Oblicz termin porodu – zalety, kalkulator internetowy, reguła Naegelego
Obliczenie terminu porodu jest bardzo ważne dla przebiegu ciąży i wykonania koniecznych badań. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy obliczysz datę porodu samodzielnie w domu dzięki internetowym kalkulatorom, czy też zrobi to za ciebie ginekolog w gabinecie lekarskim podczas USG, jest to zawsze data orientacyjna. Bardzo mały odsetek kobiet rodzi dzieci w wyznaczonym przez lekarza terminie. Obliczony termin porodu może się przesunąć nawet o 2 tygodnie w przód bądź w tył.
1. Oblicz termin porodu - zalety
Obliczenie terminu porodu jest bardzo ważne dla bezpiecznego przebiegu ciąży. Lekarz już na pierwszej wizycie w swoim gabinecie obliczy przybliżony termin porodu, a następnie skoryguje go w czasie wykonywania USG pierwszego trymestru. Dzięki temu lekarz może monitorować stan łożyska. Wydolność łożyska jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa dziecka, ponieważ gdy termin porodu jest przekroczony, łożysko traci swoją wydolność i przestaje pracować prawidłowo.
2. Oblicz termin porodu - kalkulator internetowy
Obliczając termin porodu samodzielnie, można sięgnąć po internetowe kalkulatory. Do obliczenia terminu porodu wykorzystują one tę samą zasadę co lekarz w gabinecie.
Z założenia ciąża trwa 40 tygodni, czyli dokładnie 280 dni. Czas trwania ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, przy założeniu, że kobieta miała regularne miesiączki co 28 dni.
To sprawia, że obliczenie terminu porodu przy użyciu kalkulatora może nie być dokładne, ponieważ kobiety mają dłuższe i krótsze cykle. Jednak obliczenie terminu porodu pozwala łatwiej przygotować się przyszłym rodzicom na pojawienie się dziecka. Nawet jeżeli obliczona data porodu jest orientacyjna, umożliwia zaplanowanie ostatnich tygodni przed porodem, tak, aby wszystko było przygotowane na pojawienie się dziecka.
3. Oblicz termin porodu - reguła Naegelego
Obliczenie terminu porodu jest dość proste. Zarówno lekarz, jak i internetowy kalkulator stosuje tę samą zasadę działania. Większość kalkulatorów wykorzystuje regułę Naegelego.
Ten niemiecki ginekolog oparł swoje obliczenia na kilku ustaleniach. Po pierwsze obliczając termin porodu, zakłada się, że ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. A więc, gdy chcemy obliczyć termin porodu, należy dodać do daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące i dodać rok.
ZOBACZ TAKŻE:
Ta reguła ma jednak spore ograniczenia. Należy przede wszystkim pamiętać, że za początek ciąży należy traktować moment zapłodnienia i nie jest to pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
Ginekolodzy zwracają również uwagę na fakt, że średnio ciąża trwa krócej niż 280 dni i jest to ok. 267 dni. Oznacza to, że tak naprawdę obliczenie terminu porodu jest możliwe tylko wtedy, gdy znamy datę zapłodnienia.
Należy więc pamiętać, że każdy obliczony termin porodu jest jedynie przybliżoną datą pojawienia się dziecka na świecie. Dzięki niemu dużo łatwiej obserwować przebieg ciąży i zadbać o bezpieczeństwo matki i dziecka.