Kontrowersyjna metoda usypiania - obalamy mity

„Zostaw go, niech się wypłacze”, „Popłacze i przestanie”, „Nie daj sobą manipulować” - takie rady słyszą często młode mamy, których dziecko ma problemy ze snem. I choć serce i rozum nakazują przytulić malca, wiele z nich słucha wskazówek. Tymczasem naukowcy dowodzą, że usypiające z płaczem dziecko uczy się jednego – nie może liczyć na niczyją pomoc.

Ta metoda usypiania dziecka budzi wśród rodziców dużo kontrowersji. Polega na zostawieniu dziecka w łóżeczku i czekaniu, aż samodzielnie uśnie. Rodzic ma być za ścianą i nie reagować nawet na donośny płacz swojej pociechy.

Polecane wideo:

Niektórzy zalecają stosować ją w zmodyfikowanej wersji, wprowadzając separację od rodzica stopniowo. Najpierw rodzic wychodzi na trzy minuty, za kilka dni na pięć, za kolejnych parę – na siedem. Nadal w żadnym wypadku nie reaguje na płacz.

Według niektórych pediatrów takie usypianie uczy samodzielności, a mamy powinny zostawiać w samotności dzieci od drugiego miesiąca życia. Taka metoda nie ma jednak poparcia w nauce. Ani badania psychologiczne, ani neurologiczne nie potwierdzają, że separacja od rodzica ma zbawienny wpływ na sen. Jest zupełnie inaczej.

Co się dzieje, gdy pozwalamy się dziecku wypłakać?

Naukowcy podkreślają, że płacz nie jest fizjologicznym stanem człowieka. U niemowląt rośnie wtedy tętno i obniża się poziom tlenu we krwi. Prowadzi to do niedotlenienia i ogromnego zmęczenia organizmu. Co ważne, wszystkie parametry wracają do normy po przytuleniu dziecka przez rodzica.

Osamotnienie maluszka w momencie, kiedy tego potrzebuje, wywołuje u niego napięcie. Jeśli taki stres jest regularny i długotrwały (a pozostawianie płaczącego dziecka samemu sobie jest właśnie taką sytuacją), dochodzi do uszkodzeń połączeń neuronowych w mózgu. Degradacji ulegają synapsy, co jest niebezpieczne dla rozwijającego się umysłu niemowlęcia.

Poza tym stres prowadzi do wydzielania się kortyzolu. To hormon, który w dużych ilościach niszczy neurony, a przez to możliwości rozwojowe zostają ograniczone. Prawidłowo rozwijający się mózg w ciągu pierwszego roku życia dziecka trzykrotnie powiększa swoją objętość. Takie zachowanie rodziców może zakłócić prawidłowy rozwój tego organu.

Skutki stresu w późniejszych latach życia dziecka

W reakcji obronnej na stres dziecko może zamykać się w sobie, mieć w późniejszym wieku problemy z pewnością siebie, własnymi uczuciami, emocjami. Zaburzone zostaje zaufanie do rodziców i wrażliwość na problemy ludzkie. W efekcie może również dojść do zmniejszenia poziomu inteligencji. U dziecka częściej zaczynają pojawiać się choroby i zaniepokojenie, także poczucie wyalienowania.

Wyobraźmy sobie, jak poczułby się dorosły człowiek, gdyby osoba, którą kocha, nagle odchodzi, zamyka drzwi i gasi światło. Nie wiemy, dokąd ta osoba się udała, kiedy wróci i czy w ogóle to się stanie. Co w takim momencie czuje dorosły człowiek? Dziecko nie potrafi jednak rozumować na tym poziomie. Ono ma potrzebę bliskości z mamą lub tatą, która wynika z fizjologii. Aby się uspokoić, potrzebuje dotyku, ciepła, bezpiecznych ramion.

Jak uczyć zasypiania?

Zasypianie to skomplikowany proces biochemiczny. Aby dziecko zapadło w sen, potrzebna jest melatonina, czyli hormon, który zaczyna uwalniać się na dwie godziny przed zaśnięciem, przy czym senni robimy się dopiero po upłynięciu tego czasu. Aby sprawdzić, jak ten hormon wpływa na zasypianie dzieci, naukowcy przeprowadzili badania.

Wzięło w nim udział 45 dzieci w wieku od 30 do 36 miesięcy, a każde z nich otrzymało urządzenie monitorujące sen. Dodatkowo, u każdego regularnie (co 30 minut) badano poziom melatoniny od godzin popołudniowych. Zadaniem rodziców było położenie dzieci spać w ustalonym przez siebie czasie. Średnio była to godzina 20.15.

Jakie są wyniki? Średnim czasem, gdy melatonina zaczynała się wydzielać, była 19.30, a więc 45 minut przed pójściem do łóżka (powinny być to dwie godziny). Dlatego też zasypianie zajmowało dzieciom około 33 minut. Rekordziści zasypiali nawet po 90 minut.

Wydaje się, że 33 minuty to krótko. Biorąc jednak pod uwagę inne badania, w których stwierdzono, że jeśli nie jesteśmy w stanie zasnąć w ciągu 20 minut od położenia się do łóżka, to nasz mózg uczy się, że takie bezczynne leżenie jest normalne, rzucamy na sprawę inne światło. Zbyt długie leżenie w łóżku może bowiem prowadzić do zaburzeń snu, a nawet bezsenności. Tymczasem aż 25 proc. małych dzieci ma problemy ze snem.

Jakie jest więc rozwiązanie? Wsłuchanie się w rytm dobowy własnego dziecka. Biologia wie, co robi. Jeśli widzimy, że dziecko nie jest senne, kładzenie go do łóżka może przynieść więcej szkód niż korzyści. Jeśli chcesz jednak kłaść je wcześniej – przesuwaj porę usypiania o 10-15 minut co kilka dni. Metoda małych kroczków sprawdzi się najlepiej.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Zasypianie niemowląt
Zasypianie niemowląt

Najlepszy sposób na usypianie noworodków!

Najlepszy sposób na usypianie noworodków!

się i zasypia ośmioro na dziesięcioro dzieci. Włączanie  suszarki  każdej nocy ma jednak swoje wady. Po pierwsze, jest to bardzo kosztowne (cena prądu

Zasypianie niemowląt

Zasypianie bez marudzenia

Zasypianie bez marudzenia

Niektórzy rodzice uważają, że zasypianie bez płaczu jest niemożliwe. Rzeczywiście, niemowlęta zwykle płaczą dość dużo, ale nie jest to problem

Zasypianie niemowląt

Najlepszy sposób na uspokojenie dziecka

Najlepszy sposób na uspokojenie dziecka

Rodzic, który chce uspokoić płaczące niemowlę, przeważnie instynktownie zaczyna do niego mówić. Jednak według badań śpiewanie może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Naukowcy odkryli, że dzieci pozostawały dłużej spokojne, kiedy pocieszano je śpiewem,...

Zasypianie niemowląt

Sztuka zdrowego snu

Sztuka zdrowego snu

terapii niefarmakologicznych w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa (...) w celu rozwiązywania problemów z zasypianiem jest bardzo skuteczne...

Zasypianie niemowląt

Kołysanki dla dzieci - najpopularniejsze teksty

do czynienia z tym problemem: Czy dziecko może zasypiać przy piersi? - odpowiada lek. Karina Kachlicka Jak radzić sobie z płaczliwością dziecka podczas (...) słuchowe i zamiast zasypiać przy kołysance, zapadają w...

Zasypianie niemowląt

Wybierz zdrowy materac dla niemowlaka

Ekspert radzi, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla niemowlaka. Zobacz, jaka powinna być jego twardość i z czego musi być wykonany, aby dziecko dobrze spało. Film pochodzi z programu "Pytanie na śniadanie".

Zasypianie niemowląt

Dźwięk suszarki - czym jest biały szum, dlaczego biały szum

Dźwięk suszarki to według niektórych współczesnych mam skuteczna metoda na uspokojenie, a nawet uśpienie niespokojnego niemowlaka. Jest to metoda praktykowana już od dawna przez nasze mamy, babcie. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nawet najdroższe, najlepszych...

Zasypianie niemowląt

Problemy z uśpieniem dziecka

Problemy z uśpieniem dziecka

Rodzice muszą się nauczyć, że napady głośnego płaczu u dziecka niekoniecznie oznaczają, że ze zdrowiem malucha dzieje się coś złego. Ich zdenerwowanie wywołane płaczem może być wyczuwane przez dziecko i napędzać je do dalszego płaczu.