Marzysz o bliźniakach? Temu małżeństwu urodziła się druga para
To nie zdarza się często. Simone Burstow niedawno urodziła jednojajowe bliźniaczki. Kilka lat temu na świat przyszli jej dwaj synowie – również są identycznymi bliźniakami jednojajowymi.
1. Simone: mąż nie mógł w to uwierzyć
- Nie wierzyłam, że to się dzieje – wspomina Simone. - Gdy mój ginekolog podczas badania USG powiedział, że na aparacie pojawiły się dwa serca – zaniemówiłam. Przecież już raz urodziłam bliźniaki – opowiada.
Simone Burtsow wraz z mężem Johnem i dwoma synami mieszka w Australii. Harison i Olivier na świat przyszli w maju 2012 roku. Dziś chłopcy mają już ponad cztery lata. Z wytęsknieniem czekali na narodziny sióstr.
Gdy tylko dowiedziałam się, że jestem w ciąży, zaczęliśmy żartować, że urodzenie drugiej pary jednojajowych bliźniąt po raz drugi byłoby niesamowite – opowiada Simone. Później okazało się, że rodzice nie mylili się.
Dowiedzieliśmy się o tym w 12 tygodniu ciąży - mów Simone. - Pamiętam, że wyraz twarzy Johna był dość komiczny. Zszkowała go ta informacja - mnie również.
2. Problemowa ciąża
Ciąża Simone nie przebiegała prawidłowo, pojawiły się komplikacje. Lekarze stwierdzili, że dziewczynki dzielą między siebie łożysko, a to może oznaczać nierównomierny rozwój obu płodów. W takim przypadku dzieje się bowiem tak, że silniejszy płód może przywłaszczać sobie więcej składników odżywczych, co słabszemu grozi nawet wystąpieniem wad rozwojowych.
Evrie i Georgia urodziły się zdrowe. Przyszły na świat drogami i siłami natury, a sam poród był dość krótki – trwał mniej niż 4 godziny. Evrie ważyła 2 kilogramy i urodziła się jako pierwsza. Georgia – choć o kilka minut młodsza – urodziła się większa ( ważyła 2,2 kg).
Jak pojawienie się sióstr przyjęli czteroletni bracia? - Chłopcy na początku podchodzi do nich nieufnie, ale teraz są już niemalże przyjaciółmi. Czytają im książki i nadal nie mogą się nadziwić, jakie dziewczynki są małe – przyznaje Simone.
Bliźnięta jednojajowe rodzą się dość często. Rzadkie są jednak przypadki, gdy ciąża bliźniacza jednojajowa występuje jedna po drugiej. Według szacunków, zdarza się to raz na 100 tysięcy urodzeń.