Trwa ładowanie...

Niemowlęta, które jedzą rękami będą zdrowsze i szczuplejsze?

 Katarzyna Krupka
08.10.2020 10:56
Niemowlęta, które jedzą rękami będą zdrowsze i szczuplejsze?
Niemowlęta, które jedzą rękami będą zdrowsze i szczuplejsze? (Źródło: 123RF)

Naukowcy z University of Nottingham nie mają wątpliwości. Dzieci, którym rodzice pozwalają jeść rękami zamiast karmić je za pomocą sztućców, będą zdrowsze i przede wszystkim szczuplejsze.

spis treści

1. Moment na samodzielną konsumpcję

Naukowcy z University of Nottingham postanowili w praktyce przeanalizować wpływ BLW czyli baby-led weaning na późniejsze preferencje żywieniowe dzieci. Bwl to metoda polegająca na wprowadzaniu pokarmów stałych podczas rozszerzania jego diety i pozwalająca na naukę samodzielnego jedzenia.

Przeanalizowali dane uzyskane na temat żywienia dzieci w wieku od 20. miesiąca życia aż do 6 lat. Wśród badanych znalazły się maluchy, które właśnie zakończyły etap karmienia piersią i rozpoczynały spożywanie nowych pokarmów.

Część rodziców pozwalała swoim maluchom na swobodne jedzenie pokarmów stałych bez użycia sztućców. Inni zaczynali karmić dziecko łyżeczką.

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"
  • To pierwsze takie badanie, które ma na celu zbadanie, czy sposób odżywiania po odstawieniu od piersi może mieć wpływ na preferencje żywieniowe i przyszłe zdrowie dziecka – podkreśla dr Ellen Townsend.

  • Nasze badania przyniosły bardzo ciekawe wyniki, które wskazują, że preferencje żywieniowe we wczesnym dzieciństwie, mają bardzo znaczący wpływ na dorosłe życie – dodaje dr Nicola Pitchford.

Najzdrowsze owoce i warzywa
Najzdrowsze owoce i warzywa [6 zdjęć]

Zapewne wiesz, że warto w codziennej diecie znaleźć miejsce dla warzyw i owoców. Produkty te to istne

zobacz galerię

2. Wyniki analizy

Rodzice biorący udział w badaniu, zgodzili się wypełnić kwestionariusze, w których były zamieszczone szczegółowe pytania o żywienie dzieci już od momentu narodzin. Pytano m.in. jakie przekąski podawali dzieciom, czy dzieciaki były karmione oraz o jakie produkty rozszerzano dietę maluchów.

Dodatkowo naukowcy zbadali preferencje dzieci dla 151 różnych rodzajów żywności w wielu kategoriach. Znalazły się wśród nich owoce, warzywa, słodycze, węglowodany, a także nabiał. Sprawdzono także jak często dzieciaki jedzą posiłki.

Analiza wykazała znaczące różnice pomiędzy preferencjami dzieci, które po odstawieniu były karmione dziecięcymi papkami za pomocą łyżeczek, a tymi, które zaczęły jeść samodzielnie. Okazało się, że grupa druga bardziej lubiła produkty z grupy zdrowych węglowodanów, a pierwsza – zdecydowanie słodycze.

Naukowcy odkryli, że dzieci, którym pozwolono jeść bez użycia sztućców, wybierały jedzenie dla nich bardziej atrakcyjne ze względu na konsystencję – były to kawałki pieczywa, a nie dziecięce papki.

3. Dziecięce przyzwyczajenia

Psychologowie uważają, że zrozumienie jak ważne są wczesne preferencje żywieniowe dzieci, jest niezbędne do zapobiegania takim zjawiskom jak nadwaga i otyłość.

Zdaniem ekspertów, to właśnie najlepszy moment do wprowadzenia w życie zdrowych nawyków, które będą powielane w życiu dorosłym. Naukowcy twierdzą, że dzieci, które już na wczesnym etapie dzieciństwa wybierają słodycze, mogą mieć ogromne problemy z odżywianiem kiedy dorosną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze