Trwa ładowanie...

Zasiłek chorobowy w ciąży

Avatar placeholder
Mgr Anna Czupryniak 29.10.2020 09:22
Zasiłek chorobowy w ciąży
Zasiłek chorobowy w ciąży

Nie każda ciąża przebiega bez komplikacji, dlatego niektóre kobiety decydują się na przerwanie pracy i skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego. W trakcie trwania zwolnienia, ciężarnej pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy. Ważne jest jednak, aby była ona zatrudniona na umowę o pracę lub inną, od której będzie miała odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne oraz chorobowe.

spis treści

1. Kto ma prawo do zasiłku chorobowego?

Ubezpieczona nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Osoba podlegająca temu ubezpieczeniu dobrowolnie (tak jest w przypadku umów zleceń), prawo do zasiłku nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jeśli spowodowana była na przykład urlopem wychowawczym.


Generalnie zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonym nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy albo gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, nie dłużej niż przez 270 dni. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest okres powikłanej czy zagrożonej ciąży − zasiłek chorobowy (także za okres pobytu w szpitalu) przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczona na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zasiłek chorobowy nie przysługuje także za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonej, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana w wyniku umyślnego przestępstwa lub popełnionego przez nią wykroczenia.
 Zasiłek chorobowy nie przysługuje także, jeżeli w czasie zwolnienia lekarskiego ciężarna wykonywała inną pracę zarobkową lub wykorzystywała to zwolnienie niezgodnie z jego celem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze