Takie imię wybrali dla dziecka. Sąd uznał, że jest nielegalne
Młodzi rodzice wybrali imię dla noworodka, które według urzędników nie spełniało kryteriów i zostało uznane za nielegalne. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to właśnie urzędnik podjął decyzję o zarejestrowaniu imienia dziecka w skróconej formie… bez konsultacji z rodzicami.
1. Kontrowersje wokół imienia
Media na całym świecie rozpisują się na temat nietypowej sytuacji w hiszpańskim urzędzie stanu cywilnego. Rodzice nowo narodzonej dziewczynki wybrali imię, które zostało uznane za "niedopuszczalne" na mocy lokalnego prawa, Chcieli bowiem, by nosiła imię Hazia, co według nich oznacza "nasiono".
Nie spodziewali się jednak, że niepozorne "nasiono" znajduje się na liście zakazanych imion w krajowej ustawie o rejestracji stanu cywilnego. Wszystko dlatego, że w języku baskijskim hazia to "nasienie". Urzędnicy Stanu Cywilnego skrócili imię do Zia, o czym rodzice dowiedzieli się dopiero po czasie.
Unos padres intentan llamar a su hija 'Hazia', que significa "semilla" (vegetal o animal) en vasco.
— Diegu San Gabriel 💢 (@DieguSG) November 2, 2022
La jueza se niega.
Antena3: pic.twitter.com/UXjpG6fMys
Para próbowała odwoływać się od decyzji, ale mimo to sędzia odrzucił apelację, argumentując, że imię dziecka musi być zgodne z prawem. Co ciekawe, okazało się, iż ponad 90 osób w Hiszpanii ma na imię Hazia. Jednak jak wynika z orzeczenia Akademii Języka Basków, jest to prawdopodobnie spowodowane różnicami językowymi w różnych regionach.
Rodzice zapowiedzieli, że bez względu na wszystko i tak zmienią imię, którego nie wybrali.
2. Zasady nadawania imienia
Również w Polsce istnieją zasady, które musi spełniać imię wybrane przez świeżo upieczonych rodziców. Chcąc zarejestrować dziecko w USC, trzeba liczyć się z tym, że wybrane imię może być odrzucone przez urzędnika, gdy uzna, że jest ono ośmieszające, bądź uderza w godność człowieka.
Jeżeli urzędnik napotyka problemy, które wynikają z chęci nadania dziecku przez rodziców imienia niezwykłego, rzadko spotykanego w języku polskim lub pochodnego od wyrazu pospolitego, może on skierować pytanie do Komitetu Językoznawstwa, Instytutu Języka Polskiego PAN i polonistycznych instytutów uniwersyteckich.
Zazwyczaj, jeśli imię nie jest obraźliwe lub nieprzyzwoite, nie ma problemu z nadaniem dziecku oryginalnego imienia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może być ono w przyszłości kłopotliwe dla dziecka.
Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl