Trwa ładowanie...

Noworodek ważył ponad 10 kg! Rekordy na porodówce

Avatar placeholder
17.09.2021 17:09
Najcięższy noworodek ważył ponad 10 kilogramów
Najcięższy noworodek ważył ponad 10 kilogramów (Getty Images)

Na to, ile będzie ważył noworodek, wpływ ma wiele czynników. Najważniejsze są jednak przebieg ciąży i uwarunkowania genetyczne. Przeciętnie, noworodek waży ok. 2800-3000 g. Okazuje się jednak, że niektóre mogą znacznie wyjść poza skalę, i tak rekordowy noworodek ważył 10 kg!

spis treści

1. Ile powinien ważyć noworodek?

Rodzice często martwią się wieloma sprawami dotyczącymi ich nowo narodzonego dziecka. Szczególnie jeśli jest to ich pierwszy potomek. Wśród nich znajduje się również waga dziecka. Kiedy waga noworodka powinna wzbudzić niepokój? Zazwyczaj, jeśli przekracza 4 kg. Nie musi to jednak zwiastować złych wieści.

Jeśli rodzice mają problemy z wagą uwarunkowane genetycznie, może zdarzyć się, że waga noworodka będzie odbiegała od przeciętnej. Należy przy tym również podkreślić, że dziewczynki zwykle ważą mniej od chłopców.

Zobacz także: Prawidłowa masa noworodka

2. Największy noworodek

Zobacz film: "Ma 9 tygodni i bardzo bujną czuprynę"

Największe noworodki ważą zazwyczaj ok. 5 kg. Dotyczy to, co dziesiątego dziecka. Okazuje się, że w takich przypadkach nie jest konieczne przeprowadzenie cesarskiego cięcia (choć wskazane). Zazwyczaj, lekarze układają rodzącą w pozycji bardziej pionizowanej.

Jeśli chodzi o rekordowe noworodki, to palma pierwszeństwa należy do Włochów. To właśnie na Półwyspie Apenińskim przyszedł na świat chłopiec ważący 10,2 kg. Poród odebrano w 1995 roku. Od tamtej pory, na całym świecie nie odnotowano większego noworodka. Chłopiec rozwija się prawidłowo.

Rekordowym noworodkiem, jeśli chodzi o wagę w USA, był Ali Medlock. Tuż po urodzeniu ważył 6,72 kg i mierzył 55 cm!

Zobacz także: Na Ukrainie urodziła się dziewczynka, która ważyła 5 kg

3. Polski rekordzista

Największy noworodek w Polsce - Pawełek, przyszedł na świat w Słupsku. Chłopiec mierzył 60 cm i ważył 5270 g. Gdy jego mama przyjechała na porodówkę, lekarza myśleli, że jest w ciąży bliźniaczej.

Pawełek przyszedł na świat podczas porodu naturalnego i dostał 10 punktów w skali Apgar.

4. Najmniejszy noworodek

Komplikacje dotyczące wagi dziecka częściej jednak występują u wcześniaków. O zbyt niskiej wadze lekarze mówią, gdy masa dziecka nie przekracza 1000 gramów. Jeszcze nie tak dawno oznaczało to zbyt słabo rozwinięte narządy wewnętrzne. W efekcie niewielka liczba dzieci przeżywała.

Postęp w nauce sprawił, że dziś udaje się uratować znacznie więcej dzieci. Najmłodsze, uratowane niemowlę przyszło na świat w USA w 2006 roku. Amillia Taylor urodziła się w 21. tygodniu ciąży. Ważyła zaledwie 284 gramy. Mimo to zespołowi neonatologów udało się ją uratować. Amerykańskie media śledziły rozwój dziecka przez ostatnie czternaście lat. Dzięki doniesieniom medialnym można zobaczyć, że dziecko, mimo początkowych trudności, rozwijało się prawidłowo.

Amilia Taylor po narodzinach (East News)
Amilia Taylor po narodzinach (East News)

Z kolei za najmniejszego wcześniaka, którego udało się uratować, uchodzi oficjalnie dziewczynka imieniem Saybie, urodzona w grudniu 2018 roku w szpitalu w San Diego. Dziecko urodziło się w 23. tygodniu, ważąc 245 gramów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Największy noworodek w Polsce. Pawełek urodził się w Słupsku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze