Przyprawy z największą ilością antyoksydantów
Zioła i przyprawy - smaczne i łatwodostępne. Opóźniają procesy starzenia się, mają wyjątkowe walory zdrowotne i oczywiście smakowe. Co najważniejsze, zioła i przyprawy bogate w antyoksydanty, służą naszemu zdrowiu i opóźniają procesy starzenia. O jakich przyprawach mowa? Sprawdźmy.
1. Zdrowie ukryte w ziołach
Cynamon, oregano, kurkuma, bazylia, imbir, pieprz czarny, rozmaryn, tymianek, majeranek, chili, papryka, czosnek, kardamon – oto lista przypraw uszeregowana zgodnie z malejącym potencjałem przeciwutleniającym), które pomogą ci utrzymać zdrowie. Co ważne nie ma znaczenia czy spożywasz je w postaci świeżej czy wysuszone. Proces ich utrwalania nie obniży zawartości przeciwutleniaczy.
2. Cynamon skarbnica substancji zdrowotnych
Słodko-korzenny smak i zapach sprawia, że gusta najbardziej wymagających smakoszy są zaspokojone. A przecież to nie są jedyne walory cynamonu. Przyprawa jest ważna dla naszego zdrowia. Obniża stężenie glukozy i cholesterolu we krwi, ponadto przyśpiesza metabolizm. Jest doskonałym sposobem na rozgrzanie ogranizmu.
Od lat przyprawa stosowana jest w przypadku leczenia biegunki, bólów mięśni oraz przeziębienia. Ponadto, cynamon dzięki bogatej obecności przeciwutleniaczy skutecznie eliminuje z organizmu wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia się organizmu.
3. Oregano naturalny antybiotyk
Aromatyczna przyprawa, która jest nieodłącznym elementem włoskiej kuchni. Oprócz bogatego smaku, jaki nadaje potrawom, oregano jest potężną siłą żywieniową i medyczną, przez wielu uważaną za jeden z najdoskonalszych antybiotyków stworzonych przez naturę. A to wszystko dzięki zawartości: flawonoidów i polifenoli, pinenu oraz limonenu, które mają właściwości medyczne.
Przynoszą ulgę w kaszlu, mogą również "rozluźnić" mięśnie w układzie trawiennym, czyniąc z oregano wsparcie dla trawienia.
4. Kurkuma - żółte lekarstwo
Mówi się o niej "najzdrowsza przyprawa świata". Kurkuma przede wszystkim łagodzi dolegliwości żołądkowe, a zawarte w niej substancje mają właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Działa silnie przeciwzapalnie, przeciwdziała sklejaniu się płytek krwi, oczyszcza wątrobę z toksyn. Jednak największym odkryciem naukowców jest neizwykłe działanie skłądnika kurkumy - kurkuminy.
Ma właściwości cytotoksyczne, czyli niszczy komórki nowotworowe, oszczędzając przy tym zdrowe komórki i w żaden sposób nie wpływając na DNA człowieka. Substancja ta wysyła sygnał, który ma rozpocząć proces samotrawienia się nowotworu. Ważne, aby kurkumę łączyć z pieprzem cayenne albo papryką w proszku, ponieważ te przyprawy wzmacniają antyoksydacyjne działanie kurkumy.
Zobacz koniecznie:
5. Bazylia zmnijesza stres
Niepozorna bazylia jest skarbnicą zdrowia. Hodujemy ją w doniczkach, by urozmaicała nasze dania. Bazylia posiada walory nie tylko smakowe, to samo zdrowie. Wpływa na nasz system nerwowy i trawienny. Dlatego warto całymi garściami sypać ją do potraw. Dzięki silnie przeciwzapalnemu beta-kariofilenowi, bazylia może być pomocna w leczeniu zapaleń stawów i jelit.
6. Imbir na wszelkie dolegliwości
Imbir posiada bardzo szerokie spektrum działania – antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, przeciwutleniające. To potężna dawka bioaktywnych związków, które wspierają zdrowie twojego organizmu. Imbir ze względu na właściwości przeciwzapalne pomaga w zwalczaniu bólu. To nie wszystko. Składniki chemiczne zawarte w imbirze hamują rozrastanie się komórek rakowych piersi nie wpływając jednocześnie na rozwój zdrowych komórek. Proces ten polega na niszczeniu tylko tych "złych".
7. Jak to działa?
Polifenol – składnik ziół i przypraw, jest też największym źródłem przeciwutleniaczy. Zapobiega stanom zapalnym i utrzymuje optymalną równowagę flory bakteryjnej w narządach trawiennych.
Wymienione przyprawy są popularnym dodatkiem do codziennych posiłków. Warto o tym pamiętać i jak najczęściej stosować przyprawy i zioła w naszym menu.