Trwa ładowanie...

Najczęstsze wypadki u dzieci. Kiedy dzwonić po pogotowie?

Avatar placeholder
Radosław Czykiel 02.11.2021 12:05
Najczęstsze wypadki u dzieci. Kiedy dzwonić po pogotowie?
Najczęstsze wypadki u dzieci. Kiedy dzwonić po pogotowie? (Getty Images)

Nie da się otoczyć dziecka taką opieką, że nigdy nie przytrafi mu się bolesny wypadek. Niektóre są niegroźne, ale czasami trzeba czym prędzej udać się do lekarza.

spis treści

1. Kiedy trzeba szukać pomocy u specjalistów?

Wypadki się zdarzają i jeżeli jesteś rodzicem, to musisz pogodzić się z tym, że twoje dziecko wiele razy zrobi sobie krzywdę. Często jednak są one niegroźne. Wystarczy plaster, opatrunek, chwila odpoczynku i ból znika.

Upadki to najczęstsza przyczyna urazów u dzieci w każdym wieku
Upadki to najczęstsza przyczyna urazów u dzieci w każdym wieku (Getty Images)
Zobacz film: "Szczepienia najmłodszych. Kiedy będą możliwe? Prof. Simon odpowiada"

Zdarzają się jednak obrażenia, które wymagają opieki lekarskiej. Jakie wypadki najczęściej zdarzają się dzieciom? Kiedy trzeba szukać pomocy u specjalistów lub dzwonić po karetkę? Jeden z zagranicznych szpitali pediatrycznych opracował ciekawe zestawienie na ten temat.

2. Upadki

To najczęstsza przyczyna urazów u dzieci w każdym wieku. W samych Stanach Zjednoczonych pogotowie jest wzywane do 8 tys. takich wypadków dziennie. Dzieci spadają ze schodów, łóżek, zjeżdżalni, drabinek, a także upadają na chodnikach, czy w wannie.

Często samemu można udzielić pomocy naszemu dziecku. Sprawa jednak się robi poważniejsza, gdy widzimy uraz głowy, szyi, pleców, kręgosłupa lub złamanie kości. Wtedy najlepiej jechać do szpitala, aby malucha obejrzał specjalista.

3. Uderzenia

Takie urazy często przytrafiają się w rodzinach wielodzietnych. Wszyscy doskonale wiemy, że rodzeństwo lubi się bić. Obrażenia w wyniku uderzeń są także wszechobecne w sporcie młodzieżowym. Do tego dochodzą uderzenia w jakiś przedmiot albo... w ścianę.

Kiedy dzwonić po pogotowie? Podobnie jak w przypadku upadków lepiej poszukać specjalisty, gdy mamy do czynienia z urazem głowy, szyi, pleców, kręgosłupa lub ze złamaniem kości.

4. Wypadki samochodowe

Tutaj sprawa jest już poważniejsza. Często tego typu wypadki kończą się śmiercią lub kalectwem. Najczęściej dotykają one młodych rowerzystów, motocyklistów i początkujących kierowców.

Specjaliści twierdzą, że po każdym tego typu wypadku dziecko powinno przejść rutynowe badania. Zdarzają się bowiem obrażenia, które początkowo nie dają żadnych sygnałów i wychodzą dopiero po dłuższym czasie.

5. Rany cięte i kłute

Dzieci mają przeróżne pomysły, które często są dalekie od zdrowego rozsądku. Dlatego zdarza się, że nasza pociecha przybiega do domu zakrwawiona i z raną ciętą lub kłutą.

Jeżeli rana jest poważna, to nie zwlekaj i jedź na pogotowie. Po pierwsze, aby dziecko się nie wykrwawiło, a po drugie, żeby uniknąć zakażenia. Może być także potrzeba zszycia rany.

6. Ukąszenia i użądlenia

Zwierzęta i owady również są bardzo niebezpieczne dla dzieci. Przeważnie ukąszenie lub użądlenie nie wymaga leczenia, ale lepiej dmuchać na zimne. Szczególnie gdy mamy do czynienia z dzikim zwierzęciem, jadowitym wężem lub pająkiem.

7. Ciała obce

Szczególnie malutkie dzieci trafiają do szpitala w wyniku połknięcia ciała obcego, czyli na przykład zabawki. Nie można tego lekceważyć, bo konsekwencje mogą być straszne.

Jeżeli widzisz, że twoja pociecha się dławi, to od razu zastosuj techniki pierwszej pomocy. Potem dzwoń po pogotowie.

8. Oparzenia

Jeżeli twoje dziecko dotknęło gorącego naczynia i lekko się oparzyło, to nie masz powodu do niepokoju.

Gdy jednak sprawa jest poważniejsza, to nie ma co czekać i trzeba jechać do szpitala. A szczególnie, gdy do oparzenia doszło w wyniku kontaktu z jakimś środkiem chemicznym.

Zobacz także: Dziewięciolatek połknął kulki magnetyczne. "Jego życie zmieniło się na zawsze"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze