Bliźnięta żyją dłużej - dowodzą naukowcy

Bliźnięta żyją dłużej niż dzieci z ciąż pojedynczych – wynika z najnowszych badań naukowców. Ich efekty opublikowało właśnie pismo "PLOS ONE". Czemu bliźnięta zawdzięczają dłuższe życie?

- Bardzo możliwe, że chodzi tutaj o głęboką i nieskrępowaną emocjonalną więź z bliską osobą – sugeruje dr David Sharrow z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle w Stanach Zjednoczonych, który był kierownikiem badań.

Polecane wideo:

Bliźnięta pod lupą

Aby zbadać długość życia bliźniąt jednojajowych i dwujajowych oraz dzieci urodzonych pojedynczo, Sharrow wraz z zespołem przeanalizował dane z Duńskiego Rejestru Bliźniąt. To baza bardzo bogata w informacje demograficzne.

Naukowcy przyjrzeli się trzem tysiącom par bliźniąt tej samej płci. Dzieci urodzone były pomiędzy rokiem 1870 a 1900. Kolejnym krokiem było zestawienie wieku bliźniąt w momencie zgonu z tymi samymi danymi dotyczącymi ogólnej populacji Danii.

Aby badania były bardziej wiarygodne, pod uwagę wzięto przyczyny zgonów. Wyróżniono tutaj śmierć w wyniku wypadku czy ryzykownego zachowania, choroby przewlekłej, zaawansowanego wieku, a także zgon nagły.

- Zauważyliśmy, że bliźnięta jednojajowe charakteryzowały sę większą przeżywalnością niż dwujajowe. Te z kolei żyły dłużej niż osoby, które przyszły na świat pojedynczo - komentuje dr David Sharrow.

Wyniki badań

Badaniom poddano bliźnięta płci męskiej i żeńskiej, a wyniki analizowano na różnych płaszczyznach. Okazało się na przykład, że wpływ jednego bliźniaka na drugiego widoczny był na każdnym etapie życia.

Naukowcy wskazują, że wśród bliźniąt występuje zarówno mniejszy odsetek śmierci z przyczyn nagłych w młodości, jak i zgonów spowodowanych tzw. przyczynami biologicznymi w wieku późniejszym.

Okazało się także, że braci bliźniąt, którzy dożyli 45. roku życia było o 6 proc. więcej niż mężczyzn z ogólnej populacji Danii. Oznacza to, że wśród panów urodzonych w pojedynkę odstetek tych, którzy osiągnęli wiek 45 lat wynosił 84 proc., natomiast wśród par bliźniąt aż 90 proc. Wśród kobiet niższa śmiertelność widoczna była głównie w młodszym wieku pań.

Siła więzi czy geny?

Co może być przyczyną dłuższego życia bliźniaków? Naukowcy jasno wskazują, że może nią być silna emocjonalna więź, która tworzy się pomiędzy bliźniętami już podczas życia płodowego, a jest szczególnie widoczna w przypadku bliźniąt jednojajowych. Jej korzystny wpływ pełni bardzo ważną dla bliźniąt rolę szczególnie do 65. roku życia.

Oprócz tego, badacze zwracają uwagę na czynniki genetyczne, które w pewnym stopniu mogą determinować długość życia.

- Wydaje się jednak, że fakt posiadania bliskiej osoby tak bardzo podobnej i pomocnej w wielu problemach jest w tym przypadku silniejszy – podsumowauje dr Sharrow.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ciąża wielopłodowa
Ciąża wielopłodowa

Nawet lekarze byli zaskoczeni wagą bliźniąt

Nawet lekarze byli zaskoczeni wagą bliźniąt

Alanna i Paul z Edynburga mają powody do dumy - nie dość, że zostali rodzicami dwóch zdrowych synków, to jeszcze Troy i Kaius zostali okrzyknięci największymi bliźniakami w historii Szkocji. Ile ważyły nowo narodzone dzieci? Rekordowe bliźniaki Szczęśliwi...

Ciąża wielopłodowa

Bliźniaczki urodziły dzieci tego samego dnia

Bliźniaczki urodziły dzieci tego samego dnia

Rodgers, zaszły w ciążę niemalże w tym samym czasie, choć jak twierdzą - nie planowały tego. Swojej rodzinie radosną wiadomość obwieściły podczas (...) siostry specjalnie starały się zajść w ciążę w tym samym czasie....

Ciąża wielopłodowa

Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów urodzeń

Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów urodzeń

. By zapłacić za in vitro, wzięli pożyczkę. I udało się. Para spodziewa się czworaczków. Chociaż ciąże mnogie przy tej metodzie zdarzają się stosunkowo (...) często, ta jest naprawdę wyjątkowa. Próby zapłodnienia pozaustrojowego para...

Ciąża wielopłodowa

Mają 14 córek, nie przestają starać się o syna

Mają 14 córek, nie przestają starać się o syna

syn. Augustina twierdzi, że lubi być w ciąży, nie miewa poważnych problemów, ani nie jest to dla niej stresujące. Jest także pewna, że będzie jej dane (...) i Braelee, lekarz żartował, że bardziej prawdopodobne jest wygrać na loterii,...

Ciąża wielopłodowa

Chciała mieć syna - jest w ciąży z pięcioraczkami

Chciała mieć syna - jest w ciąży z pięcioraczkami

zaszła w ciążę naturalnie, a w gabinecie lekarskim usłyszała, że będzie mamą bliźniąt. Pięcioraczki zamiast bliźniąt Pierwotna diagnoza (...) syna - z badań wynika, że na świecie pojawi się jeden chłopiec i cztery dziewczynki. Jedna...

Ciąża wielopłodowa

Poznaj niesamowite bliźnięta

Poznaj niesamowite bliźnięta

Nietypowe pary bliźniąt Statystyki pokazują, że bliźniaki rodzą się średnio raz na 80 porodów. Każde dziecko jest wyjątkowe, jednak nie każde... nietypowe. Przedstawiamy szczególne pary bliźniąt, o których usłyszał cały świat. Są naprawdę wyjątkowe! Bliźniaki...