Trwa ładowanie...

Problemy w diagnostyce depresji

Avatar placeholder
08.06.2017 07:20
Problemy w diagnostyce depresji
Problemy w diagnostyce depresji

Depresja staje się coraz powszechniejszym schorzeniem. Walka z nim jest niezwykle trudna, gdyż pozostaje ono ciągle jeszcze mało znane. Bardzo często ciężko jest postawić odpowiednią diagnozę, a właśnie od jej trafności zależy najczęściej powodzenie i tempo jej leczenia.

spis treści

1. Co odpowiada za depresję?

Depresję uważa się za chorobę cywilizacyjną. Nasilenie zachorowań ma miejsce w okresie względnego spokoju. To bardzo dziwne, ale na depresję częściej chorują osoby z krajów wysoko rozwiniętych, gdzie problem głodu, mieszkania i ubrania tak naprawdę nie istnieje. Na większy stres narażone są osoby, które nie mają dachu nad głową, nie mają się w co ubrać i nie mają co jeść – jednak one najczęściej nie zapadają na depresję.

2. Objawy depresji

Dlatego walka z dolegliwością jest niezwykle złożona. Depresją jest tak naprawdę chorobą, która nie jest jednolita. Składa się na nią kilkanaście różnych chorób, które mogą mieć różny przebieg. Często też za depresję bierze się zwykły smutek, gdyż może się ona objawiać właśnie obniżonym nastrojem chorego. Może się tak objawiać, ale wcale nie musi. Zmiany chorobowe przy depresji dotyczą wielu funkcji organizmu. Objawów depresji jest bardzo dużo. Można powiedzieć, że jest ich zbyt dużo i stąd biorą się problemy w jej diagnostyce.

Depresja staje się coraz powszechniejszym schorzeniem
Depresja staje się coraz powszechniejszym schorzeniem

3. Jak diagnozować depresję?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Rozpoznanie depresji jest bardzo trudne, gdyż nie dysponujemy jednolitą metodą diagnostyczną. Nie jest możliwe obiektywne stwierdzenie depresji na podstawie jednego czy dwu objawów. Na chorobę mogą się składać predyspozycje genetyczne, traumatyczne przeżycia, konflikty wewnętrzne, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zmiany hormonalne. Tylko doświadczony psychiatra jest w stanie określić, czy chory cierpi na depresję. Swoją diagnozę opiera na doświadczeniu, gdyż wcześniej miał kontakt z wieloma chorymi. Na dodatek trudności w diagnozie depresji wynikają z tego, że to, co u jednej osoby powoduje depresję, u kogoś innego wcale nie musi być jej powodem. Bardzo dużo zależy od podatności osobniczej pacjenta. Przez to walka z depresją jest taka skomplikowana. Aby skutecznie z nią walczyć, należy ją najpierw odpowiednio zdiagnozować.

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową
Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową [10 zdjęć]

Gwiazda przeżyła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową.

zobacz galerię

W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że jednym z mechanizmów powstawania depresji jest narastające napięcie i stres. Osoby narażone na systematyczny i rosnący stres są bardziej zagrożone wystąpieniem depresji niż inni. Ale ponownie wszystko zależy od indywidualnej odporności. Poziom stresu, który u jednego chorego przyczynia się do wywołania depresji, u innego może być nawet niezauważony. Aby uniknąć depresji, warto jest redukować poziom stresu i starać się go w miarę możliwości unikać.

To musisz wiedzieć:

4. Czy lekarstwa na depresję są skuteczne?

Odpowiednio dobrane lekarstwa są skuteczne. Szczególnie przy pierwszej depresji w życiu pacjenta. Jeśli choroba będzie nawracała, wtedy medykamenty muszą być przyjmowane systematycznie i bezterminowo. Problemem jest fakt, że wielu pacjentów w momencie, kiedy poczują poprawę, odstawia lekarstwa. Dzieje się tak z tej przyczyny, że w przypadku depresji lekarstwa zmniejszają ryzyko nawrotu choroby tylko o 20 proc, a mają liczne działania niepożądane. Ale mimo wszystko, jeśli lekarz przepisuje leki na depresję, należy przyjmować je zgodnie z wytycznymi. Najlepsze efekty w leczeniu depresji osiąga się, stosując psychoterapię. Wymaga jednak ona od pacjenta pełnego zaangażowania zarówno intelektualnego, jak i emocjonalnego. Psychoterapia osiąga zamierzony skutek tylko wtedy, kiedy pacjent dokładnie zrozumie jej sens i pogodzi się z tym, że jest to długotrwały proces, który wpływa na przebudowanie osobowości. Niezbędne są niewielkie zmiany, których pacjenci często się boją. Depresja jest niezwykle złożoną chorobą i jesteśmy dopiero na progu jej poznania. Skuteczne leczenie zależy w dużej mierze od samego pacjenta oraz od doświadczenia lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze