Które kosmetyki dla dzieci na zimę wybrać?
Struktura skóry osiąga właściwą dojrzałość u pięciolatków. Do tego czasu jest bardzo delikatna i wymaga dodatkowej ochrony ze względu na nie w pełni wykształcone mechanizmy obronne. Wśród czynników, które najbardziej jej zagrażają, wymienić należy niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, określonych związków chemicznych, a także zakażenia grzybicze i bakteryjne.
1. Zima a kosmetyki dla dzieci
Zimą mamy do czynienia z niskimi temperaturami, mroźnym wiatrem i dużymi amplitudami wilgotności powietrza, przed którymi trzeba uchronić skórę dziecka, jednocześnie zachowując jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Do dyspozycji mamy szereg kosmetyków przeznaczonych dla najmłodszych - jak wybrać najlepsze?
Kremy dla dzieci muszą spełniać odpowiednie kryteria. Przy ich wyborze należy kierować się tym, czy posiadają atest lub certyfikat pediatryczny. Jeśli tak, mamy pewność, że zostały przebadane przez specjalistów, którzy wiedzą, jakie są specyficzne potrzeby maluchów w tym wieku. Dodatkowe oznaczenie "na zimę" czy "do stosowania zimą" powinno rozwiać wątpliwości.
2. Kosmetyki dla dzieci a ich skład
Jeśli chodzi o szczegóły, to kosmetyki dla dzieci na zimę nie powinny zawierać wody. Przy niskiej temperaturze może ona zamarzać na skórze, wywołując niepożądane podrażnienia.
By osobiście upewnić się, czy dany produkt ma odpowiedni skład, można umieścić krem w lodówce na jedną noc. Niezmieniona konsystencja informuje rodzica, że nadaje się on do stosowania o tej porze roku. Jeśli jednak kosmetyk ulegnie rozwarstwieniu (odseparuje się część tłusta i wodnista), to nie aplikujmy go zimą.
Odpowiednie natłuszczenie zapewnia specjalnie przygotowana w tym celu maść z witaminą A, wazelina, cold cream (maść kosmetyczna o grubej półprzepuszczalnej warstwie) oraz maść cholesterolowa. Ta ostatnia dostępna jest w aptekach, które samodzielnie przygotowują leki.
W przypadku stosowania filtrów przeciwsłonecznych, należy podejść do tematu rozsądnie. Również zimą promienie UV mają wpływ na naszą skórę, a śnieg może je odbijać. Zwłaszcza skóra niemowląt powinna być smarowana, tylko jeśli to konieczne.
W tym wypadku należy wybierać filtry fizyczne, czyli takie, które tworzą warstwę odbijającą i rozpraszającą promienie UV. Rejony górzyste, czyli bardziej nasłonecznione, mogą wymagać filtra o wartości 30-40. W pozostałych obszarach kraju powinien wystarczyć ten z oznaczeniem 15-20.
3. Aplikacja kosmetyków
Istotny jest również sam proces aplikacji. By zapewnić najwyższą efektywność działania kremów, trzeba przystąpić do ich nakładania 15-30 minut przed planowanym wyjściem. Zapewnia to skuteczne wchłanianie. Szczególną uwagę należy zwrócić na policzki, nos, czubki palców i koniuszki uszu, które są wyjątkowo podatne na odmrożenia.
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
Jeśli oddzielnie stosujemy krem z filtrem, należy pozwolić swobodnie wchłonąć się pierwszemu specyfikowi i po około 5 minutach przystąpić do nakładania kolejnego.
By zapobiec pierzchnięciu ust, zastosujmy pomadkę ochronną. Właściwa pielęgnacja skóry odbudowuje płaszcz lipidowy oraz zatrzymuje wodę w jej wnętrzu. Może cieszyć się ona dobrym zdrowiem i wyglądem, a dzieci – pobytem na świeżym powietrzu.