Trwa ładowanie...

1000 złotych na dziecko. Kto otrzyma nowy rodzaj zasiłku?

Od 1 stycznia 2016 r. w życie wchodzi przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zmiany wprowadzono z myślą o osobach, którym urodziło się dziecko, ale dotąd nie miały prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami na zasiłek macierzyński mogą liczyć jedynie ci, którzy regularnie opłacają składki, a więc są zatrudnieni w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenie – o ile uiszczają je dobrowolnie.

Bezrobotni, rolnicy, studentki oraz pracownicy zatrudnieni w ramach umowy cywilnoprawnej nie mają takiej możliwości i to właśnie oni od stycznia 2016 roku będą mogli ubiegać się o nowy rodzaj świadczenia rodzicielskiego.

Osoby te do tej pory, ze względu na swoją sytuację zawodową, nie miały prawa do zasiłku przysługującego z tytułu urodzenia dziecka. Po złożeniu stosownego wniosku w przyszłym roku otrzymają świadczenie w wysokości tysiąca złotych.

Finansowe wsparcie przysługiwać będzie także tym, którzy zdecydują się na przysposobienie lub objęcie opieki nad dzieckiem.

Rodzicom, którzy otrzymują już zasiłek macierzyński, jednak jest on niższy niż tysiąc złotych, zapomoga zostanie podwyższona do tej kwoty. Warto wiedzieć, że na decyzję o przyznaniu świadczenia nie będzie miało wpływu kryterium dochodowe.

Opiekunowie będą otrzymywać zasiłek przez 52 tygodnie od urodzenia dziecka, jednak okres ten zostanie wydłużony w sytuacji, kiedy na świat przyjdą wieloraczki. Czas na złożenie wniosku wynosi trzy miesiące od momentu narodzin. Jeżeli pismo zostanie doręczone po tym terminie, wnioskodawca nie będzie mógł liczyć na wyrównanie – zasiłek zacznie wpływać dopiero od momentu jego złożenia.

Na nowym rozporządzeniu skorzysta około 125 tysięcy osób. Szacuje się, że koszt zmian w 2016 roku wyniesie ponad miliard złotych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.