Trwa ładowanie...

Kontrowersje wokół publicznego karmienia piersią

Avatar placeholder
21.11.2022 10:29
Kontrowersje wokół publicznego karmienia piersią
Kontrowersje wokół publicznego karmienia piersią

Karmienie piersią w miejscach publicznych może budzić kontrowersje. Nie każdemu musi się to podobać, ale czy matka ma przez cały dzień siedzieć z noworodkiem w domu? A jeżeli nie ma innego wyjścia i musi iść do sklepu po zakupy? Czy jeżeli wówczas przypada pora karmienia, powinna się schować w łazience lub innym odosobnionym miejscu?

Reakcje na kobietę, która w publicznym miejscu karmi piersią, mogą być bardzo różne. Od dezaprobaty, ignorowania po traktowanie tego jak naturalną rzecz. W końcu, jeżeli dziecko jest głodne, trzeba je nakarmić. Jak karmienie piersią w miejscach publicznych oceniają same mamy? Jak o tym mówią przechodnie?

spis treści

1. Jak czuje się młoda mama, karmiąc w miejscu publicznym?

Coraz częściej możemy zaobserwować mamy karmiące piersią w miejscach publicznych. Choć widok taki może już nie szokuje tak bardzo, wciąż jest przez niektórych trudny do zaakceptowania. Niektóre mamy również wybierają odosobnione miejsca lub zakrywają pierś pieluchą tetrową, aby czuć większy komfort. Inne wolą przesiedzieć większość dnia w domu lub wyjść tylko na krótki spacer, rezygnując tym samym z wizyt w sklepach lub na placu zabaw w czasie karmienia.

Zobacz film: "Nowa metoda karmienia dzieci"

Warto jednak wspomnieć, że coraz więcej marketów posiada specjalny pokój dla matki z dzieckiem. Można tam spokojnie przewinąć dziecko lub je nakarmić. Pomieszczenia takie nie posiadają zazwyczaj toalety. Coraz więcej mam nie czuje wstydu, karmiąc dziecko w miejscu publicznym. Uważają to za coś naturalnego, bo przecież nie robią niczego nieprzyzwoitego.

Reakcje na kobiety karmione publicznie piersią nie zawsze są pozytywne
Reakcje na kobiety karmione publicznie piersią nie zawsze są pozytywne (123RF)

2. Reakcje innych ludzi na kobietę karmiącą piersią

Kobiety karmiące piersią mogą spotkać się z różnymi reakcjami ludzi. Niektórzy nie ukrywają swojego oburzenia, wytykają taką mamę palcami lub tylko się uśmiechają. Większa część osób zazwyczaj ignoruje takie sytuacje.

Złote zasady dla karmiących piersią
Złote zasady dla karmiących piersią [8 zdjęć]

Bezpośrednio po porodzie w organizmie kobiety rozpoczyna się okres laktacji, który umożliwia karmienie

zobacz galerię

3. Karmić czy nie karmić w miejscu publicznym?

Dieta dziecka, od narodzin do kilku miesięcy, to wyłącznie mleko matki. Decyzja, czy maluch otrzyma pożywienie w domu, sklepie czy na placu zabaw nie ma dla niemowlęcia żadnego znaczenia. Liczy się jedynie to, że taki pokarm dostanie.

Matka karmiąca piersią, która decyduje się wyjść do sklepu lub na dłuższy spacer, ma świadomość, że na ten czas może przypadać pora karmienia. I to tylko jej decyzja, czy będzie karmić w miejscu publicznym czy też nie. Dla zachowania równowagi i by nie powodować skrępowania innych osób, można wybrać do tego ustronne miejsce lub okryć pierś pieluchą tetrową.

Musisz to wiedzieć

Karmiąc piersią w domu, na przykład przy rodzinie lub bliskich, możemy zawsze spytać, czy nie jest to dla nich krępujące. O ile oczywiście dla samej kobiety też takie nie jest. Najczęściej jednak dziecko jest karmione w innym pokoju, gdyż obecność innych osób może rozpraszać niemowlę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze