Trwa ładowanie...

Na jakie pułapki dietetyczne muszą uważać cukrzycy?

Avatar placeholder
28.05.2017 12:42
Na jakie pułapki dietetyczne muszą uważać cukrzycy?
Na jakie pułapki dietetyczne muszą uważać cukrzycy?

Osoby, które od niedawna wiedzą, że są cukrzykami, potrzebują informacji, w jaki sposób powinni się odżywiać. Dieta w przypadku diabetyków odgrywa dużo istotniejszą rolę niż u osób zdrowych. Cukrzyk, aby normalnie funkcjonować, oprócz przyjmowania regularnie leków, kontrolowania poziomu cukru, musi również przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Niestety, podczas układania jadłospisu można bardzo łatwo popełnić błąd.

spis treści

1. Dieta a indeks glikemiczny

Spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym (IG) jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie każdy produkt spożywczy o niskim IG jest zdrowy i wartościowy. Diabetyk, układając swoją dietę, musi również zwracać uwagę na inne cechy produktu, takie jak na przykład zawartość tłuszczu i węglowodanów.

Dobrym przykładem jest tutaj czekolada, która ma co prawda niski indeks glikemiczny, ale ma też wysoką zawartość tłuszczu. Podobnie jest ze wszystkimi produktami o dużej ilości błonnika oraz tłuszczu. Cukrzycy powinni unikać pokarmów tłustych i słodkich, ponieważ są bardziej narażeni na choroby układu krążenia niż osoby zdrowe.

2. Śniadanie diabetyka

Niektóre pokarmy gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi. Dochodzi do tego między innymi po zjedzeniu kukurydzianych płatków śniadaniowych z mlekiem. Jest to wynikiem działania tak zwanych cukrów biegnących, które bardzo szybko się wchłaniają.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Każda osoba chora na cukrzycę musi mieć przy sobie parę kostek cukru lub coś słodkiego na wypadek gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi
Każda osoba chora na cukrzycę musi mieć przy sobie parę kostek cukru lub coś słodkiego na wypadek gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi

Najlepiej zrezygnować ze spożywania tego rodzaju posiłków lub jeść je w późniejszych godzinach, gdy skok cukru nie będzie już tak gwałtowny. Zamiast płatków śniadaniowych można na przykład przygotować równie smaczną a dużo zdrowszą owsiankę.

3. Węglowodany a cukrzyca

Dość powszechne jest przekonanie, że osoba chora na cukrzycę musi stosować dietę niskowęglowodanową. Prawdą jest, że diabetycy powinni radykalnie zmniejszyć ilość spożywanych cukrów prostych, jednak nie złożonych. Organizm potrzebuje węglowodanów do prawidłowego funkcjonowania.

To też warto wiedzieć

Ich ilość w diecie diabetyka powinna być prawie taka sama, jak w diecie osoby zdrowej. Cukrzyca jest schorzeniem zwiększającym ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, więc spożywanie posiłków opartych jedynie na białku i tłuszczach ryzyko to jeszcze podnosi.

4. Owoce i warzywa a cukrzyca

Warzywa i owoce są bardzo ważnymi składnikami zdrowej i zbilansowanej diety. Należy jednak pamiętać, by ograniczać spożywanie tych, które zawierają dużą liczbę kalorii. Diabetycy nie powinni raczej jeść bananów, suszonych owoców, winogron, brzoskwiń i ananasów z puszki, gruszek, czereśni, kukurydzy, buraków, zielonego groszku oraz pić soków owocowych.

5. Hipoglikemia a cukrzyca

Każda osoba chora na cukrzycę musi mieć przy sobie parę kostek cukru lub coś słodkiego na wypadek gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi. W przypadku hipoglikemii pomaga również wypicie słodkiego napoju lub soku owocowego. Spożycie szklanki takiego płynu powinno podnieść poziom glukozy o około 40 mg%, co zazwyczaj wystarcza.

Mało znane fakty na temat jedzenia
Mało znane fakty na temat jedzenia [10 zdjęć]

Miłośnicy jedzenia są dumni z tego, że mają duży zasób wiedzy na temat różnych kuchni i potraw. Jednak

zobacz galerię

W takiej sytuacji mało skuteczne jest jedzenie czekolady lub picie napojów gazowanych „light”. Muszą to być produkty zawierające prawie same cukry proste. Często popełnianym błędem jest również niezjedzenie posiłku po epizodzie spadku cukru. Doraźne podniesienie poziomu glikemii kostką cukru lub słodkim napojem ma krótkie działanie, po kilku minutach poziom cukru we krwi ponownie zacznie gwałtownie spadać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze