Trwa ładowanie...

Koronawirus. Noworodek z Wuhan w 17 dni pokonał COVID-19

Noworodek pokonał koronawirusa. Ze szpitala w Wuhan wypisano 17-dniową dziewczynkę Xiao Xiao, która urodziła się zarażona koronawirusem COVID-19. Lekarze są w szoku. Mówią o przełomie, bo organizm noworodka pokonał koronowirusa sam – bez leków antywirusowych. Mama dziewczynki, która jest nosicielką koronawirusa, pozostaje w szpitalnej izolatce.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

1. Dziewczynka z Wuhan pokonała koronawirusa w 17 dni

Koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych i podatnych na infekcje – wynika z analiz WHO. Nie oznacza to jednak, że dzieci nie chorują na koronawirusa. Podejrzewa się jednak, że o wiele lżej przechodzą zarażenie i w związku z tym często koronawirus nie jest u nich rozpoznawany, mylony ze zwykłą grypą czy przeziębieniem.

Jak dowodzi przypadek noworodka z Chin, dziecięcy organizm jest w stanie poradzić sobie z koronawirusem samodzielnie. Jak donoszą chińskie media, koronawirusa o dziewczynki Xiao Xiao z Wuhan wykryto zaledwie 30 godzin po jej narodzinach. Nie bez znaczenia wydaje się fakt, że matka dziecka została przebadana na występowanie i utwierdzono u niej obecność koronawirusa jeszcze przed porodem.

Malutka Xiao Xiao z Wuhan to najmłodsza pacjentka ze zdiagnozowanym koronawirusem na świcie. Lekarze niestety nie wiedzą na ten moment, czy noworodek został zarażony groźnym wirusem już po narodzinach, czy doszło do tego jeszcze w łonie matki.

Przeczytaj także: Koronawirus a ciąża

Lekarze ze szpitala w Wuhan nie podawali dziecku leków przeciwwirusowych, ponieważ stan dziecka nie był poważny. Zdiagnozowano u niej jedynie lekkie uszkodzenie mięśnia sercowego i delikatną infekcję układu oddechowego. Xiao Xiao nie miała typowych objawów koronawirusa – nie kaszlała, nie gorączkowała, nie miała też trudności z oddychaniem.

2. Co warto wiedzieć o koronawirusie COVID-19?

Koronawirus jest coraz bliżej Polski. Rośnie niepokój w społeczeństwie. W ciągu dosłownie kilku dni wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się w rejonie północnych Włoch. Informacje o kolejnych ofiarach wirusa ciągle napływają. Globalna liczba zarażonych wzrosła do ponad 80 tysięcy chorych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.