"Książka to sprawdzony prezent na święta" – przekonuje Tamara Arciuch i Bartosz Kasprzykowski
Książka kucharska albo komiks to świąteczne pewniki, bo książka jest dobra na wszystko - przekonują Tamara Arciuch i Bartek Kasprzykowski. Aktorska para włączyła się w kampanię promującą czytelnictwo. W czasach tabletów i smartfonów to doskonała alternatywa dla dzieci. Dlaczego czytanie jest tak ważne i co robią, żeby z książkami zaprzyjaźniły się ich własne dzieci - zdradzili w rozmowie z WP parenting.
1. Prezentowe last minute – zróbmy to, jak na Islandii
"Powódź książkowa" – to jedna z najważniejszych świątecznych tradycji, które istnieją na Islandii. Polega ona na tym, że 24 grudnia każdy obdarowuje swoich bliskich nową książką. Mało tego wigilijny wieczór w wielu domach upływa właśnie na czytaniu nowych lektur. Miło, prawda? To wspaniała tradycja, która w przeciwieństwie do wielu komercyjnych pomysłów świetnie sprawdziłaby się na naszym podwórku.
Tamara Arciuch i Bartosz Kasprzykowski są przekonani, że właśnie książka to jeden z najlepszych pomysłów na świąteczny prezent. W ten sposób pokazujemy też, jak dobrze znamy swoich bliskich i ich upodobania, szukając lektury, która będzie idealna właśnie dla nich.
- Nie bójmy się dobrych komiksów i dzielmy się tym, co dla nas było ważne w dzieciństwie – radzi Bartosz Kasprzykowski.
O tym, że książka to prosty i sprawdzony pomysł na prezent jest przekonana też partnerka aktora. Mało osób pewnie wie, że serce Tamary Arciuch skradły książki kucharskie. Mało tego nie tylko je czyta, ale również krok po kroku testuje wszystkie przepisy, a rodzina chętnie próbuje tego, co przyrządzi. Podobno gotuje doskonale.
- Ja zawsze chętnie proszę "Mikołaja" o książki kucharskie - zdradza aktorka. Mimo że wszystko już właściwie jest w internecie, uwielbiam pięknie wydane albumy z przepisami, gdzie można przeczytać historie danego dania, regionu z jakiego pochodzi, gdzie są zdjęcia, które inspirują i pobudzają wyraźnię. Często potem obok zdjęć pojawiają się plamki ze stworzonych już "dzieł kulinarnych", ale to też ma swój urok – opowiada aktorka.
2. Recepta na rodzinne szczęście według Tamary Arciuch i Bartosza Kasprzykowskiego: codziennie szczypta lektury
Jak zarazić dzieci miłością do książek? Czytać im regularnie na głos i samemu sięgać po książki. Chcemy, czy nie, dzieci przesiąkają tym, co wyniosą z domu. Jeśli dziecko widzi rodziców, którzy czytają, utrwala się w nim przekonanie, że to może być forma relaksu, miłego spędzania czasu.
Te obrazy zostaną w nim na zawsze, a kiedyś samo z pewnością sięgnie po lekturę. - Czytanie dzieciom w czasach tabletu i telefonu komórkowego jest szczególnie ważne. Jesteśmy pokoleniem, które zna i świat analogowy i cyfrowy, znamy zalety obu i zagrożenia, które niesie ze sobą zapominanie o czytaniu książek – mówi Bartek Kasprzykowski.
- Sami czynimy wysiłek niezapominania o drukowanych książkach, pamiętamy zapach drukowanych stron i to, jak papierowa książka jest przyjazna percepcji. W naszym zawodzie ciekawa jest różnica w uczeniu się na pamięć roli z wydrukowanego scenariusza i tego w wersji cyfrowej. Papier jest bliższy duszy, scenariusz drukowany jest lepszy w pracy nad rolą – przyznaje aktor.
Liczba książek w domu aktorów jest imponująca. Co ciekawe domową biblioteczkę samodzielnie zaprojektował i skontrował aktor. - Nasza biblioteka jest spora, Bartek zaprojektował sam półki, na których stoją, leżą, opierają się o siebie i czekają na nas – opowiada Tamara Arciuch.
3. Czytanie dzieciom i z dziećmi to najlepszy sposób na budowanie więzi
Aktorzy mimo nieregularnych godzin pracy i licznych obowiązków zawsze znajdują czas na czytanie swoim pociechom.
- Czytamy i zachęcamy do czytania. Najmniejsze dziecko lubi po prostu głos i czy czytamy, czy opowiadamy z głowy, jest zachwycone. Starsze czyta lektury szkolne, ale czasem dzielimy się: stronę czyta on, stronę ja – zdradza aktorka.
Trzy lata temu przyszło na świat najmłodsze z trójki dzieci Tamary Arciuch - Nadia. Wspólnie z Bartłomiejem Kasprzykowskim mają jeszcze 10-letniego syna Michała. Natomiast z pierwszego małżeństwa aktorka ma 20-letniego syna Krzysztofa Maksymiliana.
Gwiazdy w przeciwieństwie do większości celebrytów bardzo rzadko pokazują zdjęcia swoich dzieci, starając się chronić ich prywatność.
4. Czytanie to gimnastyka umysłu
Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski zostali ambasadorami kampanii społecznej promującej czytelnictwo wśród najmłodszych - "Mała książka - wielki człowiek" prowadzonej przez Instytutu Książki. Aktorzy występują też w spocie promującym akcję.
"Czytanie to gimnastyka dla umysłu. Czytanie powinno być równie ważne, jak oddychanie, jedzenie czy ruch. To wręcz gimnastyka umysłu, a także ćwiczenie wyobraźni. Dobre książki są jak idealnie dobrane składniki odżywcze dla małego dziecka – takie superwitaminy, które pozytywnie wpływają na jego intelektualny rozwój" – mówi reżyser spotu, Jakub Nurzyński.
5. GdybyNieKsiążka - akcja Wirtualnej Polski
Wirtualna Polska również włączyła się w akcję promująca czytelnictwo. Po przyznaniu Oldze Tokarczuk literackiej nagrody Nobla pytaliśmy wiele osób o to, jaka jest najważniejsza książka w ich życiu. Do akcji #GdybyNieKsiążka włączyli się pisarze, aktorzy, sportowcy, youtuberzy. Udało nam się dowiedzieć też, jakie są ulubione lektury aktorskiej pary.
Tamara Arciuch przyznaje, że od małego pochłaniała książki, potrafiła czytać nawet kilka tygodniowo. - Bardzo ważną serią, która rozbudziła moją wyobraźnię były "Przygody Tomka Wilmowskiego" Alfreda Szklarskiego. Chciałam być chłopcem i podróżować tak jak on. Teraz uwielbiam biografie, książki, które przybliżają mi życie ludzi, których podziwiam: malarzy, rzeźbiarzy, ludzi filmu, ale i tych, którzy niezbyt chlubnie zapisali się na kartach historii – opowiada aktorka.
"Diuna" Franka Herberta, "Dworzec Perdido" China Mieville i książki Lema – to z kolei ulubione książki Bartka Kasprzykowskiego. - Obrazy z nich wciąż są ze mną, a cytaty brzmią mi w głowie – przyznaje artysta.
W ramach akcji "Mała książka – wielki człowiek" w całej Polsce są rozdawane wyprawki czytelnicze. Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie książkę "Pierwsze czytanki dla…" z ilustracjami Józefa Wilkonia.
Tu znajdziecie więcej informacji na temat tego, jak czytanie wpływa na rozwój dzieci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl