Trwa ładowanie...

Pomoc dla dzieci z depresją

Depresja może rozwinąć się u każdego. Mogą na nią cierpieć dorośli, a także dzieci. Do niedawna sądzono, że najmłodsi nie zapadają na depresję, jednak okazało się, że nie jest to prawda. Oczywiście, dzieci chorują rzadziej na depresję niż dorośli. Na chorobę bardziej narażone są dziewczynki. W przypadku leczenia depresji u dorosłych można stosować środki bez recepty. Co można zastosować w leczeniu depresji u dzieci?

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

spis treści

1. Dzieci a depresja

Wrażliwość emocjonalna dzieci jest bardzo wysoka. Zaburzenia nastroju mogą pojawić się właśnie w wyniku jej zachwiania. Mogą one wystąpić z winy dorosłych lub rówieśników. Należy pamiętać o tym, że dorośli są wzorem dla dzieci i to, w jaki sposób się zachowują, jest przez nie przejmowane. Bardzo ważna dla równowagi psychicznej dziecka jest też atmosfera, w jakiej się wychowuje. Zachorowania na depresję są rzadsze u maluchów, które dorastają w poczuciu bezpieczeństwa, szacunku i wyrozumiałości. W rodzinach dysfunkcyjnych dzieci częściej chorują na depresję. Tam ich potrzeby psychiczne nie są zaspokajane. Samoocena maluchów z takich rodzin jest niska, dlatego częściej zmagają się z depresją. Najgorsze jest jednak to, że z tą chorobą są najczęściej zostawione same sobie, gdyż rodzice się nimi nie interesują.

Na depresję chorują także dzieci
Na depresję chorują także dzieci

Poczucie bezpieczeństwa, zrozumienie, wyrozumiałość to nie jedyne czynniki, które mogą decydować o pojawieniu się objawów depresji. Większość przyczyn nie została jeszcze poznana. Jednak wpływ rodziny na rozwój zaburzeń depresyjnych jest bardzo duży i warto o nim pamiętać.

2. Rola rodziców

Rola rodziców w procesie leczenia depresji jest bardzo ważna. To oni zapewniają dziecku odpowiednie warunki do życia i odpowiadają za jego zdrowie. Dlatego, kiedy zauważą, że dziecko wykazuje jakieś niepokojące objawy, powinni zgłosić się z nim do lekarza. Jeśli są to symptomy depresji, najlepiej zgłosić się do lekarza psychiatry. Leki na depresję bez recepty nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku dzieci. Niezwykle ważna jest odpowiednia diagnoza, którą powinien postawić specjalista. O depresji u dziecka mogą świadczyć zmiany zachowania. Jeśli nie ustępują one w krótkim czasie, może to oznaczać, że u malucha rozwija się depresja. To powinno być sygnałem do tego, aby skontaktować się z psychiatrą lub psychologiem, który dobierze odpowiednie metody leczenia i podejmie współpracę z rodzicami, aby skutecznie wyleczyć dziecko. To właśnie zaangażowanie rodziców w proces terapii jest niezwykle ważne i ma kolosalny wpływ na efekty leczenia depresji dziecka. Dziecko, które może liczyć na troskliwą opiekę, wraca do zdrowia znacznie szybciej. Bardzo ważne jest, aby rodzice zrozumieli problemy, jakie niesie za sobą depresja. Muszą wiedzieć, że nawet, jeśli problemy dziecka wydają się niewielkie, to dla niego są one ogromne. Nie można ich bagatelizować. Należy pomóc dziecku w stawianiu czoła wszelkim trudnościom. Dzięki wparciu rodziców będzie to prostsze.

3. Psychika dziecka

Dziecko nie ma jeszcze tak odpornej psychiki jak dorosły. Musi ją stale umacniać i kształtować. Wpływ na nią mają wszystkie wydarzenia, jakich jest świadkiem i w jakich bierze udział. Depresja jest niezwykle poważnym zaburzeniem, gdyż może prowadzić nawet do próby samobójczej, czyli depresja u dziecka może skończyć się śmiercią. Rodzice, którzy są blisko ze swoim dzieckiem, są w stanie odpowiednio szybko zareagować, gdyż zauważą, że się ono zmienia.

To musisz wiedzieć:

Depresja pojawia się najczęściej w wyniku licznych problemów. Jeśli rodzice mają dobry kontakt z dzieckiem, mogą na bieżąco obserwować, z jakimi trudnościami się ono zmaga. Bardzo ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na zainteresowania dziecka, jego zachowanie i problemy. To wszystko bowiem wpływa na psychikę dziecka, na jej kształtowanie. Depresja u dzieci jest tak samo trudna jak u osób dorosłych. Nigdy nie należy jej bagatelizować. Leki na depresję bez recepty powinni stosować raczej dorośli a nie dzieci. U dzieci ważna jest szybka interwencja i fachowa pomoc lekarska. Stosowanie się do zaleceń specjalisty, okazywanie dziecku zrozumienia i wyrozumiałości sprawią, że szybko wyleczy się z choroby. Dziecko, które wygra z depresją i będzie nadal wspomagane przez rodziców, będzie się normalnie rozwijało. Wiedząc, że ma oparcie w rodzinie, będzie lepiej funkcjonowało w społeczeństwie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.