Trwa ładowanie...

Gliwice. Dziecko połknęło magnetyczne kulki. 4-latkę uratowali lekarze

 Maria Krasicka
18.03.2021 15:11
Dziewcyznka połknęła kulki magnetyczne
Dziewcyznka połknęła kulki magnetyczne (Facebook)

Do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach trafiła mała dziewczynka. 4-latka bawiła się małymi, kolorowymi kulkami, które połknęła. Okazało się, że były to silne magnesy. Konieczna była operacja.

spis treści

1. Gliwiccy chirurdzy uratowali dziewczynkę

4-latka trafiła do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Szybko okazało się, że powodem złego samopoczucia dziewczynki było połknięcie przez nią kilku kulek magnetycznych. Niestety ze względu na silne przyciąganie magnesów i umiejscowienie w jelitach, dziewczynka wymagała leczenia operacyjnego.

RTG dziewczynki
RTG dziewczynki (Facebook)

"Kulki przechodząc przez jelito, uszkodziły je i doprowadziły do dużego spustoszenia" – tłumaczy dr Krzysztof Solecki, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Jednak dzięki szybkiej reakcji chirurgów, małą pacjentkę udało się uratować. Po długiej operacji 4-latka szczęśliwie wraca do zdrowia.

2. Niebezpieczne kulki magnetyczne

Mimo niewątpliwego sukcesu gliwickich chirurgów zwracają oni uwagę na problem, z jakim coraz częściej muszą się mierzyć. Kulki magnetyczne są bardzo niebezpiecznym przedmiotem w rękach małych dzieci. Mogą one doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Lekarze przestrzegają rodziców oraz opiekunów przed kupowaniem dzieciom tego typu zabawek.

"Maluch bezwiednie wkłada je do buzi w trakcie zabawy, a potem kończy się to fatalnie. Mieliśmy już wcześniej na oddziale chłopca, który był operowany z tego samego powodu. Niech te historie będą przestrogą dla rodziców i wskazówką, aby bardzo uważnie przyglądać się rzeczom, którymi bawią się nasze dzieci" – apeluje dr Solecki.

🔵 Czterolatka uratowana przez chirurgów dziecięcych w Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach! Dziecko połknęło drobne,...

Opublikowany przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach Środa, 17 marca 2021

Ze względu na to, że magnesy wytwarzają silne pole magnetyczne, kulki mogą przyciągać się przez ściany przewodu pokarmowego i powodować m.in. niedrożność. Kluczowe znaczenie ma w tym wypadku czas, im szybciej dziecko trafi do lekarza, tym większa szansa na uniknięcie inwazyjnych zabiegów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze