O karmieniu piersią – nowy program edukacyjny NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia szkoli przez internet przyszłe mamy, ale i personel medyczny jak prawidłowo karmić piersią. - To dobrze, bo wiedza niektórych lekarzy na ten temat zaskakuje. Twierdzą, że dziecko kaszle, bo toksyny z pożywienia trafiają do mleka matki - informują doradcy laktacyjni.
1. Zainteresowanie spore
Narodowy Fundusz Zdrowia razem z Centrum Nauki o Laktacji przygotował dwa szkolenia internetowe „O karmieniu piersią – dla mam” oraz „O karmieniu piersią – szkolenie dla personelu medycznego”.
- Dzięki szkoleniu kobiety w ciąży i młode mamy mają okazję dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy na temat karmienia piersią swojego dziecka, w tym jak się do niego właściwie przygotować, jak prawidłowo karmić oraz gdzie szukać pomocy w razie ewentualnych trudności - tłumaczy Magdalena Szefernaker z biura komunikacji społecznej NFZ.
Personel medyczny może odświeżyć swoją wiedzę dotyczącą karmienia piersią. Jak właściwie przygotować przyszłe mamy do karmienia piersią, jak wspierać je w trakcie pierwszych dni oraz jak im pomagać w przypadku problemów z laktacją.
Zainteresowanie jest spore. Przez 10 dni zgłosiło się 275 mam i prawie 500 osób ze służby zdrowia.
2. Kobiety chcą karmić piersią
Pomysł internetowych szkoleń popierają doradcy laktacyjni. - Kobiety podejmujące karmienie piersią mogą w pierwszych dniach po porodzie natknąć się na wiele problemów - tłumaczy Mariola Bugnacka, certyfikowany doradca laktacyjny.
- Większość kobiet ma wątpliwości czy w ogóle ma pokarm, oraz czy jest go wystarczająca ilość. Kolejnym problemem są bolesne i poranione brodawki. Ciężko mówić o urokach karmienia piersią kiedy towarzyszy temu ból.
Zdaniem specjalistki jeżeli mamy dostaną wsparcie i fachową wiedzę medyczną, to nie zrezygnują z karmienia. - Z moich obserwacji wynika, że dużo kobiet chce karmić i wiele z nich podejmuje próbę karmienia -wyjaśnia.
Pomysł szkoleń popiera również Agata Aleksandrowicz, wiceprezes Fundacji Promocji Karmienia Piersią, blogerka www.hafija.pl. -Pomysł z e-lerningową platformą jest fantastyczny i bardzo potrzebny. Istnieje ogromna potrzeba edukacji wśród personelu medycznego i kobiet. Personel medyczny bardzo często nie ma środków i czasu na dokształcanie się z zakresu laktacji - zaznacza.
3. Proszę się cycować całymi dniami
O tym, że szkolenia przydadzą się personelowi medycznemu świadczy raport z 2016 r. przygotowany przez Centrum Nauki o laktacji.
Wnioski? 64 proc. kobiet nie usłyszało od lekarza pediatry informacji o korzyściach karmienia piersią, tylko 49 proc. lekarzy zachęcało do karmienia. 41 proc. matek widziało w gabinetach lekarskich informacje o karmieniu dziecka butelką, tylko 22 proc. dostrzegło materiały, które promowały karmienie piersią.
Zdaniem matek, lekarzom brakuje fachowej wiedzy. Przekonują ich do karmienia stosując dość emocjonalne i specyficzne argumenty. Słyszą takie zdania jak "Proszę się cycować całymi dniami". Zdarza się, że lekarze podejrzewają dziecko o anemię z tego tylko powodu, że jest karmione piersią.
- Wiedza lekarzy jest różna. Niestety, czasami mam wrażenie, że jeszcze sprzed wielu lat. Nie można oczywiście wszystkich oceniać jednakowo - tłumaczy Bugnacka. - _Moja znajoma usłyszała, że jej 8 miesięczne dziecko kaszle, tylko dlatego, że matka karmi piersią, bo toksyny z jedzenia trafiają do mleka matk_i - informuje specjalistka.
Kobiety narzekają również na brak wsparcia, gdy występują u nich problemy z laktacją. Tylko 7 proc. lekarzy poleca wizytę u konsultantki laktacyjnej, aż 45 proc. rekomenduje karmienie sztuczne.
4. Mleko sztuczne jest lepsze niż naturalne
Zdaniem respondentek personel szpitala nie wspiera i nie zachęca matek hospitalizowanych dzieci do karmienia piersią. 10 proc. kobiet usłyszało, że sztuczne mleko jest lepsze niż naturalne.
- Niestety już w szpitalu prawie połowa dzieci jest karmionych nie w sposób wyłączny - czyli te dzieci są dokarmiane sztuczną mieszanką - w większości niepotrzebnie - twierdzi Agata Aleksandrowicz.
Według zaleceń WHO matki powinny wyłącznie karmić piersią przez 6 miesięcy, a potem wprowadzać inną żywność przy dalszym karmieniu piersią. Zalecana długość karmienia wynosi przynajmniej 24 miesiące.
- W szóstym miesiącu życia tylko 10 proc. kobiet karmi wyłącznie piersią, a to oznacza, że 90 proc. z nich nie karmi w ogóle, albo w sposób mieszany - wyjaśnia Aleksandrowicz.