Trwa ładowanie...

Nadwrażliwość na leki u dzieci – jak ją stwierdzić?

Avatar placeholder
23.04.2018 01:33
Nadwrażliwość na leki u dzieci występuje dość często
Nadwrażliwość na leki u dzieci występuje dość często (123rf)

Nie wszystkie dzieci tolerują leki tak samo. U wielu występuje nadwrażliwość na zawarte w nich substancje. Dlatego tak ważne jest, aby leki dobierać indywidualnie, najlepiej zgodnie z genotypem dziecka. W przeciwnym razie mogą nie zadziałać albo spowodują skutki uboczne. Dowiedz się, jak leczyć dziecko i mieć pewność, że podany lak mu nie zaszkodzi.

Zobacz film: "Jakie produkty zaburzają działanie leków?"

1. Nadwrażliwość na leki często ma podłoże genetyczne

Musisz wiedzieć, że istnieje bardzo duża zależność pomiędzy sposobem leczenia a tym, co mamy zapisane w genach. Badaniem tej właśnie zależności zajmuje młoda jeszcze, ale mająca w sobie ogromny potencjał dziedzina wiedzy zwana farmakogenetyką oraz pokrewna jej farmakogenomika.

Nadrzędnym celem obu tych dziedzin jest rozwinięcie tzw. medycyny spersonalizowanej, w której pacjent nie jest leczony metodą "prób i błędów", a terapią dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb, gdzie głównym kryterium jest właśnie genotyp.

Sprawdź również:

Pod względem genetycznym każdy z nas jest inny, nie istnieje więc metoda leczenia, która sprawdziłaby się tak samo u wszystkich pacjentów.

2. U jednych dzieci leki rozkładają się szybciej, u innych wolniej…

Metabolizm leków w organizmie (ich rozkład) jest procesem regulowanym przez enzymy. Z kolei o aktywności enzymów decydują geny. Uszkodzenie któregoś genu może zaburzyć działanie enzymu, przez co metabolizm leku nie będzie przebiegał prawidłowo.

Rozłoży się on albo zbyt szybko i tym samym nie zdąży zadziałać, albo zbyt wolno i będzie "zalegał" w organizmie, wywołując masę niepożądanych reakcji.

3. Dawkowanie leków u dzieci powinno być zgodne z ich genotypem

Dzięki temu leczenie może przynieść lepsze efekty i nie narazi malucha na skutki uboczne. Na rynku medycznym dostępne są specjalne testy genetyczne (tzw. testy farmakogenetyczne lub farmakogenomiczne), które potrafią przewidzieć, czy zastosowanie danego leku u pacjenta z konkretnym genotypem będzie bezpieczne i zarazem skuteczne.

Jednym z takich testów jest obecny w Polsce już od jakiegoś czasu test NOVA.

10 mało znanych alergenów
10 mało znanych alergenów [11 zdjęć]

Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę,

zobacz galerię

4. Test NOVA – bada, jak dziecko może zareagować na 32 substancje zawarte w lekach

W panelu farmakogenomicznym testu NOVA uwzględniono leki dla dzieci – konkretnie 32 substancje lecznicze stosowane w terapii chorób nowotworowych, reumatologicznych, kardiologicznych czy neurologicznych. Na liście znalazło się też kilka antybiotyków.

Dzięki danym uzyskanym podczas badania NOVA lekarz może dużo precyzyjniej dobrać dziecku rodzaj i dawkę leku, ponieważ wie, jaka może być jego reakcja na obecną w nim substancję. Takim indywidualnym podejściem do dziecka możemy skrócić czas leczenia i zwiększyć jego skuteczność.

Warto, abyśmy mieli świadomość, że za błędy w leczeniu często niesłusznie obwinia się lekarzy. Tymczasem brakuje im po prostu narzędzi, za pomocą których mogliby dobrać małemu pacjentowi najlepszy środek leczniczy. Test NOVA jest jednym z takich właśnie narzędzi. Dzięki niemu nadwrażliwość na leki nie musi być już groźna dla naszych dzieci.

5. Test NOVA - ułatwia diagnostykę rzadkich chorób genetycznych

Ocena wrażliwości organizmu na lek nie jest jedynym zadaniem testu NOVA. To nowoczesne badanie genetyczne potrafi też określić ryzyko wystąpienia u dziecka aż 87 rzadkich chorób genetycznych (głównie genetycznych chorób metabolicznych). Za pomocą tego badania da się ustalić, czy u dziecka występuje ryzyko zachorowania np. na mukopolisacharydozę, fawizm, czy chorobę syropu klonowego. Sporą grupę badanych chorób stanowią też zaburzenia wywołujące niedobór odporności.

W diagnostyce wielu schorzeń genetycznych największym problemem jest brak objawów oraz to, że ich konsekwencje mogą być bardzo poważne (mogą spowodować upośledzenie umysłowe, a w najgorszych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci dziecka).

Chyba, że chorobę uda się namierzyć na tyle wcześnie, że nie zdąży ona wyrządzić dziecku jeszcze aż takich szkód. I to właśnie z myślą o wczesnym wykrywaniu wad wrodzonych stworzono test NOVA. Jest on dedykowany noworodkom i dzieciom do lat 12. Skąd taki przedział wiekowy? Na tym etapie często jesteśmy jeszcze w stanie uchronić małego pacjenta przed skutkami choroby – jednym słowem – im szybciej zdiagnozujemy chorobę, tym lepiej dla dziecka.

6. Test NOVA - kompleksowy, ale czy łatwy w wykonaniu?

Zdecydowanie tak. Test NOVA, jak zresztą chyba każde badanie genetyczne, jest bardzo prosty w wykonaniu. Oczywiście patrząc od strony pacjenta, bo w samym laboratorium odbywa się już szereg bardzo zaawansowanych analiz.

Zanim jednak próbka materiału genetycznego trafi do zbadania trzeba ją najpierw pobrać. Jest to bardzo proste, ponieważ próbkę tę stanowi zwykły wymaz z policzka. Pobiera się go na specjalną wymazówkę (długi patyczek z bawełnianą nasadką na jednym z końców).

Wystarczy włożyć wymazówkę do ust i potrzeć nią kilkukrotnie o wewnętrzną ścianę policzka. Biorąc pod uwagę ilość badanych zmian w genach (w obrębie 87 chorób jest to aż 12 000 mutacji), czas oczekiwania na wynik badania NOVA nie jest bardzo długi. Wynosi on ok. 20 dni roboczych. Rezultat testu przekazuje rodzicom lekarz genetyk podczas porady genetycznej.

Więcej informacji o teście NOVA uzyskają Państwo pod numerem telefonu 576 997 525.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze