Trwa ładowanie...

Liga Małżeństwo Małżeństwu

Avatar placeholder
29.09.2020 09:29
Liga Małżeństwo Małżeństwu
Liga Małżeństwo Małżeństwu

Liga Małżeństwo Małżeństwu to międzynarodowe stowarzyszenie katolickie. Promuje ono naturalne metody planowania rodziny. Liga w Polsce powstała w 1992 roku, a wywodzi swoje korzenie z amerykańskiej The Couple to Couple League, którą założyli John i Sheila Kippley jeszcze w 1971 roku. Organizowane są kursy, skupiające się na zagadnieniach, takich jak: naturalne planowanie rodziny, płodność w różnych okresach życia, odpowiedzialne rodzicielstwo oraz korzyści płynące z karmienia piersią.

spis treści

1. Działalność Ligi Małżeństwo Małżeństwu

Kobieta w ciąży
Kobieta w ciąży

Kursy naturalnego planowania rodziny są przeznaczone przede wszystkim dla małżeństw, ale mogą w nich

zobacz galerię

Kursy naturalnego planowania rodziny są przeznaczone przede wszystkim dla małżeństw, ale mogą w nich uczestniczyć także narzeczeni i osoby zainteresowane tym tematem. Podczas zajęć małżeństwa uczą się stosowania i działania metod objawowo-termicznych, a także samodzielnych metod termicznych i metod objawowych. Otrzymują także specjalny zeszyt obserwacji cykli, do którego codziennie wpisuje się temperaturę ciała oraz obserwacje dotyczące śluzu szyjkowego.

Zobacz film: "Wyznaczanie dni płodnych"

Kursy oferowane przez Ligę Małżeństwo Małżeństwu są poświęcone następującym tematom:

  • płodność w czasie menopauzy i w okresie okołomenopauzalnym;
  • płodność po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej;
  • płodność po porodzie;
  • płodność w czasie połogu i karmienia piersią;
  • nieregularności cykli menstruacyjnych;
  • odpowiedzialne zakładanie rodziny i rodzicielstwo;
  • stosowanie metody objawowo-termicznej w kontrolowaniu poczęć;
  • rozpoznawanie dni płodnych i niepłodnych;
  • ekologiczne karmienie piersią.

Liga Małżeństwo Małżeństwu buduje także bazę lekarzy rodzinnych, endokrynologów, położników i ginekologów, którzy popierają naturalne metody planowania rodziny. Warunkiem, by lekarz został wpisany na tę listę, jest wypełnienie deklaracji i przesłanie jej Lidze. Deklaracja mówi o szacunku dla życia poczętego, aż do jego naturalnej śmierci oraz o chęci propagowania naturalnego planowania rodziny.

Liga Małżeństwo Małżeństwu utrzymuje się z opłat uiszczanych przez kursantów oraz z darowizn. Jest organizacją non-profit. Zajęcia są prowadzone tylko przez małżeństwa autoryzowane przez Ligę. Kurs można ukończyć także korespondencyjnie.

2. Naturalne planowanie rodziny

Metoda objawowo-termiczna to naturalna metoda planowania rodziny i budowania świadomości kobiety dotyczącej jej płodności. Jako metoda antykoncepcji nie jest zbyt skuteczna, natomiast pozwala kobiecie na obserwację swojego cyklu owulacyjnego i wyznaczenie dni płodnych, co pomaga osobom, które dłuższy czas nie mogą zajść w ciążę.

Zgodnie z podejściem Ligi Małżeństwo Małżeństwu, naturalne metody planowania rodziny są raczej stylem życia, a nie tylko metodą antykoncepcji. Jest to także metoda leczenia bezpłodności, pozwalająca kobiecie na poznanie swojego cyklu owulacyjnego. Dzięki takiej wiedzy kobieta może wyliczyć, kiedy ma dni płodne i niepłodne. Niepokojące objawy, na przykład brak lub zbyt obfity śluz szyjkowy czy brak występującego w czasie okołoowulacyjnym okresu, wyższej temperatury ciała, mogą także pomóc w stwierdzeniu, skąd się biorą problemy z poczęciem u pary.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze