Trwa ładowanie...

Bliźnięta żyją dłużej - dowodzą naukowcy

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 26.04.2019 11:46
Bliźnięta żyją dłużej - dowodzą naukowcy
Bliźnięta żyją dłużej - dowodzą naukowcy (123rf)

Bliźnięta żyją dłużej niż dzieci z ciąż pojedynczych – wynika z najnowszych badań naukowców. Ich efekty opublikowało właśnie pismo "PLOS ONE". Czemu bliźnięta zawdzięczają dłuższe życie?

- Bardzo możliwe, że chodzi tutaj o głęboką i nieskrępowaną emocjonalną więź z bliską osobą – sugeruje dr David Sharrow z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle w Stanach Zjednoczonych, który był kierownikiem badań.

1. Bliźnięta pod lupą

Aby zbadać długość życia bliźniąt jednojajowych i dwujajowych oraz dzieci urodzonych pojedynczo, Sharrow wraz z zespołem przeanalizował dane z Duńskiego Rejestru Bliźniąt. To baza bardzo bogata w informacje demograficzne.

Naukowcy przyjrzeli się trzem tysiącom par bliźniąt tej samej płci. Dzieci urodzone były pomiędzy rokiem 1870 a 1900. Kolejnym krokiem było zestawienie wieku bliźniąt w momencie zgonu z tymi samymi danymi dotyczącymi ogólnej populacji Danii.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Aby badania były bardziej wiarygodne, pod uwagę wzięto przyczyny zgonów. Wyróżniono tutaj śmierć w wyniku wypadku czy ryzykownego zachowania, choroby przewlekłej, zaawansowanego wieku, a także zgon nagły.

- Zauważyliśmy, że bliźnięta jednojajowe charakteryzowały sę większą przeżywalnością niż dwujajowe. Te z kolei żyły dłużej niż osoby, które przyszły na świat pojedynczo - komentuje dr David Sharrow.

2. Wyniki badań

Badaniom poddano bliźnięta płci męskiej i żeńskiej, a wyniki analizowano na różnych płaszczyznach. Okazało się na przykład, że wpływ jednego bliźniaka na drugiego widoczny był na każdnym etapie życia.

Naukowcy wskazują, że wśród bliźniąt występuje zarówno mniejszy odsetek śmierci z przyczyn nagłych w młodości, jak i zgonów spowodowanych tzw. przyczynami biologicznymi w wieku późniejszym.

Okazało się także, że braci bliźniąt, którzy dożyli 45. roku życia było o 6 proc. więcej niż mężczyzn z ogólnej populacji Danii. Oznacza to, że wśród panów urodzonych w pojedynkę odstetek tych, którzy osiągnęli wiek 45 lat wynosił 84 proc., natomiast wśród par bliźniąt aż 90 proc. Wśród kobiet niższa śmiertelność widoczna była głównie w młodszym wieku pań.

3. Siła więzi czy geny?

Co może być przyczyną dłuższego życia bliźniaków? Naukowcy jasno wskazują, że może nią być silna emocjonalna więź, która tworzy się pomiędzy bliźniętami już podczas życia płodowego, a jest szczególnie widoczna w przypadku bliźniąt jednojajowych. Jej korzystny wpływ pełni bardzo ważną dla bliźniąt rolę szczególnie do 65. roku życia.

Oprócz tego, badacze zwracają uwagę na czynniki genetyczne, które w pewnym stopniu mogą determinować długość życia.

- Wydaje się jednak, że fakt posiadania bliskiej osoby tak bardzo podobnej i pomocnej w wielu problemach jest w tym przypadku silniejszy – podsumowauje dr Sharrow.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze