Trwa ładowanie...

Makaron dla dzieci. Jaki jest najzdrowszy?

 Agnieszka Gotówka
16.11.2022 19:05
Makaron dla dzieci. Jaki jest najzdrowszy?
Makaron dla dzieci. Jaki jest najzdrowszy? (gettyimages)

Makaron dla dzieci to jeden z produktów, który gości na talerzach naszych pociech najczęściej jeszcze przed pierwszymi urodzinami. Daje wiele kulinarnych możliwości i na ogół jest lubiany przez najmłodszych. Sprawdzamy, od kiedy makaron dla niemowlaka będzie odpowiedni i jaki jego rodzaj wybrać.

spis treści

1. Makaron dla dzieci. Przepis to podstawa!

Dania z makaronem dla dzieci mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni nie widzą w kluskach niczego złego, dla innych to produkt zakazany w diecie najmłodszych.

Prawda wydaje się jednak leżeć po środku. Dobrej jakości makaron dla niemowlaka to ciekawa forma jedzenia, po którą dzieci lubią sięgać. Produkuje się go z różnych gatunków zbóż, co wpływa na ich odmienną zawartość witamin, mikro- i makroelementów.

Makaron dla rocznego dziecka może być dodatkiem do zup lub sosu, stanowiąc pożywny posiłek. Warto jednak zadbać o różnorodność. Codzienne jedzenie makaronu (zwłaszcza białego) nikomu nie wyjdzie na zdrowie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
10 faktów o jedzeniu, które musisz znać
10 faktów o jedzeniu, które musisz znać [10 zdjęć]

W wielu marketach można obecnie znaleźć dział z nieprzetworzonymi produktami ekologicznymi. Warto regularnie

zobacz galerię

2. Makaron dla 8-miesięcznego dziecka a gluten

Największa obawa rodziców dotycząca wprowadzania makaronu do diety dziecka ma związek z glutenem. To białko znajdujące się w kilku zbożach owiane jest ostatnio złą sławą. Najnowsze wytyczne wskazują jednak, by podawać dziecku produkty je zawierające od początku rozszerzania diety, obserwując reakcję małego organizmu.

Jeśli dziecko zacznie być niespokojne, zmieni się rytm jego wypróżnień lub będzie manifestować ból brzucha, wówczas warto na kilka dni wyeliminować gluten z diety, by sprawdzić, czy to własnie on był odpowiedzialny za przykre objawy ze strony układu pokarmowego.

3. Jaki makaron dla niemowlaka wybrać?

Istotne jest nie tylko, kiedy makaron dla niemowlaka będzie odpowiedni, ale też po jaki jego rodzaj sięgnąć.

Klasyczny jest makaron z pszenicy durum. Kosztuje najmniej i dostępny jest w każdym sklepie spożywczym. Ale też wypada najsłabiej pod względem wartości odżywczych. W tym kontekście zdecydowanie lepszy jest makaron z pełnego ziarna, np. orkiszowy, razowy, z płaskurki lub samopszy (starych gatunków zbóż).

Odpowiedź na pytanie, jaki makaron jest najzdrowszy, nie powinna nikogo zaskoczyć: najlepszy dla dziecka jest makaron domowy zrobiony według starej receptury naszych babć. Jeśli jednak nie mamy czasu wałkować, ciąć i suszyć, a nie chcemy gotowego makaronu, możemy zaserwowac dziecku lane kluseczki, które choć trochę makaron przypominają.

Rodzice nierzadko pytają też, jak jeść makaron? Tu najlepsza wydaje się być opcja podawania klusek do rączki (metoda BLW). Sprawdzą się więc świderki i rurki, które dziecko łatwo chwyci. Do zupy można z kolei podać cięte nitki.

Nauka samodzielnego jedzenia niemowląt, czyli BLW
Nauka samodzielnego jedzenia niemowląt, czyli BLW

BLW to skrót od angielskiej nazwy Baby-led Weaning – metody pozwalającej dziecku na samodzielne sięganie

przeczytaj artykuł

4. Makaron w diecie a alergie pokarmowe

Reakcje uczuleniowe na różnego rodzaju składniki pokarmowe są dziś bardzo powszechne. Dotykają też dzieci. Wśród najmłodszych dość często rozpoznawana jest alergia na białko jaja kurzego, co wyklucza spożycie makaronu. Ale czy na pewno?

Na rynku dostępne są makarony z roślin strączkowych, m.in. fasoli, grochu czy soczewicy. Nie zawierają jajek, są więc odpowiednie w diecie alergików.

A jaki makaron wybrać na diecie bezglutenowej? Tu również sprawdzą się makarony warzywne, ale też wyprodukowane ze zbóż, które nie zawierają glutenu. Odpowiednie będą makarony z mąki kukurydzianej i ryżowej oraz gryczanej.

6 pomysłów na kolację dla alergika. Sprzęty, które ułatwią gotowanie
6 pomysłów na kolację dla alergika. Sprzęty, które ułatwią gotowanie

Gdy my, nasze dzieci lub ktoś z najbliższej rodziny cierpi na alergie pokarmowe, konieczne jest przygotowywanie

przeczytaj artykuł

5. Przepis na makaron dla dzieci

Konkretnych receptur tu nie podamy, ale podpowiadamy, że przepisy na makaron dla dzieci są tak powszechne, że każdy znajdziecie coś odpowiedniego dla swojej pociechy. Klasyczny jest sos pomidorowy. Możemy uzupełnić go o warzywa, np. startą marchewkę i cukinię oraz pulpety mięsne. Nie zaleca się go solić, ale w diecie niemowlaka mogą być obecne przyprawy, np. oregano i bazylia, które warto tu wykorzystać.

Danie z makaronem dla dzieci może być również uzupełnione o owoce, np. truskawki lub maliny, a także nabiał. Tu odpowiedni będzie dobrej jakości twaróg. Takie danie idealnie smakuje latem, kiedy mamy dostęp do świeżych owoców.

6. Z czym można jeść makaron?

Chciałoby się powiedzieć: ze wszystkim! To danie na tyle uniwersalne, że wariacji na jego temat jest całe mnóstwo. To też danie szybkie w przygotowaniu i dość sycące (zwłaszcza, jeśli użyjemy ciemny makaron). W sklepach znajdziemy też wiele gotowych sosów, które wystarczy tylko podgrzać. Ale uwaga: to nie są produkty pożądane w diecie dziecka. Nie wolno ich podawać najmłodszym nie tylko ze względu na wysoką zawartość soli, ale też nierzadko konserwantów.

A zatem z czym makaron dla dziecka? Tu idealny będzie wspomniany sos pomidorowy. Ale sprawdzą się też inne sosy i dodatki, np. łosoś i zielony groszek. Jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziecko może jeść makaron z pesto, np. z bazylii i awokado. Sprawdzą się też zapiekanki makaronowe.

Dlaczego awokado powinno znaleźć się w twoim menu?
Dlaczego awokado powinno znaleźć się w twoim menu? [5 zdjęć]

Obecnie w każdym hipermarkecie półki uginają się od ciężaru owoców, warzyw i innych produktów, które

zobacz galerię

7. Od kiedy rosół dla niemowlaka?

Makaron to też częsty dodatek do zup z drobiowym lub warzywnym bulionem na czele. To właśjnie w takiej formie można zacząć podawać dziecku makaron.

Odpowiednio przygotowany rosołek dla 7-miesięcznego dziecka to bowiem pożywne danie, które również solidnie rozgrzeje (sprawdzi się np. po jesienno-zimowym spacerze). Pamiętajmy jednak, by ugotować bulion bez soli i kostek rosołowych. Postawmy na przyprawy: lubczyk, ziele angielskie, listek laurowy, czosnek, oraz dużą ilość warzyw. Maluszkowi podaje się czysty rosół z drobno posiekaną marchewkę, mięsem (kurczakiem, cielęciną), drobnym makaronem i natką pietruszki.

Rosół dla rocznego dziecka to bardzo pożywny posiłek. Jego nadmiar można zamrozić, by móc wykorzystać do przygotowania innej zupy, np. pomidorowej lub krupniku.

Makaron z sosem dla dzieci jest szybkim i uniwersalnym daniem. To posiłek, który może jeść cała rodzina. Najczęściej serwujemy go na obiad. I słusznie, bo makaron na kolacje dla dzieci może być zbyt ciężki dla układu pokarmowego maluszka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze