Niemowlęta, które jedzą rękami będą zdrowsze i szczuplejsze?

Naukowcy z University of Nottingham nie mają wątpliwości. Dzieci, którym rodzice pozwalają jeść rękami zamiast karmić je za pomocą sztućców, będą zdrowsze i przede wszystkim szczuplejsze.

Moment na samodzielną konsumpcję

Naukowcy z University of Nottingham postanowili w praktyce przeanalizować wpływ BLW czyli baby-led weaning na późniejsze preferencje żywieniowe dzieci. Bwl to metoda polegająca na wprowadzaniu pokarmów stałych podczas rozszerzania jego diety i pozwalająca na naukę samodzielnego jedzenia.

Polecane wideo:

Przeanalizowali dane uzyskane na temat żywienia dzieci w wieku od 20. miesiąca życia aż do 6 lat. Wśród badanych znalazły się maluchy, które właśnie zakończyły etap karmienia piersią i rozpoczynały spożywanie nowych pokarmów.

Część rodziców pozwalała swoim maluchom na swobodne jedzenie pokarmów stałych bez użycia sztućców. Inni zaczynali karmić dziecko łyżeczką.

  • To pierwsze takie badanie, które ma na celu zbadanie, czy sposób odżywiania po odstawieniu od piersi może mieć wpływ na preferencje żywieniowe i przyszłe zdrowie dziecka – podkreśla dr Ellen Townsend.

  • Nasze badania przyniosły bardzo ciekawe wyniki, które wskazują, że preferencje żywieniowe we wczesnym dzieciństwie, mają bardzo znaczący wpływ na dorosłe życie – dodaje dr Nicola Pitchford.

Najzdrowsze owoce i warzywa

Zapewne wiesz, że warto w codziennej diecie znaleźć miejsce dla warzyw i owoców. Produkty te to istne bomby witaminowe. Zawarte w nich składniki są niezbędne...

Wyniki analizy

Rodzice biorący udział w badaniu, zgodzili się wypełnić kwestionariusze, w których były zamieszczone szczegółowe pytania o żywienie dzieci już od momentu narodzin. Pytano m.in. jakie przekąski podawali dzieciom, czy dzieciaki były karmione oraz o jakie produkty rozszerzano dietę maluchów.

Dodatkowo naukowcy zbadali preferencje dzieci dla 151 różnych rodzajów żywności w wielu kategoriach. Znalazły się wśród nich owoce, warzywa, słodycze, węglowodany, a także nabiał. Sprawdzono także jak często dzieciaki jedzą posiłki.

Analiza wykazała znaczące różnice pomiędzy preferencjami dzieci, które po odstawieniu były karmione dziecięcymi papkami za pomocą łyżeczek, a tymi, które zaczęły jeść samodzielnie. Okazało się, że grupa druga bardziej lubiła produkty z grupy zdrowych węglowodanów, a pierwsza – zdecydowanie słodycze.

Naukowcy odkryli, że dzieci, którym pozwolono jeść bez użycia sztućców, wybierały jedzenie dla nich bardziej atrakcyjne ze względu na konsystencję – były to kawałki pieczywa, a nie dziecięce papki.

Dziecięce przyzwyczajenia

Psychologowie uważają, że zrozumienie jak ważne są wczesne preferencje żywieniowe dzieci, jest niezbędne do zapobiegania takim zjawiskom jak nadwaga i otyłość.

Zdaniem ekspertów, to właśnie najlepszy moment do wprowadzenia w życie zdrowych nawyków, które będą powielane w życiu dorosłym. Naukowcy twierdzą, że dzieci, które już na wczesnym etapie dzieciństwa wybierają słodycze, mogą mieć ogromne problemy z odżywianiem kiedy dorosną.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły BLW
BLW

Żywność dla niemowląt

Żywność dla niemowląt

Jest to temat bardzo kontrowersyjny. Część z nas uważa, że karmienie dziecka komercyjnymi daniami w słoiczku jest świetną alternatywą dla domowych posiłków. Wierzymy producentom, którzy zapewniają nas, że do przygotowania takich dań korzystają tylko z...

BLW

Kalafior - warzywo o wielu właściwościach

Kalafior - warzywo o wielu właściwościach

Choć to warzywo przez wielu znane i lubiane, nie każdy zdaje sobie sprawę z jego właściwości. Tymczasem kalafior to bogactwo wielu substancji odżywczych. Poprawia pracę jelit, wzmacnia odporność i przede wszystkim - chroni przed powstaniem nowotworów....

BLW

Zdrowe odżywianie dziecka

Zdrowe odżywianie dziecka

Baby-led weaning pozwala dziecku na poznawanie nowych zapachów, smaków i konsystencji pokarmów. Uczy również sztuki wyboru. Nie karmimy dziecka gotowymi papkami. Dajmy mu wybór różnych pokarmów, pozwalamy decydować, w jakiej kolejności zje przygotowany...

BLW

Naucz dziecko samodzielnego jedzenia!

Naucz dziecko samodzielnego jedzenia!

W drugiej połowie pierwszego roku życia karmienie jest już zazwyczaj dobrze uregulowane, a dziecko ujawnia swoje cechy charakteru przez zmienność apetytu i reakcję na różnego rodzaju zmiany wprowadzane do rytuału podawania jedzenia.

BLW

Baby-led weaning

Baby-led weaning

i tym samym nauce samodzielnego jedzenia , rozmawiamy z Martą Sobiło - matką dwójki urwisów, współzałożycielką pierwszej polskiej strony o BLW. Skąd w ogóle (...) wzięło się BLW jako teoria? Przecież znaczna część...

BLW

Poznaj nową metodę karmienia dzieci

opowiadają o nowatorskiej metodzie karmienia niemowląt BLW, zgodnie z którą już kilkumiesięczne dziecko może przyjmować stałe pożywienie. W dyskusji

Kuchnia nastolatka

Drożdżówki wracają do sklepików

Drożdżówki wracają do sklepików

następuje jego gwałtowny spadek, przez co mamy ochotę sięgnąć po kolejne słodkie produkty. U dzieci, które w szkole jedzą słodkie przekąski, może pojawić (...) zdrowsze produkty. Jednakże wprowadzanie przepisów, które...

Niemowlę

Te produkty zawierają najwięcej soli

Te produkty zawierają najwięcej soli

Mamo, nie sól! O tym, że niemowlęta nie powinny spożywać słonych produktów, wie każda matka. Często zdarza się jednak, że gdy dziecko skończy rok, a (...) zwykłych płatków owsianych z suszonymi rodzynkami, płatkami migdałów czy chrupiącymi...