Najzdrowszy olej. Uderza w raka, napędza mózg, wymiata cholesterol
Stymuluje działanie mózgu, wspiera funkcjonowanie jelit, chroni układ krwionośny, a także pomaga w profilaktyce nowotworowej. Olej lniany posiada tę wyjątkową zdolność dzięki cennym kwasom omega-3 i omega-6, a także antyoksydantom. By w pełni korzystać z tych właściwości, najlepiej codziennie dodawać go do potraw.
1. Olej lniany kluczowy dla zdrowia rodziny
Olej lniany ma wiele prozdrowotnych właściwości, które zawdzięcza nasionom lnu, z których powstaje.
Jest znakomitym źródłem błonnika, witamin E i A, będących potężnymi antyoksydantami, a także zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 oraz sterydy roślinne.
2. Czy olej lniany można spożywać w ciąży?
W czasie ciąży przyszła matka powinna zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, gdyż ich zapotrzebowanie w tym okresie jest zdecydowanie wyższe. Kluczowe są one dla prawidłowego rozwoju płodu oraz udanego przebiegu ciąży. Właściwe ich dawkowanie ma również znaczenie w profilaktyce przedwczesnego porodu czy depresji poporodowej.
Najlepiej korzystać z oleju lnianego wytłoczonego na zimno. W takiej formie doskonale komponuje się z sałatkami oraz kanapkami. Niewskazane jest jego stosowanie do pieczenia, ponieważ w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości.
3. Olej lniany jako paliwo dla mózgu
Systematyczne przyjmowanie oleju lnianego korzystnie wpływa między innymi na zdolności pamięciowe i koncentrację.
Zmniejsza także ryzyko wystąpienia poważnych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak parkinson czy alzheimer. Jest to głównie zasługa kwasów tłuszczowych omega, które zawiera.
Korzystnie wpływa również na kondycję psychiczną, a regularne spożywanie oleju lnianego obniża prawdopodobieństwo wystąpienia depresji.
4. Cholesterol a olej lniany
Do sięgnięcia po olej lniany powinny być zachęcone osoby borykające się z za wysokim "złym" cholesterolem (LDL), ponieważ potrafi również podnieść poziom "dobrego" cholesterolu (HDL).
Dzięki kwasom tłuszczowym omega-3 i omega-6, a także steroidom roślinnym, cholesterol nie jest absorbowany w jelitach.
Zmniejszenie poziomu złego cholesterolu jest kluczowe i ma wpływ na obniżenie ryzyka rozwoju chorób takich jak miażdżyca czy choroba wieńcowa.
5. Pobudza metabolizm i dba o skórę
Sięganie po olej lniany jest również wskazane, gdy pragniemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej.
W dodatku przyspiesza metabolizm, co sprzyja szybszemu eliminowaniu niepotrzebnych produktów przemiany materii. Jest to wielka pomoc dla wątroby.
Natomiast witamina E, mająca działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe, doskonale troszczy się o skórę. Pomaga jej odzyskać blask i elastyczność.
6. Efektywny środek w walce z rakiem
Olej lniany to również efektywna broń w walce z nowotworami. Dlatego też powinien być elementem diety pacjentów onkologicznych.
Regularne przyjmowanie nasion lnu zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory piersi, jajników, macicy i prostaty.
Istnieją również dowody na to, że może zapobiegać rozwojowi raka. Wyniki takie przedstawiła m.in. badanie prowadzone przez prof. Lilian Thompson z Uniwersytetu w Toronto. Wykazały one, że olej lniany zwalnia tempo rozwoju raka piersi, nawet w zaawansowanym stadium.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl