Trwa ładowanie...

Kto może chorować na depresję?

 Agnieszka Gotówka
05.06.2017 11:45
Kto może chorować na depresję?
Kto może chorować na depresję?

Depresja to zaburzenie psychiczne, które dotknąć może każdego z nas. Chorują dzieci, młodzież i dorośli.

spis treści

Najwięcej zachorowań notuje się u dorosłych między 35. a 55. rokiem życia. Odpowiednia terapia prowadzi do całkowitego wyleczenia u zdecydowanej większości pacjentów.

1. Depresja w statystykach

Depresja to zaburzenie a które chorują zarówno dorośli jak i młodzież
Depresja to zaburzenie a które chorują zarówno dorośli jak i młodzież
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Na depresję choruje trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn. Choć to panie częściej decydują się na próby samobójcze, panowie robią to skuteczniej. Ryzyko depresji jest wyższe u kobiet. Więcej pań zmaga się również z innymi zaburzeniami psychicznymi, np. nerwice czy zaburzenia lękowe. Uważa się, że kobiety częściej chorują na depresję ze względu na ich większą wrażliwość emocjonalną. Istotną rolę odgrywają tu również hormony płciowe. Statystyki nie zawsze są jednak miarodajne. Dlaczego? Mężczyźni bowiem nie mają przyzwolenia społecznego na proszenie o pomoc i wsparcie. Panowie, nawet jeśli zauważą u siebie objawy depresji, rzadziej zgłaszają się do specjalisty. Tłumią w sobie emocje, które tylko nasilają nerwicę i problemy. Kobieta zaś częściej mówi o swoich kłopotach i niepowodzeniach.

2. Depresja u dzieci

To musisz wiedzieć:

Niezwykle niebezpieczna jest depresja u dzieci. Jeśli zatem rodzic zauważy, że jego pociecha jest apatyczna, smutna, rozdrażniona, mogą to być pierwsze objawy zaburzeń psychicznych. Należy wówczas zgłosić się po pomoc do psychologa. Problemy emocjonalne są bardzo częste, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym sytuacji stresowych i napięć nie brakuje. Na depresję może zachorować każdy, dlatego nie należy bać się prosić o pomoc. Tylko odpowiednie leczenie i psychoterapia mogą doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze