Liga Małżeństwo Małżeństwu
Liga Małżeństwo Małżeństwu to międzynarodowe stowarzyszenie katolickie. Promuje ono naturalne metody planowania rodziny. Liga w Polsce powstała w 1992 roku, a wywodzi swoje korzenie z amerykańskiej The Couple to Couple League, którą założyli John i Sheila Kippley jeszcze w 1971 roku. Organizowane są kursy, skupiające się na zagadnieniach, takich jak: naturalne planowanie rodziny, płodność w różnych okresach życia, odpowiedzialne rodzicielstwo oraz korzyści płynące z karmienia piersią.
1. Działalność Ligi Małżeństwo Małżeństwu
Kursy naturalnego planowania rodziny są przeznaczone przede wszystkim dla małżeństw, ale mogą w nich uczestniczyć także narzeczeni i osoby zainteresowane tym tematem. Podczas zajęć małżeństwa uczą się stosowania i działania metod objawowo-termicznych, a także samodzielnych metod termicznych i metod objawowych. Otrzymują także specjalny zeszyt obserwacji cykli, do którego codziennie wpisuje się temperaturę ciała oraz obserwacje dotyczące śluzu szyjkowego.
Kursy oferowane przez Ligę Małżeństwo Małżeństwu są poświęcone następującym tematom:
- płodność w czasie menopauzy i w okresie okołomenopauzalnym;
- płodność po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej;
- płodność po porodzie;
- płodność w czasie połogu i karmienia piersią;
- nieregularności cykli menstruacyjnych;
- odpowiedzialne zakładanie rodziny i rodzicielstwo;
- stosowanie metody objawowo-termicznej w kontrolowaniu poczęć;
- rozpoznawanie dni płodnych i niepłodnych;
- ekologiczne karmienie piersią.
Liga Małżeństwo Małżeństwu buduje także bazę lekarzy rodzinnych, endokrynologów, położników i ginekologów, którzy popierają naturalne metody planowania rodziny. Warunkiem, by lekarz został wpisany na tę listę, jest wypełnienie deklaracji i przesłanie jej Lidze. Deklaracja mówi o szacunku dla życia poczętego, aż do jego naturalnej śmierci oraz o chęci propagowania naturalnego planowania rodziny.
Liga Małżeństwo Małżeństwu utrzymuje się z opłat uiszczanych przez kursantów oraz z darowizn. Jest organizacją non-profit. Zajęcia są prowadzone tylko przez małżeństwa autoryzowane przez Ligę. Kurs można ukończyć także korespondencyjnie.
2. Naturalne planowanie rodziny
Metoda objawowo-termiczna to naturalna metoda planowania rodziny i budowania świadomości kobiety dotyczącej jej płodności. Jako metoda antykoncepcji nie jest zbyt skuteczna, natomiast pozwala kobiecie na obserwację swojego cyklu owulacyjnego i wyznaczenie dni płodnych, co pomaga osobom, które dłuższy czas nie mogą zajść w ciążę.
Zgodnie z podejściem Ligi Małżeństwo Małżeństwu, naturalne metody planowania rodziny są raczej stylem życia, a nie tylko metodą antykoncepcji. Jest to także metoda leczenia bezpłodności, pozwalająca kobiecie na poznanie swojego cyklu owulacyjnego. Dzięki takiej wiedzy kobieta może wyliczyć, kiedy ma dni płodne i niepłodne. Niepokojące objawy, na przykład brak lub zbyt obfity śluz szyjkowy czy brak występującego w czasie okołoowulacyjnym okresu, wyższej temperatury ciała, mogą także pomóc w stwierdzeniu, skąd się biorą problemy z poczęciem u pary.