Marihuana w ciąży - wpływ palenia na ciążę, działanie marihuany
Marihuana w ciąży może skutkować zaburzeniami w rozwoju dziecka, ponieważ substancje psychoaktywne marihuany mają zdolność przechodzenia do płodu przez łożysko. Marihuana, potocznie nazywana „maryśką” lub „trawką”, zaliczana jest do narkotyków miękkich, które nie uzależniają fizycznie, ale mają wpływ na samopoczucie psychiczne. Główną substancją toksyczną w marihuanie jest THC (delta-9-tetrahydrocannabinol). Marihuana jest najczęściej zażywanym środkiem odurzającym po wypiciu alkoholu. Jak marihuana wpływa na przebieg ciąży?
1. Wpływ palenia marihuany na ciążę
Świat nauki nie ma jeszcze, niestety, dokładnych badań i analiz nad skutkami palenia marihuany w czasie ciąży. Wiadomo jednak, że substancja psychoaktywna marihuany – THC – przechodzi wraz z krwią przez łożysko i może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka w łonie matki.
Jeśli palisz marihuanę i planujesz w najbliższym czasie zajście w ciążę, rzuć nałóg. Palenie marihuany może utrudniać zapłodnienie i stanowić przyczynę problemów z poczęciem. Jeśli już jesteś w ciąży, odstaw marihuanę przynajmniej na te dziewięć miesięcy. To samo tyczy się mam karmiących piersią. Paląc marihuanę w okresie laktacji, zatruwasz własne dziecko zawartymi w mleku substancjami toksycznymi.
Niektóre badania pokazują, że ciężarne palące marihuanę okazjonalnie (raz na miesiąc) są narażone na duży przyrost masy ciała, przedłużony lub zahamowany poród i chroniczne wymioty, które mogą zakłócać odżywianie i wzrost płodu.
Dzieci matek, które w okresie ciąży zażywały marihuanę, mają zwykle małą masę urodzeniową. Zaburzenia rozwojowe dzieci są podobne do występujących przy alkoholowym zespole płodowym (FAS):
- guzy mózgu,
- opóźnienie umysłowe,
- zaburzenia psychologiczne,
- zaburzenia wzroku,
- nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego,
- symptomy odwykowe w okresie niemowlęctwa.
Marihuana w czasie ciąży ma też zły wpływ na funkcje łożyska i systemu wydzielania dokrewnego. Palenie marihuany może stanowić przyczynę poronienia we wczesnej ciąży lub porodu przedwczesnego w ciąży zaawansowanej.
Choć palenie marihuany uważane jest za trendy, a w Holandii nikt nawet nie dziwi się, widząc kobietę palącą skręta, to jednak w ciąży bądź raczej staroświecka – w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Palenie marihuany w ciąży może być dla płodu tak samo szkodliwe, jak palenie tytoniu, picie alkoholu czy stosowanie innych używek. Palenie trawki najlepiej rzuć od razu, gdy starasz się o dziecko lub przynajmniej wtedy, kiedy tylko zorientujesz się, że jesteś w ciąży.
Jeśli uzależnienie psychiczne od marihuany jest duże, może być ci trudno rozstać się z nałogiem. Wtedy koniecznie skonsultuj się z lekarzem i skorzystaj z fachowej pomocy terapeutycznej. Dla zdrowia własnego i dziecka – naprawdę warto!
2. Działanie marihuany
Marihuanę sporządza się z suszonych łodyg, liści i kwiatów żeńskiej rośliny konopi indyjskich. Przypomina ona trochę wysuszoną nać pietruszki. Działanie odurzające powoduje główna substancja psychoaktywna narkotyku: THC.
Marihuana stosunkowo szybko działa na autonomiczny układ nerwowy – uspokaja, ale równocześnie przyspiesza bicie serca. Na ogół dochodzi do uczucia odprężenia, oddalenia problemów dnia powszedniego, do łagodnej euforii i równoczesnej apatii. Wzrasta odbiór zmysłowy, zwalnia się czas przeżywania, spada zdolność koncentracji i zapamiętywania. Wyższe dawkowanie marihuany może prowadzić do trwożliwego niepokoju, omamów i ograniczenia realnej oceny rzeczywistości.
W przeciwieństwie do picia alkoholu, w przypadku marihuany nie powstaje uzależnienie fizyczne. By osiągnąć zamierzony efekt, nie trzeba podwyższać dawki. Również w sytuacji nagłego zaprzestania zażywania narkotyku nie należy oczekiwać znacznych oznak odstawiennych. Do uzależnienia dochodzi w sferze psychicznej. Przyzwyczajenie do przyjemnie odbieranego stanu odprężenia lub ucieczki od trudnych sytuacji życiowych może prowadzić do ciągłego zażywania.
Szczególnie niekorzystne skutki dla organizmu ciężarnej i dziecka niesie łączne działanie marihuany i nikotyny. Często marihuana stanowi wstęp do zażywania prawdziwych narkotyków. Ciąża to wyjątkowy czas, w którym warto uwolnić się od nałogu.