Trwa ładowanie...

Cud we Włoszech! Kobieta zakażona koronawirusem urodziła calkowicie zdrowe dziecko

To prawdziwy cud! – twierdzą zgodnie włoscy lekarze. Kobieta zakażona koronawirusem urodziła zdrowe dziecko!

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

1. Cud w Piacenza - noworodek urodził się bez koronawirusa

W szpitalu w Piacenza urodziło się dziecko, którego matka była zakażona koronawirusem. Zaskakujące jest jednak to, że noworodek jest całkowicie zdrowy! Włoscy lekarze są w szoku i mówią o cudzie, a dobrą nowinę światu ogłosił radny regiony Emilia-Romagna ds. zdrowia Sergio Venturi.

Jak donoszą włoskie media, kobieta jest mieszkanką Lombardii i przed rozwiązaniem była hospitalizowana. Gdy trafiła do szpitala na oddział chorób zakaźnych, była w dziewiątym miesiącu ciąży.

- To pierwszy taki przypadek w Europie – skomentował wydarzenie dr Giacomo Biasucci, kierownik oddziału pediatrycznego i neonatologii szpitala w Piacenza.

2. Koronawirusa we Włoszech - pierwszy taki przypadek w Europie

Jak dodają lekarze, podczas porodu podjęto szereg czynności ochronnych. Z informacji, które przekazał Sergio Venturi, wynika że kobieta w łożysku, pępowinie oraz w mleku matki nie było koronawirusa. Co zdaniem badaczy oznaczać może, że ciało matki samoczynnie chroniło płód przed groźnym wirusem.

- Ponieważ lekarze obawiali się, że dziecko może zostać zarażone koronawirusem podczas porodu, zastosowano cesarskie cięcie – komentuje Renza Bonini, szef miejscowego departamentu położnictwa. Specjaliści wykonywali poszczególne etapy operacji, kierując się przede wszystkim intuicją, ponieważ postępowanie z koronawirusem w takich przypadkach nie jest jeszcze do końca zbadane. Z pewnością przypadek noworodka z Piacenza przyczyni się do powstania literatury naukowej na temat dzieci urodzonych przez kobiety z koronawirusem.

Zobacz też: Noworodek z Wuhan pokonał koronawirusa bez leków!

3. Poród a kobieta z koronawirusem

- Podczas operacji pobraliśmy wiele próbek, by zebrać jak najwięcej danych na temat tego typu przypadku i zdobyć wiedzę, która przydać się może nam w przyszłości – podsumował Bonini.

Nowonarodzone dziecko z Piacenzy potwierdza hipotezę wielu ekspertów, że koronawirusa nie można przenosić "pionowo" z matki na dziecko. Zobacz też: Koronawirus a ciąża. Ekspert wyjaśnia wątpliwości

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.