Jak odpowiednio dobrać krzesło i biurko dla dziecka?
Pozycja siedząca jest nieodłącznym elementem naszego życia. W dobie komputerów coraz częściej jesteśmy zaangażowani w pracę przed biurkiem. Już najmłodsi idąc do szkoły narażeni są na długotrwałe utrzymywanie jednostajnej pozycji. Niestety nie służy to postawie naszego dziecka, dlatego warto wiedzieć, jak wzmocnić jego mięśnie posturalne oraz jak przygotować dla niego stanowisko do pracy i zabawy, tak aby wspierało prawidłowy rozwój postawy.
Wybór odpowiedniego biurka oraz krzesła jest kluczowy dla naszej pociechy, która cały czas jest na etapie rozwoju motorycznego. Podczas doboru krzesła należy zwrócić uwagę, aby jego wysokość była regulowana – nasze dziecko wziąć rośnie, stąd należy stale modyfikować wysokość krzesełka, tak aby była ona prawidłowa. Krzesło powinno mieć również regulowane oparcie, aby można było dopasować je pleców naszej pociechy. Oparcie powinno wyraźnie podpierać odcinek piersiowo-lędźwiowy kręgosłupa, jednak niewskazane jest, aby ograniczało ruch łopatek. Dodatkowym elementem mogą być podłokietniki, które umożliwią podparcie podczas odpoczynku.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja dziecka przy biurku?
- miednica powinna opierać się na guzach kulszowych, a nie na kości krzyżowej; siad powinien był pewny, stabilny i symetryczny,
- oparcie krzesła powinno znajdować się poniżej łopatek, tak aby nie ograniczać ich ruchu, powinno podpierać przejście piersiowo-lędźwiowe kręgosłupa,
- kończyny dolne zgięte w stawach biodrowych oraz kolanowych; kąt powinien być nie mniejszy niż 90°, umożliwi to swobodny przepływ krwi; dodatkowo można zastosować podnóżek, na którym stopy ustawione będą pod kątem 15-20°, co zmniejszy ucisk na tylną część ud,
- siedzisko krzesła nie powinno uciskać okolicy podkolanowej,
- wysokość blatu powinna być tak dopasowana, aby kąt pomiędzy ramionami a przedramionami wynosił około 90°,
- głowa powinna być ustawiona prosto; jeżeli dziecko korzysta z komputera, warto pamiętać o tym, aby monitor ustawiony był na wysokości wzroku.
Ważnym zagadnieniem jest również oświetlenie biurka. Najbardziej przyjaznym oświetleniem jest oczywiście światło dzienne, jednak zdarza się, że nasze dziecko korzysta z biurka oświetlanego sztucznym światłem. Pamiętajmy, że gdy dziecko jest praworęczne, najlepiej postawić lampę z lewej strony biurka, tak by światło, które pada, nie przeszkadzało rzucając cień ręki na to, co piszemy lub czytamy. Odwrotnie należy postawić lampę, gdy dziecko korzysta z lewej ręki. Niekorzystne jest ustawienie lampki pośrodku – światło odbija się od blatu i razi w oczy.
Utrzymanie długotrwałej pozycji siedzącej jest niezmiernie trudne dla dziecka. Gdy wprowadzamy biurko do życia naszego dziecka, niezmierne ważne jest, aby dziecko wiedziało, jak powinno prawidłowo siedzieć. Efekt odpowiedniego dopasowania krzesła i biurka oraz słownego zobrazowania prawidłowej postawy może być wzmocniony ćwiczeniami i zabawami, podczas których zadaniem dziecka będzie utrzymanie prawidłowej postawy. Dzięki temu dziecko „poczuje” swoje ciało w odpowiedniej pozycji i dodatkowo wzmocni mięśnie odpowiedzialne za jej utrzymanie.
Należy również pamiętać, aby wprowadzać przerwy, podczas których zaangażujemy inne grupy mięśniowe, co zrelaksuje zmęczone siedzeniem partie ciała. Dodatkowym elementem, który możemy wprowadzić jest poduszka sensomotoryczna, którą możemy włożyć pod pośladki. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie prawidłowej pozycji na niestabilnym podłożu, które będzie wywoływać poduszka, może być trudne dla dziecka. Dlatego warto wprowadzić ją na krótki czas, traktując bardziej jako element zabawy lub ćwiczenia wzmacniającego mięśnie posturalne.
Artykuł powstał we współpracy z Klubem Rodzica.