Trwa ładowanie...

Mick Jagger został ojcem po raz ósmy w wieku 73 lat

8 grudnia Mick Jagger po raz kolejny został ojcem. Matką jest 29-letnia dziewczyna rockmana, amerykańska baletnica Melanie Hamrick. Zarówno ojciec, jak i matka są bardzo szczęśliwi z powodu narodzin zdrowego synka.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Co ciekawe Jagger został ojcem po raz ósmy i to w wieku 73 lat. Ponowne ojcostwo Jaggera to nie tylko rzadka, ale także zaskakująca sytuacja. Rodzi to pytanie, czy wiek mężczyzny ma wpływ na jego płodność, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Według BabyCentreUK, choć mężczyźni produkują spermę przez całe życie, ich wiek może wpływać na jakość spermy. W rezultacie, mimo że większość z nich jest nadal zdolna do posiadania dzieci w podeszłym wieku, to staje się to coraz trudniejsze po ukończeniu 40 roku życia. Jedną z głównych przyczyn jest to, że kształt i ruchliwość plemników pogarsza się z wiekiem, co sprawia, że trudniej plemnikom zapłodnić komórkę jajową.

Oprócz tego, że jakość spermy spada, mężczyźni produkują również mniej testosteronu w późnym wieku. Może to wpłynąć na ich życie seksualne, co sprawia, że jest mniej prawdopodobne, aby mężczyzna mógł uprawiać regularnie seks, a także zmniejsza szanse na poczęcie dziecka.

Mick Jagger został ojcem po raz 8 w wieku 73 lat
Mick Jagger został ojcem po raz 8 w wieku 73 lat (Shutterstock)

Ryzyko i częstość występowania chorób wymagajacych przyjmowania leków, które mogą mieć wpływ na życie seksualne mężczyzny, również zwiększa się z wiekiem. Na przykład, zgodnie z Kliniką Cleveland, niektóre leki stosowane w leczeniu wypadania włosów lub powiększonej prostaty, a więc problemów, które są częstsze u starszych mężczyzn, może poważnie zmniejszyć objętość nasienia.

Ponadto, leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, mogą również zakłócać zdolność mężczyzny do osiągnięcia erekcji.

Wszystkie te czynniki mogą utrudniać zapłodnienie, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe dla mężczyzny, aby począć dziecko w późniejszym okresie życia.

ZOBACZ TAKŻE:

BabyCentre informuje, że średnio, jeśli oboje partnerów w parze jest w wieku poniżej 25 roku życia, są w stanie zajść w ciążę w ciągu pięciu miesięcy. Jednakże, jeśli człowiek jest po 40 roku życia, nawet jeśli kobieta jest w wieku poniżej 25 lat, to może to trwać do dwóch lat, zanim dojdzie do udanego poczęcia.

Należy pamiętać, że wiek mężczyzny nie ma tylko wpływu na szanse poczęcia dziecka przez mężczyznę, ale również zwiększa ryzyko spłodzenia dziecka, które będzie obciążone problemami genetycznymi.

Dzieci ojców po 40 roku życia są pięć razy bardziej narażone na zespół Downa niż dzieci ojców poniżej 40 roku życia, chociaż ogólne prawdopodobieństwo chorób genetycznych jest wciąż stosunkowo niskie.

Poronienia są również dwukrotnie częstsze u kobiet, których partnerzy są powyżej 40 roku życia niż u kobiet, które zaszły w ciąże z partnerami poniżej 25 roku życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.