych informacji niż zdjęcia rentgenowskie. Tomografia jest dokładniejsza, gdyż obrazuje tkanki miękkie, kości i naczynia krwionośne w różnych częściach ciała.

Można ją wykorzystać do wizualizacji m.in.:

  • kręgosłupa;
  • głowy;
  • ramion;
  • serca;
  • jamy brzusznej;
  • układu kostnego;
  • klatki piersiowej.
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Badanie tomografem komputerowym wykorzystuje promieniowanie jonizujące i powoduje napromieniowanie pacjenta podczas badania. Dawka tego promieniowania jest różna dla różnych badań, jednak jest akceptowalna w diagnostyce.

Tomografia komputerowa nie powinna być wykonywana bezzasadnie, o konieczności jej wykonania decyduje lekarz prowadzący i zawsze wymaga skierowania.

Kiedy uraz wymaga wizyty u lekarza?
Kiedy uraz wymaga wizyty u lekarza?

Urazy u dzieci zdarzają się często. Maluchy są bardzo aktywne, do tego ich ruchy nie są jeszcze skoordynowane.

przeczytaj artykuł

2. Jak wygląda badanie tomografem komputerowym u dzieci?

W czasie tomografii komputerowej mały pacjent leży w maszynie wyglądem przypominającej tunel, podczas gdy jej wnętrze obraca się wokół leżącego dziecka i wykonuje pod różnymi kątami serie zdjęć rentgenowskich. Następnie obrazy te przesyłane są do komputera, w którym są łączone w celu utworzenia obrazu ciała. Można je łączyć także, aby uzyskać trójwymiarowy obraz wybranego obszaru ciała pacjenta.

Badanie to jest bezbolesne. Ponieważ pacjent musi w czasie badania leżeć nieruchomo, małym dzieciom i niemowlętom podawane jest znieczulenie.

Badanie tomografem komputerowym trwa od kilku do kilkunastu minut, a opiekę nad dzieckiem w trakcie badania sprawuje technik elektrokardiologii.

Zwykle maluch od razu po badaniu może wrócić do domu. Jeśli podane zostały środki uspokajające lub znieczulające, mały pacjent pozostaje w miejscu badania do momentu pełnego wybudzenia. Jeśli dziecku podany był kontrast, maluch pozostaje pod obserwacją przez kilkanaście minut po badaniu.

3. Kontrast w badaniu tomografem komputerowym u dzieci

Dzieciom, tak jak dorosłym w uzasadnionych przypadkach podawany jest kontrast. Dawki te środka nie są duże, a maluchy znoszą je znacznie lepiej niż dorośli.

Czym jest kontrast? To płyn podawany przez wcześniej założony do żyły wenflon. Środek ten powoduje, że obraz na zdjęciach jest wyraźniejszy, dzięki czemu lekarz może łatwiej dostrzec ewentualne zmiany wewnątrz ciała dziecka i postawić dokładniejszą diagnozę.

Jakie odczucia może mieć dziecko po podaniu kontrastu? Maluch może czuć ciepło lub parcie na mocz, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Bardzo rzadko występują skutki uboczne po podaniu tego środka. Odnotowywano:

W przypadku, gdy się pojawią, zawsze powinniśmy zawiadomić o tym lekarza, nawet jeśli objawy te wystąpią po powrocie dziecka do domu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze