Trwa ładowanie...

Na co rodzice wydają pieniądze z 500+?

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 23.04.2021 13:33
500+. Na co wydają je rodzice?
500+. Na co wydają je rodzice? (GettyImages)

Wychowanie dziecka wiąże się z wieloma wydatkami. Dlatego też wielu rodziców chętnie korzysta z dodatkowych świadczeń opiekuńczych. Program 500+ miał być inwestycją w przyszłość dzieci. Jednak na co są wydawane naprawdę?

spis treści

1. Program 500+ po pięciu latach

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała w jednym z wywiadów, że piąta rocznica wprowadzenia programu 500+ to dobry moment na podsumowanie. Jej zdaniem należy przyjrzeć się, co dał polskim rodzinom i jakie będą następne kroki, jeśli chodzi o politykę prorodzinną.

"Celem postawionym przed programem była poprawa sytuacji polskich rodzin i dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że bieda już nie ma twarzy dziecka. Ważnym celem był też cel prenatalistyczny programu, ale też podniesienie godności polskich rodzin" - powiedziała.

Zobacz film: "Dariusz Piontkowski o planach MEN dotyczących pomocy psychicznej dla dzieci"

Jak zaznaczyła, program 500 + to pierwszy taki program, który "kompleksowo zainwestował w rodzinę". Dodała również, że analizy na temat wydatków są prowadzone cały czas.

"Rodzice wydają świadczenie 500+ na inwestowanie w przyszłość młodego pokolenia - na zajęcia dodatkowe lub odkładają pieniądze na przyszłość dziecka" - powiedziała Marlena Maląg.

Według niej również podczas pandemii widać pozytywne skutki programu. Zwróciła uwagę, że świadczenie to stało się "swoistą tarczą kryzysową", a dzięki comiesięcznym wpływom rodzice mogli zapewnić dzieciom dobre warunki.

"To wsparcie, które trafia miesiąc w miesiąc do budżetu domowego" – zauważyła.

2. 500+ a kryzys demograficzny

Według szefowej MRiPS rodzina jest w centrum uwagi rządu, ponieważ dobrze prosperujące społeczeństwo to fundament silnego państwa. Jej zdaniem realizacja programu 500+ była i jest konieczna, ponieważ zadaniem rządu jest wspieranie rodzin w Polsce. Zaznaczyła, że należy w tym miejscu zwrócić uwagę na kryzys demograficzny w kraju.

"Szerokie wsparcie dla rodzin jest konieczne, aby ten trend spróbować zmienić" - powiedziała.

Jednak mimo swoich założeń program 500+, do tej pory nie przyczynił się znacząco do poprawy sytuacji demograficznej. Po chwilowym skoku w 2016 roku liczba nowych urodzeń stale spada. W 2020 roku urodziło się 355 tysięcy dzieci - najmniej od 2004 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze