Trwa ładowanie...

Zimowa pielęgnacja skóry dziecka

Avatar placeholder
07.04.2023 15:30
Zimowa pielęgnacja skóry dziecka
Zimowa pielęgnacja skóry dziecka (Zdjęcie dziecka autorstwa Tim Buckingham / CC BY 2.0)

Skóra dziecka, nawet starszaka, jest cienka i delikatna, a jej mechanizm termoregulacji jest na etapie usprawniania swojego działania. Zima to czas, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają zabawom na śniegu. Lepienie bałwana, robienie orzełków, zjeżdżanie na sankach i na nartach czy nawet spacery mogą sprawić wiele frajdy. Rodzice ze swojej strony chcą zapewnić maluchom odpowiednią ochronę, by te chwile beztroskiej swawoli nie zakończyły się przegrzaniem, przeziębieniem czy wreszcie podrażnieniem, przesuszeniem lub przemrożeniem skóry.

spis treści

1. Ochrona skóry przed zimnem i wiatrem

Niska temperatura i wiatr mogą powodować nadmierne przesuszenie. W tym celu przed wyjściem na zewnątrz stosuje się kremy nawilżające z filtrem UV, kremy zawierające tlenek cynku i pomadki ochronne, działające nawilżająco i natłuszczająco. Budują one swoistą barierę ochronną dla skóry przed niekorzystnymi dla niej warunkami atmosferycznymi. By to zapewnić, należy dokładnie pokryć miejsca odsłonięte oraz szczególnie wrażliwe (buzia, ręce i stopy). Aplikacja powinna przebiegać ok. 15 minut przed planowanym wyjściem – wtedy jest najbardziej skuteczna. A ponieważ nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, warto zaopatrzyć się również w krem przeciwko odmrożeniom.

2. Ochrona skóry w domu

Tymczasem w domu warto zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Źródło wilgoci mogą stanowić mokre ręczniki na kaloryferach czy rośliny doniczkowe, które dodatkowo nawilżają powietrze. Zalecana temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić 20-22 stopnie Celsjusza, a wilgotność powietrza utrzymywać się na poziomie 40-60 proc. Odpowiednia temperatura i wentylacja pomieszczenia zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się zarazków, które sprzyjają infekcjom skórnym.

3. Zimowa garderoba dziecka

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zimowa garderoba powinna składać się z kilku warstw, które można zdejmować i zakładać w zależności od zmieniających się warunków. Praktycznym rozwiązaniem są dwuczęściowe kombinezony (spodenki na szelkach i kurtka). Obuwie powinno być solidne i nieprzemakające. Jeśli kupimy buty o rozmiar większe i jednocześnie założymy dziecku grube rajstopy oraz skarpetki, to będzie mogło wygodnie chodzić, swobodnie poruszać palcami u stóp, a te nie będą dotykały krawędzi buta. Zapewni to wyższą ochronę termiczną.

W przypadku dłoni, lepszą ochronę przed zimnem zapewniają rękawiczki „jednopalczatki”.

Zimą dziecko musi mieć na sobie kilka warstw ubrań, a to sprawia, że bardziej się poci. Istotne są więc regularne kąpiele i dbanie o higienę całej skóry. Kosmetyki myjące dla dzieci zawierają składniki, które zapewniają dodatkowe natłuszczenie, co sprzyja ochronie skóry. Gdy to konieczne, można zastosować specjalne balsamy dla dzieci.

Pamiętanie o podstawach higieny znacznie zmniejszy wystąpienie ewentualnych problemów skórnych i pozwoli cieszyć się dzieciom chwilami spędzonymi zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze