Trwa ładowanie...

O karmieniu piersią – nowy program edukacyjny NFZ

O karmieniu piersią – nowy program edukacyjny NFZ
O karmieniu piersią – nowy program edukacyjny NFZ (123RF)

Narodowy Fundusz Zdrowia szkoli przez internet przyszłe mamy, ale i personel medyczny jak prawidłowo karmić piersią. - To dobrze, bo wiedza niektórych lekarzy na ten temat zaskakuje. Twierdzą, że dziecko kaszle, bo toksyny z pożywienia trafiają do mleka matki - informują doradcy laktacyjni.

1. Zainteresowanie spore

Prawidłowe karmienie piersią
Prawidłowe karmienie piersią

Prawidłowy rozwój i wzrost niemowlęcia zapewnia mu karmienie piersią do końca 6. miesiąca jego życia.

zobacz galerię

Narodowy Fundusz Zdrowia razem z Centrum Nauki o Laktacji przygotował dwa szkolenia internetowe „O karmieniu piersią – dla mam” oraz „O karmieniu piersią – szkolenie dla personelu medycznego”.

  • Dzięki szkoleniu kobiety w ciąży i młode mamy mają okazję dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy na temat karmienia piersią swojego dziecka, w tym jak się do niego właściwie przygotować, jak prawidłowo karmić oraz gdzie szukać pomocy w razie ewentualnych trudności - tłumaczy Magdalena Szefernaker z biura komunikacji społecznej NFZ.
Zobacz film: "Karmienie piersią"

Personel medyczny może odświeżyć swoją wiedzę dotyczącą karmienia piersią. Jak właściwie przygotować przyszłe mamy do karmienia piersią, jak wspierać je w trakcie pierwszych dni oraz jak im pomagać w przypadku problemów z laktacją.

Zainteresowanie jest spore. Przez 10 dni zgłosiło się 275 mam i prawie 500 osób ze służby zdrowia.

2. Kobiety chcą karmić piersią

Pomysł internetowych szkoleń popierają doradcy laktacyjni. - Kobiety podejmujące karmienie piersią mogą w pierwszych dniach po porodzie natknąć się na wiele problemów - tłumaczy Mariola Bugnacka, certyfikowany doradca laktacyjny.

- Większość kobiet ma wątpliwości czy w ogóle ma pokarm, oraz czy jest go wystarczająca ilość. Kolejnym problemem są bolesne i poranione brodawki. Ciężko mówić o urokach karmienia piersią kiedy towarzyszy temu ból.

Zdaniem specjalistki jeżeli mamy dostaną wsparcie i fachową wiedzę medyczną, to nie zrezygnują z karmienia. - Z moich obserwacji wynika, że dużo kobiet chce karmić i wiele z nich podejmuje próbę karmienia -wyjaśnia.

Pomysł szkoleń popiera również Agata Aleksandrowicz, wiceprezes Fundacji Promocji Karmienia Piersią, blogerka www.hafija.pl. -Pomysł z e-lerningową platformą jest fantastyczny i bardzo potrzebny. Istnieje ogromna potrzeba edukacji wśród personelu medycznego ​i kobiet. Personel medyczny bardzo często nie ma środków i czasu na dokształcanie się z zakresu laktacji - zaznacza.

3. Proszę się cycować całymi dniami

O tym, że szkolenia przydadzą się personelowi medycznemu świadczy raport z 2016 r. przygotowany przez Centrum Nauki o laktacji.

Wnioski? 64 proc. kobiet nie usłyszało od lekarza pediatry informacji o korzyściach karmienia piersią, tylko 49 proc. lekarzy zachęcało do karmienia. 41 proc. matek widziało w gabinetach lekarskich informacje o karmieniu dziecka butelką, tylko 22 proc. dostrzegło materiały, które promowały karmienie piersią.

Zdaniem matek, lekarzom brakuje fachowej wiedzy. Przekonują ich do karmienia stosując dość emocjonalne i specyficzne argumenty. Słyszą takie zdania jak "Proszę się cycować całymi dniami". Zdarza się, że lekarze podejrzewają dziecko o anemię z tego tylko powodu, że jest karmione piersią.

Wiedza lekarzy jest różna. Niestety, czasami mam wrażenie, że jeszcze sprzed wielu lat. Nie można oczywiście wszystkich oceniać jednakowo - tłumaczy Bugnacka. - _Moja znajoma usłyszała, że jej 8 miesięczne dziecko kaszle, tylko dlatego, że matka karmi piersią, bo toksyny z jedzenia trafiają do mleka matk_i - informuje specjalistka.

Kobiety narzekają również na brak wsparcia, gdy występują u nich problemy z laktacją. Tylko 7 proc. lekarzy poleca wizytę u konsultantki laktacyjnej, aż 45 proc. rekomenduje karmienie sztuczne.

4. Mleko sztuczne jest lepsze niż naturalne

Zdaniem respondentek personel szpitala nie wspiera i nie zachęca matek hospitalizowanych dzieci do karmienia piersią. 10 proc. kobiet usłyszało, że sztuczne mleko jest lepsze niż naturalne.

  • Niestety już w szpitalu prawie połowa dzieci jest karmionych nie w sposób wyłączny - czyli te dzieci są dokarmiane sztuczną mieszanką - w większości niepotrzebnie - twierdzi Agata Aleksandrowicz.

Według zaleceń WHO matki powinny wyłącznie karmić piersią przez 6 miesięcy, a potem wprowadzać inną żywność przy dalszym karmieniu piersią. Zalecana długość karmienia wynosi przynajmniej 24 miesiące.

W szóstym miesiącu życia tylko 10 proc. kobiet karmi wyłącznie piersią, a to oznacza, że 90 proc.  z nich nie karmi w ogóle, albo w sposób mieszany - wyjaśnia Aleksandrowicz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze