Trwa ładowanie...

Niemowlę nie chce pić

Avatar placeholder
09.05.2017 09:38
Niemowlę nie chce pić
Niemowlę nie chce pić

Niemowlę nie chce pić, a u ciebie pojawia się obawa, że może się odwodnić? Jeśli dziecko jest na tyle duże, że oprócz cyca mamy dostaje zupki, kisiele, owoce, nie ma powodów do obaw. Czasami maluszek wyraża niechęć do innych płynów niż mleko mamy. Ssanie piersi – jak najbardziej, ale picie soczków czy herbatek z butelki – co to, to nie! Czasami dziecko odmawia picia, ponieważ nie odpowiada mu forma podawania napoju. Jeśli nie chce pić z butelki, może zechce pić łyżeczką albo przez kubek-niekapek. Warto spróbować wszystkiego. Kiedy należy się martwić, że dziecko nie chce pić, a kiedy nie warto podnosić alarmu?

Co robić, gdy dziecko nie chce butelki?
Co robić, gdy dziecko nie chce butelki?

Niemowlę nie chce butelki z mlekiem? Po kilku łykach odwraca głowę w drugą stronę, wypluwa smoczek i

zobacz galerię

1. Picie dla niemowląt karmionych piersią i butelką

Dziecko może nie chcieć pić, bo nie ma po prostu takiej potrzeby. Większe pragnienie pojawia się zwykle u dzieci w upalne dni, gdy maluch jest za grubo ubrany, gdy w domu jest zbyt duszno, podczas aktywnej zabawy lub w czasie podróży w nieklimatyzowanym aucie. Organizm dziecka potrzebuje również picia w czasie gorączki i wymiotów. Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, do szóstego miesiąca życia wystarcza mu w zupełności twoje mleko. Pokarm matki zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, od piątego miesiąca życia powinny dostawać również soczki. W bardzo upalne dni należy dodatkowo podawać dobrą jakościowo, czystą, letnią wodę. Jeśli dziecko ma rozszerzoną dietę, również należy podawać wodę.

Gdy maluszek nie chce pić wody, herbatek czy soczków, to jeszcze nie powód do zmartwienia. Jeśli niemowlę jest na tyle duże, że ma dietę mieszaną, odpowiednią ilość wody otrzymuje, np. w zupce, rzadkiej kaszce, jabłku, kisielu czy budyniu. Gdy niechęć do picia pojawia się z powodu choroby lub gorączki, podawaj maluszkowi często niewielkie porcje wody łyżką. W jednej łyżce mieści się 5 ml, a to całkiem sporo. Zastanawiasz się, ile wody potrzebuje niemowlę? Maluszek ważący 10 kg potrzebuje około jednego litra płynów dziennie, jeśli jest cięższy – więcej o około 20-50 ml na każdy dodatkowy kilogram ciała. W pierwszym roku życia ilość wszystkich wypijanych w ciągu dnia płynów nie powinna przekraczać półtora litra. Dziecko karmione piersią na żądanie wypija tyle płynu, ile aktualnie potrzebuje. Dodatkowe dopajanie jest często niepotrzebne.

2. Kiedy należy się martwić, a kiedy odpuścić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Kiedy rozważyć dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym?"

Podajesz maluszkowi do picia soczek lub ziołową herbatkę, a on odwraca buzię lub wszystko wypluwa? Nie martw się. Być może nie lubi smaku nowych napojów i musi się do nich przyzwyczaić. Nie dosładzaj jednak herbatek ani soczków, bo dziecko może zechce je pić, ale później trudno je będzie oduczyć słodkiego smaku, na czym mogą ucierpieć ząbki (i nie tylko!). Jeśli dziecko moczy się do pieluchy i poza niechęcią do picia nie zauważasz u niego żadnych innych niepokojących objawów, np. zaparć, zatwardzenia, odwodnienia, spadku masy ciała, to najpewniej wystarcza mu taka ilość płynów, jaką przyjmuje. Nie zmuszaj niemowlaka do picia, tylko co pewien czas proponuj jakiś napój. Najlepiej, jeśli będzie to ostudzona woda przegotowana lub od czasu do czasu soczek owocowy rozcieńczony wodą.

Jeśli u dziecka jednak pojawiają się objawy odwodnienia, maluszek rzadko oddaje mocz lub jest on silnie zagęszczony, kupki są zwarte i twarde, dziecko ma problemy z wypróżnieniem się, należy skonsultować się z lekarzem. Czasami niechęć do picia u niemowlaka wynika z banalnych przyczyn. Być może napił się czegoś, co mu nie smakowało i stąd ta awersja do napojów? Warto w takiej sytuacji przemycać dziecku wodę w jedzeniu, np. w jabłuszku startym na papkę, w zupkach, rozwodnionych kisielach itp. Jeśli dziecko nie chce pić, można też spróbować jedzeniowego fortelu. Podaj maluszkowi jedzonko nieco osolone (ale bez przesady!). Po słonym jedzeniu pragnienie zwykle się wzmaga.

Większe niemowlęta lubią zabawę w naśladownictwo. Aby namówić dziecko do picia, możesz zorganizować królewską ucztę, poczęstować ukochanego misia malucha lub innego przytulasa, a potem spróbować dać picie maluszkowi. Dzieci lubią również wszystkiego próbować same, więc pozwól im na to. Nie wkładaj na siłę łyżeczki z piciem do buzi. Wlej herbatkę lub soczek do kubeczka – może być nawet zwykły, niekoniecznie niekapek. To nic, że dziecko narozlewa, daj mu uczyć się samodzielności. Może samo wypije przynajmniej kilka łyków, a to już coś.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze