Trwa ładowanie...

Najgorsza pora na poród? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Avatar placeholder
15.12.2023 13:25
Najlepszy pora na poród?
Najlepszy pora na poród? (Unsplash)

W czasie ciąży wiele kobiet zastanawia się, czy pora dnia, w której czasie rodzi kobieta, ma znaczenie. Badacze z Uniwersytetu w Teksasie przyjrzeli się tej kwestii i sprawdzili, czy jest to istotne dla rozwoju dziecka. Wyniki badań zaskoczyły samych badaczy. Co się okazało?

spis treści

1. Czy termin porodu ma znaczenie?

Przyszli rodzice najczęściej martwią się o to, czy dziecko przyjdzie na świat przed wyznaczonym terminem, po nim, czy może idealnie na planowany dzień.

Ma to spore znaczenia w kontekście jego zdrowia i rozwoju. Rzadziej jednak przykłada się uwagę do pory dnia, w której czasie kobieta ma rodzić. Czy jest to istotne? Przyjrzeli się temu badacze z Uniwersytetu w Teksasie, a wyniki badań ich zaskoczyły.

2. Jaka jest najlepsza porad na poród?

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"

Grupa naukowców z dr. Jamesem Scottem na czele przeanalizowała prawie 25 tysięcy porodów, które zostały odebrane od stycznia 2008 roku do października 2013 roku w Wielkiej Brytanii. Brali oni pod uwagę jedynie nieplanowane porody i nie uwzględniali cesarskiego cięcia. Ich praca była bardzo intensywna, ponieważ pracowali przez 24h/7.

Choć praca naukowców była bardzo ciężka, efekty ich pracy okazały się zaskakujące. Nie wykazali oni, by pora dnia miała jakiekolwiek znaczenie w kontekście jego rozwoju.

Choć mogłoby się wydawać, że ich praca poszła na marne, okazało się, że zaobserwowali inną ważną rzecz. Im dłużej pracowali, tym stawali sie mniej uważni, a tym samym mniej szczegółów dotyczących stanu zdrowia dziecka oraz matki zapamiętywali. Skłoniło ich to do reflekcji nad stanem opieki okołoporodowej: im dłużej lekarz pracuje i jest przez to bardziej zmęczony, tym mniej uważany będzie przy swojej pracy.

Dr Scott z zespołem zaobserwowali, że po 10 godzinach pracy lekarza, ryzyko utraty dużej ilości krwi przez matkę wzrasta nawet o 30 proc.

3. Większe ryzyko dla matki

W praktyce kobiety mogą być spokojne co do pory dnia, w której rodzą. Niestety, jak pokazują badania, ale także doświadczenie, im dłużej lekarz jest w pracy, tym większe ryzyko, że przez zmęczenie może przeoczyć coś istotnego, dlatego najgorsza pora na poród to ta, w której lekarz kończy swój dyżur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze