Zmiany dotyczące ulgi prorodzinnej. Co należy wiedzieć?

Początek roku to zwykle czas wdrażania szeregu nowości. Zmiany dotyczą także ulgi prorodzinnej. Na co powinni przygotować się rodzice, którzy są podatnikami PIT?

1. Ulga dla każdego?

Od 1 stycznia bieżącego roku wzrostowi uległa ulga na trzecie dziecko. Należy mieć to na uwadze podczas nadchodzących rozliczeń podatkowych za ubiegły rok.

Odliczenia związanego z opieką nad niepełnoletnimi mogą dokonać jedynie ci podatnicy, którzy wykonują nad nimi władzę rodzicielską, są prawnymi opiekunami dzieci, wraz z którymi zamieszkują, lub rodzicami zastępczymi na podstawie orzeczenia wydanego przez sąd lub umowy zawartej ze starostą. Dotyczy to także rodziców zastępczych oraz rodziców dzieci dorosłych, którzy mają wobec nich obowiązek alimentacyjny.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zgodnie z postanowieniem Ministerstwa Finansów sam fakt wychowywania dziecka nie jest w takiej sytuacji wystarczający. Dzieci muszą otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ważny jest ponadto status ucznia lub studenta.

2. Jakie kwoty możemy odliczyć?

Jeżeli w danym roku wychowujemy jedno dziecko, kwota ta wynosi 1112,04 zł, w przypadku dwójki potomstwa suma ta się podwaja. Gdy opiekę sprawujemy nad trójką dzieci mamy prawo do odliczenia 4224,12 zł – ulga na trzecie dziecko wynosi od bieżącego roku 2000,04 zł, natomiast na czwarte i każde kolejne – 2700 zł.

Dzięki nowelizacji ok. 1200 rodzin, które dotąd płaciły zbyt niski podatek, przez co nie mogły korzystać z pełnego odliczenia, będą miały możliwość korzystania z niego w całości. Warunkiem jest jednak odpowiednia wysokość dochodów, która w przypadku jednego zarabiającego rodzica nie może przekroczyć 112 000 w skali roku, podczas którego korzystają z ulgi. Jeśli korzystają z niej oboje rodzice, na każdego z nich przypada 56 000 zł.

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której rodzice zdecydują o rozwodzie, będą oni musieli ustalić, jak będzie wyglądał podział ulgi, biorąc pod uwagę składane zeznania roczne. W przypadku, kiedy takie porozumienie nie będzie możliwe, sąd rozdzieli ją po połowie.

3. Co ze studentem?

Prawa do preferencji nie będą mieli rodzice dorosłych dzieci, które studiują na uczelniach wyższych i zarabiają więcej niż 3089 zł. Zdaniem Fiskusa pod uwagę należy brać kwotę przed potrąceniem składek przez ZUS. Zalicza się do niej także dochód uzyskany przez studenta poza granicami kraju, nawet wtedy, gdy nie osiąga on dochodów w Polsce, chociaż niektóre sądy w określonych przypadkach podważają zasadność takiej procedury.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.