Kurs pierwszej pomocy dzieciom – zobacz, dlaczego warto zainteresować się nim na poważnie!
Artykuł sponsorowany Centrum Ratownictwa
Bezpieczeństwo naszych pociech ma bardzo duże znaczenie. Obowiązkiem – także ustawowym – jest odpowiednie zaopiekowanie się młodym człowiekiem. Pomoże w tym profesjonalne szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci. Czy warto wziąć w nim udział?
Dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo najmłodszych?
Przede wszystkim dlatego, że wymaga tego obowiązujące w Polsce prawo. Można tu odwołać się do artykułu 210 Kodeksu Karnego. Osoby, które nie wywiązują się należycie z obowiązku troszczenia się o osobę małoletnią, podlegają karze pozbawienia wolności do lat trzech.
Dobrze byłoby więc dysponować wiedzą, dzięki której będziemy mogli zareagować adekwatnie do sytuacji. Rodzice oraz opiekunowie na pewno wyciągną wiele praktycznych, użytecznych informacji z kursu pierwszej pomocy dzieciom, jaki organizuje Centrum Ratownictwa.
Warto zwrócić też uwagę na to, że za zapisaniem się na takie szkolenie z pierwszej pomocy dla dzieci przemawia statystyka. Raport National Safety Council jednoznacznie wskazuje na to, że nawet w domu młody człowiek nie jest bezpieczny. Co więcej, to właśnie tam często zdarzają się takie incydenty jak:
- upadki,
- zadławienia,
- oparzenia,
- zatrucia.
Ze statystycznego punktu widzenia, do wypadków w domu najczęściej dochodzi późnym popołudniem, w sezonie letnim, w weekendy. Badania wykazały, że najwięcej incydentów zdarza się w salonie i jadalni, jednak te najpoważniejsze, które najbardziej zagrażają naszym pociechom, mają miejsce w kuchni i na schodach.
National Safety Council zwraca też uwagę na to, że istnieje kilka czynników, które potęgują ryzyko wystąpienia urazu. Wymienia się tutaj:
- przeprowadzkę do nowego miejsca zamieszkania,
- stres,
- pośpiech,
- zmęczenie opiekunów.
Jak widać, przesłanek, by zapisać się na kurs pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom, jest naprawdę sporo. O skali zagrożenia dobrze świadczą też dane w skali europejskiej. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego dnia, na Starym Kontynencie, na skutek wypadków, ginie 115 dzieci. Ten sam raport sugeruje, że 90% z tych zgonów można byłoby uniknąć.
Czego nauczymy się na szkoleniu z pierwszej pomocy dla dzieci?
Opracowany przez specjalistów z Centrum Ratownictwa program, który był konsultowany m.in. z pediatrami czy lekarzami z oddziałów intensywnej opieki dziecięcej, ma przygotować opiekunów do radzenia sobie z większością sytuacji, jakie mogą przydarzyć się naszej pociesze.
Uczestnik nauczy się praktycznych metod resuscytacji oraz postępowania w najczęściej występujących u dzieci urazach. Organizator zapewnia też prezentacje multimedialne, które dokładnie ilustrują zasady, jakimi należy się kierować, gdyby doszło np. do zadławienia czy poważnego zatrucia.
Zajęcia trwają kilka godzin. W tym czasie rodzic zapozna się ze wszystkimi ważnymi informacjami, a także praktycznie przećwiczy zasady postępowania w wybranych zdarzeniach, do jakich może dojść z udziałem dziecka. Niewątpliwym atutem kursu jest też cena – ta wynosi tylko 199 złotych.
Takie szkolenie to nie tylko ogromny atut dla rodziców, ale i dla wszystkich innych osób, które zajmują się dziećmi. Dyplom, jaki otrzymają uczestnicy, to np. dodatkowy atut dla osób, które dorywczo zajmują się naszymi pociechami oraz dla zawodowych opiekunek.
Na pewno zwiększy ich renomę na rynku pracy, a jednocześnie zapewni rodzicom dodatkowy spokój – będą oni wiedzieć, że ich dziecko przebywa pod opieką osoby, która poradzi sobie w sytuacji zagrożenia, gdy każda sekunda ma znaczenie.
Artykuł sponsorowany Centrum Ratownictwa