BMI matki sprzed ciąży może mieć wpływ na długość życia noworodka

Naukowcy z Uniwersytetu Hasselt w Belgii ogłosili silny związek między wskaźnikiem masy ciała matki przed ciążą i przewidywaną długością życia ich dziecka. Wyższy wskaźnik masy ciała sprzed ciąży koreluje z mniejszą długością telomerów - wskaźnika krótszej ogólnej długości życia.

Telomery są istotną częścią komórek ludzkich, które wpływają na starzenia się komórek.

Polecane wideo:

Komórki uzupełniają się, kopiując się w sposób ciągły przez całe życie. Za każdym razem, gdy komórki kopiują się, nić DNA pozostaje nienaruszona, ale telomery stają się krótsze. Dłuższe telomery pozwalają komórkom częściej się dzielić. Ostatecznie, w ciągu całego życia, telomery stają się zbyt krótkie, aby móc pracować, co powoduje, że komórki się starzeją i przestają działać prawidłowo.

Telomery skracają się wraz z wiekiem. Jednak mogą także zacząć się skracać przez stres, palenie tytoniu, brak ruchu i złą dietę. Proces skracania telomerów jest zaangażowany we wszystkie aspekty procesu starzenia się na poziomie komórkowym. Telomery są połączone bezpośrednio z przedwczesnym starzeniem się komórek. Długość telomerów oznacza wiek biologicznych osobnika, w przeciwieństwie do wieku chronologicznego.

Poprzednio zauważono związek długości telomerów u dorosłych z chorobami związanymi ze starzeniem, takimi jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2 i zwiększonej śmiertelności. Teraz, w nowym badaniu, opublikowanym w „BMC Medicine” naukowcy przeprowadzili badania telomerów u noworodków.

Zespół założył, że nadwaga lub otyłość podczas ciąży może być ważnym czynnikiem w odniesieniu do długości telomerów dziecka przy urodzeniu i może w związku z tym przyczyniać się do programowania rozwoju dziecka.

Celem badania była ocena potencjalnego wpływu otyłości matki na długość telomerów u noworodków, mierzonej w DNA z krwi pępowinowej i łożyska.

"Porównując niemowlęta matek z normalnym BMI oraz noworodki kobiet z otyłością, okazuje się, że te drugie są starsze na poziomie molekularnym, ponieważ mają skrócone długości telomerów, co oznacza, że ich komórki mają krótszą długość życia" - mówi autor prof Tim Nawrot. "Więc utrzymanie zdrowego BMI w wieku rozrodczym kobiety może wpływać na długowieczność molekularną u potomstwa".

8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej

Choroba dziecka zawsze spędza rodzicom sen z powiek. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak typowe dla sezonu jesienno-zimowego infekcje, które...

Długości telomerów mierzono w 743 próbkach krwi pępowinowej i 702 próbkach tkanki łożyskowej od noworodków matek biorących udział w badaniu urodzeń ENVIRONAGE w Belgii. 743 kobiety objęte badaniem były w wieku 17-44 lat oraz miały średnie BMI przed ciążą 24,1.

Poprzednie badania wykazały, że ludzie zwykle tracą około 32,2-45,5 podstawowych par telomerów rocznie w okresie dorosłości. Badanie to wykazało, że każdy jednopunktowy wzrost BMI matek, wywołuje skrócenie telomerów u noworodków o około 50 par.

Skrócenie długości telomerów o 50 par u noworodków jest odpowiednikiem utraty około 1.1-1.6 lat dorosłego życia, co może umieścić dzieci z krótszymi telomerami w grupie zwiększonego ryzyka chorób przewlekłych w dorosłym życiu, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2.

Współautor Dries Martens zauważa, że zespół wykluczył działanie innych czynników, które mogą być potencjalnie związane z długością telomerów, w tym wieku rodziców, klasy społeczno-ekonomicznej, pochodzenia etnicznego, palenia papierosów przez matkę, płci noworodków czy masy urodzeniowej.

Pora roku, w której dziecko przyszło na świat, wpływa na jego zdrowie

Coraz więcej par skrupulatnie planuje czas, w którym na świat ma przyjść ich dziecko. Wiąże się to w dużej mierze z organizacją swojego dotychczasowego...

"Przed naszym badaniem nie było dowodów na związek pomiędzy BMI sprzed ciąży i długością telomerów u noworodka, chociaż metaanalizy sugerują związek pomiędzy BMI a długością telomerów u dorosłych" - mówi prof. Nawrot.

"Nasze wyniki dają coraz więcej dowodów, że wysokie BMI matki ma wpływ na programowanie płodu, co może prowadzić do zmian w rozwoju płodu oraz chorób w późniejszym życiu. Upublicznienie naszych ustaleń powinno wpłynąć na zdrowie, ponieważ w zamożnych społeczeństwach 30 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym ma nadwagę" - mówi Profesor Tim Nawrot.

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Powód, by zabić Trudno zrozumieć, dlaczego kobieta postanawia wynająć osoby, którym zleca pobicie i zabójstwo syna. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego sama dopuszcza się jego morderstwa. W odczuciu 32-letniej kobiety istniał ku temu powód. Okrutny plan...

Newsy

Mózgi dziewcząt i chłopców reagują na stres w odmienny sposób

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanford sugerują, że bardzo stresujące wydarzenia wpływają na mózg dziewczynek i chłopców w różny sposób. Dziewczęta częściej cierpią na zespół stresu pourazowego Część mózgu związana z emocjami i empatią, zwana...

Newsy

Katarzyna Kępka urodziła pierwsze dziecko

Prezenterka i aktorka Katarzyna Kępka urodziła swoje pierwsze dziecko. Swoją córeczkę nazwała Jagna. Gwiazda prowadziła programy muzyczne w stacji „Viva", była też gospodynią „Got to Dance. Tylko taniec". Wiadomość ukazała się na Instagramie Kępka zajmuje...

Newsy

Badacze odkryli, w jaki sposób Zika atakuje mózg płodu

Jak wynika z raportu naukowców, wirus Zika może namnażać się wielokrotnie ****(tysiące razy) w komórkach mózgowych płodu i łożyskach ciężarnych kobiet. Materiał genetyczny wirusa został odnaleziony w ponad 1000 krotnie większym stężeniu w mózgach płodów...

Newsy

Irina Shayk i Bradley Cooper spodziewają się pierwszego dziecka!

Bradley Cooper i Irina Shayk podobno spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Plotki zaczęły krążyć po tym, jak rosyjska modelka wyszła na wybieg w czasie pokazu Victoria Secret Fashion Show, który odbył się wieczorem 30 listopada. 30-latka już wcześniej...