Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna dla uczniów. Ministerstwo zamyka szkoły

"Nie popełniajmy błędu Włochów, to nie są ferie" – mówi Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, dając konkretne wskazówki dla rodziców i uczniów. Najważniejsze jest, aby nie traktować czasu wolnego jak ferii, a kwarantannę.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"

1. Kwarantanna dla uczniów

Władze ogłosiły decyzję o zamknięciu szkół. Co z uczniami? Minister zdrowia mówi o kwarantannie, nie o czasie wolnym.

"To nie jest czas ferii. To jest czas kwarantanny naszego społeczeństwa. Czas, który powinniśmy spędzić w domu. Poważnie potraktujmy ryzyko zakażenie" – mówi Szumowski.

Zamknięte szkoły i przedszkola
Zamknięte szkoły i przedszkola (iStock)

Młodzież w czasie kwarantanny nie powinna wychodzić z domu i spotykać się z rówieśnikami, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Ministerstwo podjęło również decyzje o zamknięciu kin, teatrów i wszystkich placówek, gdzie są skupiska ludzi.

"Kwarantanna to okres przejściowy. Nie popełniajmy błędów Włochów, którzy zbagatelizowali zagrożenie, a młodzież spotykała się ze sobą w czasie kwarantanny" – apeluje minister zdrowia.

2. Zamknięte szkoły. Co zrobić z dziećmi?

"W przypadku dzieci najmłodszych ciężko jest znaleźć opiekę na dłuższy czas. Placówki powinny pełnić funkcję opiekuńczo-wychowawczą" – mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Co oznacza to w praktyce dla rodziców? W sytuacji, kiedy nie mogą zostać z dzieckiem w domu lub oddać pod opiekę, mogą przyprowadzić je do szkoły, które się nimi zaopiekują. Ministerstwo ma nadzieję, że będą to skrajne przypadki.

Od poniedziałku wszystkie szkoły i przedszkola nie będą pełnić funkcji dydaktycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.