Trwa ładowanie...

W szpitalu mówią o niej Katarzyna Wielka. W Żytomierzu na Ukrainie urodził się 5 kg noworodek

Na Ukrainie urodził sie noworodek ważący 5 kg
Na Ukrainie urodził sie noworodek ważący 5 kg (YouTube)

Dziewczynka, która urodziła się w Żytomierzu waży ponad 5 kg. Rodzice nazwali córkę Katya. Kiedy mama zobaczyła dziewczynkę była w szoku. Wyglądała jak kilku miesięczne dziecko. To trzecie z rodzeństwa, ale poprzednia dwójka była od niej dwa razy mniejsza.

1. Gigantyczna dziewczynka waży ponad 5 kg

Mama dziewczynki Olga Karelina przyznaje, że nie spodziewała się, że urodzi aż tak dużą córkę, zwłaszcza że jej poprzednie dzieci były raczej drobne. Również lekarze byli zaskoczeni wielkością dziewczynki.

"Waga dziecka uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim od genów. Jeśli w rodzinie były duże dzieci, w przyszłości też będą się rodzić duże" – tłumaczy Maryna Tyszczenko, ordynator oddziału położniczego w Żytomierzu. Lekarka podkreśla, że tylko 1 proc. dzieci na świecie ma tak dużą wagę w chwili przyjścia na świat.

Katya Karelina
Katya Karelina (YouTube)
Zobacz film: "Ma 9 tygodni i bardzo bujną czuprynę"

Dziewczynka na pierwszy rzut oka wydaje się naprawdę duża. W chwili urodzenia ważyła 5,26 kg i miała 60 cm długości. Właśnie w związku z jej wagą personel w szpitalu mówi o dziewczynce żartobliwie "Katarzyna Wielka".

Dla porównania większość dzieci, które przychodzi na świat w Polsce waży między 3250 a 3400 g, a średnia długość ich ciała to około 50 cm. Z kolei waga poniżej 2500 g jest uznawana za niską masę urodzeniową i najczęściej zdarza się u dzieci urodzonych przed terminem.

Zobacz także: Największy noworodek w Polsce. Pawełek urodził się w Słupsku

2. Od czego zależy waga dziecka?

Waga malucha jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w danej rodzinie wcześniej przychodziło na świat sporo dzieci o wysokiej wadzę, jest duża szansa, że również nasza pociecha nie będzie należała do kruszynek.

Waga dziecka często jest podyktowana przez geny
Waga dziecka często jest podyktowana przez geny (iStock)

Statystyki pokazują, że z reguły noworodki płci męskiej są nieco cięższe od dziewczynek, średnio o ok. 250 g. O wadze malucha może zadecydować również dieta przyszłej mamy w trakcie ciąży. Niezdrowe odżywianie, czy objadanie się przez 9 miesięcy często odbija się na większej wadze również u malucha.

Zła dieta matki w ciąży może mieć wpływ na nieprawidłową wagę dziecka
Zła dieta matki w ciąży może mieć wpływ na nieprawidłową wagę dziecka (iStock)

Duża waga pojawia się też u noworodków, których matki cierpiały na cukrzycę ciążową, która może powodować zbyt wysoki poziom cukru w krwi dziecka i skutkować makrosomią, czyli dziecko rodzi się większe niż powinno. Szacowana masa noworodka powyżej 4200 g jest przesłanką do wykonania cesarskiego cięcia. W takiej sytuacji poród drogami natury może być niebezpieczny i dla matki i dla malucha.

Przeczytaj też: Nadwaga w ciąży

3. Największe noworodku na świecie

Według księgi rekordów Guinessa największy noworodek na świecie - ważył 10 kg. Dziecko przyszło na świat w miejscowości Seville w stanie Ohio.

Z kolei polski gigant urodził się w Szczecinie. Największy noworodek w Polsce ważył 7130 g i miał 66 cm długości. Większość dzieci osiąga taką wagę ok. 11-12 tygodnia życia.

Zobacz także: Od czego zależy płeć dziecka? - seks rodziców, dieta matki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze