Koszulka zgody - sposób wychowawczy pewnej matki, który wzbudził wiele kontrowersji
W sieci pojawiło się nagranie, które wzbudziło wiele kontrowersji. Matka wymyśliła sposób na skłócone rodzeństwo i ubrała je w "koszulkę zgody”. Ten sposób ma sprawić, że brat z siostrą dojdą do porozumienia i z powrotem obdarzą się należytym szacunkiem i miłością
1. Karą jest „koszula zgody”
CBS News opublikowało na swoim profilu na Facebooku film, w którym 10-letnia Dominika i 8-letni Tyler są ubrani w jedną koszulkę, trzymają się za ręce i bujają się w rytym powolnej muzyki. Jest to sposób na zgodę, który wprowadziła ich matka.
Kobieta ma łącznie 4 dzieci i w ten sposób godzi ze sobą skłócone duety. W przypadku jakiejkolwiek bijatyki lub kłótni wkracza mama – oczywiście z „koszulką zgody”. Ten proceder funkcjonuje w jej domu ponad rok.
Matka jest zdania, że wspólne noszenie odzieży, spełnia swoją rolę. To według niej uczy dzieci, że nie wolno się kłócić, ponieważ rodzeństwo, choćby miało odmienne zdania i poglądy, zawsze musi się wspierać.
2. Ostra krytyka
Nagranie spotkało się z ostrą krytyką, skierowaną w kierunku matki. Komentatorzy podkreślają, że nagranie pokazuje, iż dzieci nie robią tego z przyjemnością i prawdopodobnie nie wyciągają z tego żadnych wniosków. Wydają się być smutne.
Pojawiały się też zarzuty, że ten film to pogwałcenie intymności dzieci i molestowanie na tle psychicznym. Także sam pomysł nagrania "odbywania kary przez dzieci” internauci mocno potępili.
3. Zazdrość o rodzeństwo
Pierwsza tego typu zazdrość pojawia się, gdy mama z tatą wracają do domu z małym bobaskiem i poświęcają mu zbyt dużo uwagi. Skupiają się tylko na nim, cały czas pokazują go rodzinie i znajomym. Dla starszego dziecka to nowa i trudna sytuacja, ponieważ to na nim dotychczas skupiał się cały świat.
Zobacz także:
Dziecko może pokochać swojego braciszka czy siostrzyczkę od razu, lecz może mieć też bardzo negatywne nastawienie. W tym drugim przypadku starszy brat lub siostra przypomina o swoim istnieniu. I najczęściej staje się niegrzeczny, płacze bez powodu, robi awantury, przestaje być samodzielny.
Należy pamiętać, by w takiej sytuacji mówić dziecku, że nadal bardzo je kochamy. I choć uświadamialiśmy je w trakcie ciąży, to wtedy to było dla niego jeszcze zbyt abstrakcyjne. Lekcję należy przeprowadzić ponownie.
4. Kłótnie między rodzeństwem są nieuniknione
Ktoś kto ma rodzeństwo doskonale wie i pamięta, że kłótnie i bijatyki w okresie dzieciństwa zdarzały się bardzo często (zdarzają się także i w dorosłym życiu). Dzieci kłócą się nie tylko z powodu walki o uwagę mamy lub taty, ale również dlatego, że jest to naturalna ludzka cecha. Wymiana poglądów, doświadczeń, zdań przybiera rozmaite formy, które rodziców często napawają strachem.
Dzieci potrafią się wyzywać, drapać, popychać itd. Jest to na pewno stresujące i trzeba jakoś temu zaradzić. Każdy rodzic doskonale zna swoje dzieci i wie, jak do nich podejść. Każdy ma swoje wypracowane metody, których poszukiwanie trwało może nawet lata.
Niezależnie od tego jakie one są trzeba pamiętać, że złego zachowania nie można tolerować i trzeba reagować. Choćby miało być to krótkie zdanie typu: "Nie wolno tak robić, sprawiasz mu wielką przykrość", niech ono padnie.
Koniecznie przeczytaj:
Dzieci muszą znać granice, muszą wiedzieć, że nie można się krzywdzić. Zaś rodzic nie powinien być sędzią, jego rolą jest zażegnać konflikt. Niestety wyznaczanie winnego nasze pociechy mogą odbierać jako faworyzację. Mogą mieć też poczucie niesprawiedliwości, ponieważ nie wiemy, co tak naprawdę zaszło między dziećmi.
Nie jest to proste. Jakich metod użyć? Czy samo upominanie wystarczy i czy według was koszulka zgody to dobry pomysł?