Trwa ładowanie...

Zasiłek macierzyński – wysokość, umowa, niepełny etat, zmienne wynagradzanie

Avatar placeholder
Marta Pawlak 31.03.2021 17:18
Zasiłek macierzyński przysługuje obecnie każdej kobiecie, niezależnie od jej sytuacji zawodowej
Zasiłek macierzyński przysługuje obecnie każdej kobiecie, niezależnie od jej sytuacji zawodowej (Shutterstock)

Zasiłek macierzyński jest często ważnym tematem dla przyszłych rodziców. Według najnowszych przepisów zasiłek macierzyński należy się wszystkim rodzicom, a nie tylko tym, którzy opłacali pełne składki na ZUS i NFZ. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od podstawy wypłacanej pracownicy, którą oblicza się na podstawie średnich dochodów z 12 miesięcy poprzedzających narodziny dziecka.

spis treści

1. Zasiłek macierzyński - wysokość

Zasiłek macierzyński jest uzależniony od uzyskiwanych przez pracownicę dochodów. Jednak od 2 stycznia 2016 roku zasiłek macierzyński będzie wypłacany również osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, pracującym na umowę o dzieło, rolnikom, studentom oraz tym, których świadczenie po przeliczeniu wyniesie poniżej 1 tys. złotych.

Zasiłek macierzyński w tej wysokości należał się również tym rodzicom, których dzieci były już na świecie, a nie miały ukończonego pierwszego roku życia.

Zobacz film: "Macierzyński może być wypłacany w innym kraju"

Zasiłek macierzyński należy się jednemu z rodziców, więc nie mogą z niego skorzystać oboje równocześnie. Według nowych zasad nie ma obecnie możliwości, aby jeden z rodziców otrzymywał przez pierwszy rok życia dziecka zasiłek macierzyński niższy niż 1 tys. zł.

Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują
Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują [5 zdjęć]

Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych. Jakie zmiany

zobacz galerię

2. Zasiłek macierzyński - umowa

Zasiłek macierzyński jest przyznawany na innych zasadach, jeżeli chodzi o umowę zlecenie lub o pracę. Osoby pracujące na umowie mają możliwość wyboru wysokości zasiłku macierzyńskiego w zależności od tego, czy będą również korzystać z urlopu rodzicielskiego. Obecnie przepisy dają dwie możliwości.

Jedną z nich jest zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc., jeżeli kobieta nie decyduje się na urlop rodzicielski lub też zdecyduje się na niego w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Drugą możliwością jest wypłata zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli kobieta od razu decyduje się na urlop rodzicielski.

Przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego są obecnie tak skonstruowane, aby nie zależnie od wybranej opcji kobieta otrzymała całościowo taką samą kwotę pieniędzy za 12 miesięcy pobytu w domu z dzieckiem.

3. Zasiłek macierzyński - niepełny etat

Zasiłek macierzyński jest zawsze wypłacany przez 6 miesięcy i nie zależy to od wymiaru czasu pracy. W praktyce oznacza to, że kobiety pracujące na 1/4, 1/2 czy 3/4 etatu mogą spędzić na zasiłku macierzyńskim również 6 miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie wpływa to również na zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli wysokość zasiłku macierzyńskiego nie przekracza 1 tys. zł, wówczas państwo wyrównuje jego wysokość do tej kwoty.

4. Zasiłek macierzyński - zmienne wynagrodzenie

Zasiłek macierzyński jest często uzależniony od średniej wysokości wynagrodzenia, gdy kobieta pobiera różne premie i prowizje do podstawowego wynagrodzenia. Te elementy wpływają na zmienną wysokość wynagrodzenia. Wówczas przy obliczaniu podstawy zasiłku macierzyńskiego jest brana pod uwagę uśredniona pensja z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających narodziny dziecka. Jeżeli kobieta pracowała krócej, wówczas zasiłek macierzyński oblicza się na podstawie dochodów z przepracowanego okresu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze