Trwa ładowanie...

Komisja Europejska planuje nową dyrektywę. Będą krótsze urlopy macierzyńskie

Prawdopodobnie po wakacjach Unia Europejska przeforsuje dyrektywę, która zakłada skrócenie urlopu macierzyńskiego w Polsce z 12 do 8 miesięcy. Polska nie zgadza się na ingerencję w nasze regulacje dotyczące tego tematu.

Zobacz film: "Urlop macierzyński, tacierzyński i ojcowski - najnowsze zasady"
spis treści

1. Co takiego zawiera unijna dyrektywa?

Projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów jest wyjątkowo kontrowersyjny. Zwłaszcza dla polskich rodziców. Teoretycznie zakłada on większą aktywizację kobiet, ale w praktyce oznacza skrócenie urlopu z 12 do 8 miesięcy. Zakłada on również, że ojcowie będą musieli wykorzystać minimum 4 miesiące urlopu rodzicielskiego. Jeżeli tego nie uczynią, urlop przepadnie. Co więcej, nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Zobacz również:

Zostanie także wprowadzony urlop opiekuńczy. Zakłada on, że każdy z pracowników może wykorzystać 5 dni w roku do opieki nad niesamodzielnym lub chorym rodzicem, małżonkiem bądź dzieckiem. W takiej sytuacji będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości co najmniej obecnego zasiłku chorobowego.

2. Stanowisko polskiego rządu

Według Elżbiety Rafalskiej, szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej nasze rozwiązania dotyczące urlopu macierzyńskiego są znacznie lepsze niż te zawarte w dyrektywie unijnej. Minister powiedziała w telewizji wPolityce.pl: '"Nasze regulacje krajowe oceniamy wysoko, jako dobre. Mamy jedne z najdłuższych urlopów. Dajemy prawo wyboru, kto będzie sprawował opiekę (nad dzieckiem)".

Urlop macierzyński w Polsce i Europie
Urlop macierzyński w Polsce i Europie [8 zdjęć]

Każda mama chce po porodzie przebywać ze swoim maluchem jak najdłużej, patrzeć jak się rozwija i rośnie.

zobacz galerię

Minister zwróciła uwagę na to, że niewykorzystany urlop przepada, a taka sytuacja uderza przede wszystkim w dziecko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.