Młodzież śpi za mało!
Naukowcy biją na alarm. Coraz więcej nastolatków śpi znacznie mniej niż 7 godzin, podczas gdy odpowiednia ilość snu w tym wieku powinna wynosić 8-10 godzin.
1. Nastolatek a sen
Wystarczająco długi sen u młodzieży jest bardzo ważny dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia.
Odpowiednia ilość snu wpływa na kondycję fizyczną oraz psychiczną. Z kolei w ostatnim czasie można zaobserwować, że ilość snu u nastolatków uległa wyraźnemu zmniejszeniu.
Niedobór snu nie tylko utrudnia dziecku efektywną naukę, ale też może powodować wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak zaburzenia psychiczne, znaczne wahania wagi oraz sięganie po środki uzależniające.
Mniejsza ilość snu u nastolatków jest związana m.in. z korzystaniem z komputera i mediów społecznościowych do późnych godzin nocnych, jak również współzawodnictwem w środowisku szkolnym.
2. Co wykazują badania?
Amerykańscy specjaliści przeanalizowali wyniki badań, które zostały przeprowadzone wśród 270 tys. uczniów między 13. a 19. rokiem życia. Uczestnicy mieli za zadanie ocenić długość swojego snu.
Badania wykazały, że we wszystkich grupach wiekowych ilość ta regularnie malała. Tendencja ta była widoczna szczególnie wśród 15-latków. Okazuje się, że najmniej czasu przesypia młodzież w wieku 18. i 19. lat.
Specjaliści wykazali również różnicę w ilości snu między młodzieżą z bogatszych środowisk, a nastolatkami z gorzej sytuowanych rodzin. Długość snu w przypadku pierwszej grupy była znacznie większa. Zaobserwowano także, ze młodzież z miast śpi zazwyczaj dłużej od nastolatków zamieszkujących obszary podmiejskie. Zaś dziewczęta śpią krócej w porównaniu z rówieśnikami płci męskiej.