Trwa ładowanie...

Najgorszy czas na poród

Naukowcy określili, które porody najbardziej zagrażają zdrowiu oraz życiu matek i noworodków. Ich zdaniem tragiczne w skutkach komplikacje najczęściej mają miejsce, gdy położnik przyjmujący dziecko na świat pracuje dziewiątą godzinę.

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

spis treści

  Okazało się, że w takich przypadkach występuje największe ryzyko utraty krwi przez matkę czy niskiego poziomu tlenu we krwi w macicy, co z kolei zagraża bezpieczeństwu dziecka. Naukowcy twierdzą, że zmęczenie położnika zwiększa prawdopodobieństwo, że przeoczy on drobne sygnały wskazujące na powikłania porodowe.

  Jednak badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie wykazało, że ryzyko było niższe w ostatniej części 12-godzinnej zmiany, czyli wtedy, gdy lekarze powinni być najbardziej zmęczeni.

  Naukowcy odkryli najbardziej niebezpieczny moment na narodziny dziecka
  Naukowcy odkryli najbardziej niebezpieczny moment na narodziny dziecka (Shutterstock)

  Może to wynikać z faktu, że w tym czasie przekazują bardziej skomplikowane zadania współpracownikom, którzy właśnie rozpoczęli swój dzień pracy.

  Główny autor badania, dr James Scott, powiedział, że przeprowadzono liczne badania dotyczące idealnych terminów porodów, ale nikt wcześniej nie skupił się na kwestii wpływu zmęczenia lekarza w czasie dyżuru na przebieg porodu i bezpieczeństwo rodzącej kobiety oraz jej dziecka.

  7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu
  7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu [7 zdjęć]

  Wiele kobiet obawia się porodu, a zwłaszcza cierpienia z nim związanego. Okazuje się jednak, że można...

  zobacz galerię

  Jak obliczyli specjaliści, w dziewiątej godzinie pracy położnika ryzyko utraty około 1,5 litra krwi przez matkę, co odpowiada pojemności dużej butelki wody mineralnej, wzrasta o 30 proc.

  Ponadto pH krwi tętniczej, uważane za wskaźnik bezpieczeństwa niemowlaka, częściej spada poniżej 7,1. W przypadku zdrowego dziecka wynosi pomiędzy 7,3 a 7,4.

  W badaniu naukowcy przyjrzeli się 24 506 nieprzewidzianym porodom w Wielkiej Brytanii. Wszyscy położnicy byli monitorowani przez pracowników z tego samego szpitalnego oddziału położniczego i przeważnie pracowali w 12-godzinnych zmianach przez pięć lat.

  Wyniki nie wykazały istotnych różnic w częstości występowania niepożądanych komplikacji w czasie porodów mających miejsce podczas dziennej i nocnej zmiany lekarza.

  Podobnie, nie miało znaczenia, czy porody miały miejsce w dni powszednie, czy weekendy, ani czy odbywały się naturalne, czy przez cesarskie cięcie. Także wiek położnika nie wpłynął na ryzyko komplikacji.

  ZOBACZ TAKŻE:

  Badanie opublikowano w "American Journal of Obstetrics and Gynecology".

  Powikłania w czasie porodu ciężko przewidzieć. Jeśli lekarz prowadzący ma podstawy, aby podejrzewać, że poród naturalny może być niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiety lub dziecka, wspólnie z matką podejmują decyzję o rozwiązaniu ciąży przez cesarskie cięcie.

  Niestety nie wszystko da się przewidzieć. Dlatego warto poświęcić chwilę na znalezienie odpowiedniego ginekologa i położnika, którzy pomogą nam przejść przez ten trudny i pełen emocji okres bezpiecznie.

  Polecane dla Ciebie

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza

  Komentarze

  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.