Trwa ładowanie...

Krzesło do biurka - jak wybrać odpowiednie dla dziecka i zadbać o jego zdrowy kręgosłup?

Krzesło do biurka dla dziecka powinno być przede wszystkim wygodne, ale równie ważne jest, aby zapewniało odpowiedni podparcie dla kręgosłupa. To istotne w przypadku dzieci, ponieważ w młodym wieku cały czas kształtuje się kręgosłup. Zdrowe nawyki dotyczące postawy podczas siedzenia przy biurku pomagają ograniczyć pojawienie się wad kręgosłupa. Jak wybrać najlepsze krzesło do biurka i zadbać o zdrowy kręgosłup dziecka?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
spis treści

1. Jaka jest prawidłowa postawa dziecka przy biurku?

Współcześnie dzieci każdego dnia spędzają wiele godzin na odrabianiu lekcji i siedzeniu przy komputerze. Dlatego też koniecznie powinniśmy zapewnić im zdrowe krzesło - fotel do biurka. Jeśli maluch przyjmie właściwą postawę, siedząc przy biurku, nie nadwyręży swojego kręgosłupa. Jakie powinno być prawidłowe ułożenie ciała w pozycji siedzącej w czasie pracy przy biurku?

  • proste plecy - maluch siedzący przy biurku nie powinien się garbić - krzesło nie powinno być zatem zbyt wysokie względem biurka, bo to może spowodować nachylanie się nad biurkiem;
  • kolana ugięte pod kątem 90 stopni - w tym przypadku oprócz wysokości niezwykle ważna jest właściwa głębokość siedziska;
  • stopy równo oparte o ziemię;
  • przedramiona oparte w kącie 90 stopni - taka pozycja ramion nie powoduje podnoszeni do góry barków, a więc nie spina karku i mięśni głowy; ważna jest także odległość między siedziskiem a blatem biurka.

2. Ergonomiczne krzesło do biurka dla dziecka

Jakie krzesła do biurka cieszą się największą popularnością? Najchętniej kupowane przez rodziców są krzesła obrotowe, wsparte na charakterystycznym krzyżaku z pięcioma kółkami.

W tego typu krześle siedzisko i oparcie wspierają wszystkie części kręgosłupa, nie obciążając wyraźnie żadnej z nich. Naturalny kształt kręgosłupa (litera S) powoduje, że bardzo ważne jest specjalne uwypuklenie, mające na celu podparcie odcinka lędźwiowo - krzyżowego.

Oprócz wymienionych elementów istotne są także podłokietniki i zagłówek, a w niektórych modelach także podkolanniki - regulowane wsparcia kolan, dzięki czemu w czasie siedzenia zachowany jest kąt prosty między udami a podudziem.

3. Krzesło do biurka dla dziecka krok po kroku

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując ten mebel dla dziecka? Warto przede wszystkim pamiętać, jak szybką rosną nasze pociechy i jeśli nie chcemy, aby krzesło służyło dziecku przez maksymalnie jeden sezon, powinniśmy zainwestować w mebel, który "rośnie" razem z dzieckiem.

Krzesło nie powinno być także za duże, aby maluch mógł dosięgać nogami podłogi. To mogłoby przyczynić się do przyjmowania przez dziecko niezdrowej pozycji dla kręgosłupa i garbienia się.

Jak wybrać najlepsze krzesło do biurka dla dziecka? Warto zwrócić szczególną uwagę na poszczególne jego elementy:

  • siedzisko - powinno być płaskie, z lekko zaokrągloną przednią krawędzią;
  • oparcie - powinno być możliwie jak najlepiej dopasowane do kształtu pleców (a więc również do wzrostu), w czym pomaga system regulacji; zwracajmy uwagę na uwypuklenie, które odpowiada części lędźwiowo - krzyżowej kręgosłupa, jak również na wysokość oparcia, które powinno kończyć się tak, by sięgało powyżej łopatek;
  • podłokietniki - zapewniają podparcie dla rąk, co sprawia, że mniej się męczą;
  • zagłówek - dzięki niemu można, choć na krótką chwilę zrelaksować się, opierając na nim głowę.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.