Czytanie wpływa na długość życia

Wystarczy sięgać po książkę kilka razy w tygodniu, by o 17 proc. zmniejszyć ryzyko zgonu w ciągu najbliższych lat.

Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Yale. Zespołem badaczy kierowała prof. Becca R. Levy. Analiza praktyk czytelniczych objęła 3 635 osób, w wieku co najmniej 50 lat. Respondentów podzielono na trzy grupy.

Polecane wideo:

Do pierwszej z nich przydzielono osoby, które nie sięgają po literaturę, do drugiej – te, które czytają książki przez trzy i pół godziny tygodniowo, do trzeciej – osoby, które czytają jeszcze dłużej.

Wyniki przeprowadzonych ankiet potwierdziły to, co wiadomo było już od wielu lat – po książki chętniej sięgają kobiety i osoby z co najmniej średnim wykształceniem. Więcej czytelników jest również wśród ludzi lepiej sytuowanych finansowo.

Amerykański zespół naukowców uważa jednak, że przeprowadzone przez nich badanie rzuca nowe światło na czytelnictwo w ogóle. Są bowiem zdania, że z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż czytanie książek przedłuża życie.

Osoby, które robią to regularnie – co najmniej przez trzy i pół godziny tygodniowo – o 17 proc. są mniej zagrożone zgonem w ciągu najbliższych 12 lat w porównaniu do tych ludzi, którzy po książki nie sięgają wcale.

Wyliczono, że ci którzy nie stronią od literatury, żyją średnio o dwa lata dłużej niż te osoby, które nie czytają książek.

Co zatem ma w sobie literatura, że jest w stanie wpłynąć na długość życia? Osoby czytające książki, gazety i czasopisma są bardziej świadome – dbają o zdrowie, unikają zagrożeń, włączają się w działania profilaktyczne, np. poddają się badaniom przesiewowym. Mają większą wiedzę na temat objawów chorób i sposobów ich leczenia.

Istotny jest również wpływ samego procesu czytania na mózg, co w przypadku osób starszych ma szczególne znaczenie. Sięganie po książki usprawnia umysł, zapobiega zanikom pamięci i pozwala zachować lepszą sprawność intelektualną.

Zaproś dziecko do świata literatury

Specjaliści wskazują, że czytanie dziecku od pierwszych dni życia pozytywnie wpływa na jego rozwój. Książka powinna być obecna w życiu każdego kilkulatka, bo tylko w ten sposób utrwalamy w nim nawyk sięgania po literaturę. A jakie niesie to za sobą korzyści?

W chwili czytania u dziecka dochodzi do aktywizacji aż pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji.

Dziecko słuchające czytających mu rodziców lub samo sięgające po książkę ma zdecydowanie bogatsze słownictwo niż dziecko w tym samym wieku, które nie ma kontaktu z literaturą. A im bogatszy zakres słownictwa, tym sprawniejsze jest wyrażanie własnego zdania. Na wyższym poziomie jest również werbalizacja własnych potrzeb i uczuć.

Dzięki czytanym bajkom, dziecko szybciej i sprawniej zaczyna dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe oraz uczy się wyciągać wnioski.

Czytanie jako formę relaksu i odpoczynku poleca się dzieciom w terapii nadpobudliwości ruchowej. Przyciąga uwagę kilkulatka, pozwala mu się wyciszyć, daje wytchnienie.

Jeśli książki goszczą w domu dziecka od najmłodszych lat, jest bardzo prawdopodobne, że dziecko samo będzie po nie sięgać, gdy nauczy się czytać. A to niezwykle wartościowy sposób spędzania wolnego czasu. Uczy cierpliwości i skupienia.

Książki mają również wymiar wychowawczy. Wybór odpowiedniej literatury może pomóc w rozmowie o emocjach i uczuciach, które są nieodłączną częścią życia. Zapisane na kartach książek historie są dla malucha czytelniejsze niż zwykła rozmowa na ten sam temat.

Zalet czytania jest bardzo dużo, ale niestety – z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że poziom czytelnictwa w Polsce maleje z roku na rok. W 2015 roku przeczytanie co najmniej jednej książki zadeklarowało tylko 37 proc. badanych.

Agnieszka Gotówka, 11 miesięcy temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Opowiadania dla dzieci

Opowiadania dla dzieci

Dowcipne historie z książki "Twardy orzech do zgryzienia" rozbawią niejedno dziecko.

Kultura

Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia

Wszyscy dookoła chodzą i psioczą na śnieg i mróz. Przyznam szczerze, że kompletnie ich nie rozumiem. Przecież już za 10 dni Wigilia. Musi być biało! Musi być mroźno! To zalegający wszędzie biały puch jest idealnym tłem dla choinki, karpia, światełek...

Kultura

Dziecko z dziadkiem

Dziecko z dziadkiem

Dzień Babci i dzień Dziadka (21 i 22 stycznia) to wspaniała okazja, by zmobilizować nasze dziecko do rzucenia się w wir twórczej pracy. Nic tak nie wywoła uśmiechu na ustach kochanych Dziadków jak rękodzieło naszego malucha.

Kultura

Coraz bliżej święta...

Coraz bliżej święta...

Święta coraz bliżej - zadbaj o to, aby Twój maluszek również poczuł świąteczną atmosferę.

Kultura

Fochy fortuny

Fochy fortuny

"Fochy fortuny" to ciekawa książka dla dzieci głodnych wiedzy.